Közélet

Több ezer forint is lehet az eltérés a szegedi karácsonyfaárak között

Több ezer forint is lehet az eltérés a szegedi karácsonyfaárak között

2019. december 11., szerda
Több ezer forint is lehet az eltérés a szegedi karácsonyfaárak között

Már több helyen is árulják a karácsonyfákat Szegeden, de az árusok elmondása szerint a legtöbben csak december 15-e után fognak vásárolni, és persze olyanok is lesznek, akik az utolsó pillanatra hagyják a karácsonyfa beszerzését. Idén a Nordmann-fenyőfa a sláger, de a luc- és az ezüstfenyő is kelendő.

Már szinte nem lehet úgy közlekedni Szegeden, hogy ne botlanánk bele egy fenyőfaárusba. A legtöbb áruház, bevásárlóközpont parkolóját már elfoglalták az árusok, de érdemes a piacok környékén is szétnézni, ha fenyőfát keresünk.

Az egyik szegedi árus lapunknak elmondta, idén a Nordmann-fenyőfa a sláger, de a luc- és az ezüstfenyő is kelendő. A karácsonyfák ára a mérettől és az árusítóhelytől, illetve a származási helytől is függ. A legtöbb helyen egyedi árképzés alapján kínálják megvásárlásra a fákat.

Érdemes tehát szétnézni több helyen is, hogy ár-érték arányban a legjobbat tudjuk kiválasztani. Van olyan árus Szegeden, akinél már 2,5 ezer forintért vehetünk ezüstfenyőt, míg másoknál 3-4 ezer forintot is elkérhetnek ugyanazért a fáért. A lucfenyőnek tavaly ugrott meg az ára a munkabérek növekedése, valamit a szállítási és öntözési költségek miatt, viszont idén nem drágult tovább, így most 4 ezer forint körüli áron lehet hozzájutni.

A legdrágább a Nordmann-fenyőfa, amelynek ára akár a 8-10 ezer forintot is elérheti. A hazai fák - amelyek jellemzően Zalából származnak - olcsóbbak, míg az importot - a dánt vagy a németet - valamennyivel drágábban kínálják.

"A legtöbben a Nordmann-fenyőket keresik, hiába ez a legdrágább, ebből fogy a legtöbb.

Ennek szélesebb a levele, mint a magyarnak, és a színe is élénkebb, üdébb, azért kedvelik annyian" - mondta Foki István.

Bár sokan azt hiszik, hogy ha műfenyőt vásárolnak, akkor védik a környezetünket, ez az állítás nem igaz. Főleg nem Magyarországon, ahol nem természetvédelmi szempontból értékes erdőket vágják ki karácsony előtt, hanem az erre a célra telepített ültetvények adják a hazai fenyőfakészlet nagy részét. A műfenyők környezetre gyakorolt hatása az előállításból fakadó szén-dioxid-kibocsátás miatt káros, ráadásul mivel ezeket jellemezően Kínában gyártják, a szállításukra is jelentős energia megy el. Ahhoz, hogy egy műfenyő környezeti szempontból egyenértékűvé váljon a vágottal, legalább 20 évig kellene használni.

A fenyőfaárus hozzátette, az igazi rohamot csak december 15-e után várják, de arra is számítanak, hogy sokan majd csak az utolsó pillanatban (december 23-án vagy 24-én) fognak vásárolni. "Elsősorban az ár alapján fogok dönteni" - ezt már az egyik nézelődő, Varga László állapította meg. Azt mondta, maximum kétezer forintot szán fára, és ha nem talál ennyiért, akkor megelégszik majd pár faággal is.

Magyarországon évente 2-2,2 millió vágott fenyőt, mintegy tízezer cserepes fenyőt és 200 ezer műfenyőt értékesítenek, amelynek becsült értéke összesen 10-12 milliárd forintot tesz ki. A Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének adatai alapján a termelők idén 200-300 ezer darab fenyőt, leginkább lucfenyőt exportálnak. (fotók: Kovács Ferenc)

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.