Egészség

Limfóma Klub Szegeden – őssejtek a mélyfagyasztásból + FOTÓK + VIDEÓ

Limfóma Klub Szegeden – őssejtek a mélyfagyasztásból + FOTÓK + VIDEÓ

2011. április 5., kedd
Limfóma Klub Szegeden – őssejtek a mélyfagyasztásból + FOTÓK + VIDEÓ
A limfóma a nyirokrendszer sejtjeit, a fehérvérsejteket, vagy más néven limfocitákat érintő betegség, ahol ezek a sejtek rákos sejtekként kezdenek viselkedni, ellenőrizetlenül növekednek és osztódnak, illetve nem pusztulnak el kellő mértékben. Azonban ez a fajta rákos megbetegedés gyógyítható, vagy kezelhető a legnagyobb eredménnyel. A Magyar Rákellenes Liga újabb Limfóma Klubja a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ II. számú Belgyógyászati Klinika szakmai támogatásával jött létre, ahová a betegeket, a gyógyultakat és az érdeklődőket is várják.
„Az ember legjobb gyógyszere a másik ember.” Paracelsus
Tavaly novemberben, a Dugonics téri Katolikus Házban indult a Limfóma Klub. Azóta az összejöveteleket havonta egyszer, minden hónap első péntekén, délután három órai kezdettel tartják. A klub szervezői gyógyító munkájuk során észrevették azt, hogy nagyon nagy szükségük van ezeknek a betegeknek a segítségre, és úgy gondolták, hogy ezt a segítséget azok a betegtársak tudják majd a leghitelesebben megadni, akik már átestek a betegségen. Ők ugyanazokkal a gondokkal küszködtek – vagy épp most is küzdenek –, mint társaik. Természetesen nemcsak a betegek számára, hanem a hozzátartozók részére is nyitott a klub, ahová az érdeklődőket is várják. A Limfóma Klub teljesen ingyenesen működik, tagsági díjat sem szednek. Minden alkalommal egy-egy szakértő, orvos, nővér, egészségügyi dolgozó tart előadást a betegségcsoporttal kapcsolatban. Tőlük a résztvevők bármikor, kötetlenül kérdezhetnek mellőzve a „fehér köpenyt”, így azokkal az orvosokkal, nővérekkel teljesen másként tudnak beszélgetni, akik ápolták, vagy ápolni fogják őket.

Orvosok és művészek a limfómáról

A meghívottak között orvosok mellett olyan művészek, híres és ismert emberek is beszélnek, akik átéltek már hasonló betegséget, és hitelesen, a maguk eszközeivel élve át tudják adni élményeiket. „Nagyon nehezen indult a klubélet, nagyon hivatalosra is sikeredett az első összejövetel” – mondta el portálunknak Gulyás Mária, a Szegedi Limfóma Klub vezetője, aki a II. sz. Belgyógyászati Klinika Hematológia részlegének a főnővére. „De úgy érzem, hogy a résztvevők egyre inkább megköszönik a klub létét, sokkal nyíltabbá váltak. Vannak állandó tagjaink, de érkeznek mindig újak is. Úgy érzem, hogy hálásak azért, hogy a klinikán kívül is törődünk velük.” Egy korábbi találkozón merült fel a gyógyultak körében egy olyan kis csoport megalakulásának gondolata, akik szívesen elmennének a klinikára olyan betegekhez, akik állapotuk miatt nem tudnak a klubba eljönni, de a kezelésükben résztvevők úgy érzik, hogy a gyógyulás reménye erőt tudna nekik adni.

A limfóma

A kóros limfociták a nyirokcsomókban gyűlnek össze, ahol duzzanatot képeznek. Mivel a limfociták az egész szervezetben jelen vannak, kóros szövetszaporulat – azaz „limfóma” – a nyirokcsomók mellett a test más részeiben is előfordulhat. A leggyakoribb helyszín a lép és a csontvelő, de kialakulhat limfóma a gyomorban, májban, vagy ritkábban az agyban is. A betegség gyakran támadja meg egy időben a test különböző részeit. A limfómának számos altípusa létezik, és ezek döntő többségére igaz, hogy mind sugár- mind gyógyszeres kezeléssel igen jó eredmények érhetők el. Bizonyos altípusok teljesen és véglegesen meggyógyíthatók, míg mások hosszabb tünet- és panaszmentes időszakok után ismét kezelést igényelnek.

Őssejtmentés a kemoterápia elől

A kezelés során kemoterápiát, esetenként sugárterápiát is kapnak a betegek, amit ki lehet egészíteni a sejtek felszínén lévő fehérjékre ható ellenanyag kezeléssel. Ez az immunglobulin kezelés jócskán megnöveli a hagyományos kemoterápia hatékonyságát. A klinikán új módszerként alkalmazott „őssejtkezelés” nem a szó szoros értelmében kapcsolódik az őssejtekhez. A beavatkozás során olyan dózisú kemoterápiát adnak a betegeknek, ami normál esetben károsítaná a csontvelő őssejtjeit, azonban a betegséget kiirtja. Ilyenkor a betegség bizonyos stádiumában – mikor a kemoterápia hatékonyságát már látják – már csak viszonylag kevés tumorsejt található a szervezetben, egy kezeléssorozattal leállítják a szervezet összes őssejtjének a növekedését. Amikor később ezek elkezdenek szaporodni, a hetedik-tizedik nap között olyan sok keletkezik belőlük, hogy nemcsak a csontvelőben „bújnak meg”, hanem előkerülnek a véráramban is. Amikor ezeknek a sejteknek a száma elér egy bizonyos szintet, kigyűjtik őket. A betegtől levett vért speciális centrifugában kezelik, laborvizsgálatoknak vetik alá, majd -170 fok alá fagyasztják az így kiválasztott őssejteket.

A daganatok megszüntetése

Ezt követően kaphatja meg a beteg azt a dózisú kemo- vagy sugárterápiás kezelést, melytől a betegség megszűnik, de a levett őssejteket ez már nem veszélyezteti. Természetesen vannak olyan esetek is, amikor a betegséget nem lehet meggyógyítani, de jóval hosszabb tünetmentes szakaszt tudnak a páciensnél kialakítani, jóval alacsonyabb szinten tartható a daganatos sejtek száma. A beavatkozást követő napon azonnal visszakapja a beteg a korábban levett őssejteket, hogy a csontvelő működés minél hamarabb helyreálljon, és ezáltal minél kevesebb szövődménye legyen a kezelésnek. „Ez a fajta kezelés minden egyes betegnél, akinél alkalmazzuk hatékonynak bizonyult” – avatott be bennünket az újfajta módszer lényegébe Adamkovich Nóra hematológus szakorvos. „Hogy ezután hosszú távon mennyit javul az életminőségük, a mi betegeink esetében még nincs ilyen statisztika, de az irodalmi adatok igen jó eredményeket mutatnak. A szegedi klinikán két éve, huszonkét betegen alkalmazzuk ezt a módszert, de a magyar tapasztalatok már jóval régebbre tekintenek vissza.” A Limfóma Klubról bővebb tájékoztatás kapható Gulyás Mária főnővér, egészségügyi oktatótól a 06-20-355-4904 telefonon vagy a b.gulyasmaria@gmail.com e-mail címen.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.