Egyetem

Korai rákdiagnosztikát szolgáló kutatásokban vesz részt az SZTE

Korai rákdiagnosztikát szolgáló kutatásokban vesz részt az SZTE

2019. október 9., szerda
Korai rákdiagnosztikát szolgáló kutatásokban vesz részt az SZTE

A leggyakoribb daganatos megbetegedések vérben hagyott molekuláris ujjlenyomaton keresztüli onkológiai diagnosztikáját tűzte ki célul a Szegedi Tudományegyetem új projektje.

A Molekuláris Ujjlenyomat Vizsgáló Központ létrehozását közös megállapodás aláírásával rögzítette október 8-án a Molekuláris Ujjlenyomat Központ Nonprofit Kft. és a Szegedi Tudományegyetem. A projekt részeként biobankot alakítanak ki a felsőoktatási intézményben. A projekt tudományos célja a leggyakoribb rákos megbetegedések – így különösen, de nem kizárólagosan az emlő-, a tüdő- és a prosztatarák – vérben hagyott molekuláris ujjlenyomaton keresztüli onkológiai diagnosztikájának fejlesztése. A molekuláris ujjlenyomat készítés lézeres alapú infravörös spektroszkópiával történik, ugyanis a vér molekuláris összetételében bekövetkező minimális változások kimutathatók a módszerrel. A megállapodás aláírása kapcsán tartott sajtóeseményen Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora emlékeztetett arra, hogy amikor a Szegedi Tudományegyetem kutatójaként, Szent-Györgyi Albert megkapta a Nobel-díjat, az akkori kormányzat komoly forrás koncentrációval biztosította számára a lehetőséget a munkához.

– Palkovics László innovációs és technológiai miniszterrel folytatott egyeztetéseink megerősítettek abban, hogy mennyire fontos ma is az ilyen, anyagi és tudományos alapokat megteremtő forrás koncentráció, és nagyon örülök annak, hogy a Molekuláris Ujjlenyomat Központ helyszíne a Szegedi Tudományegyetem lesz – fogalmazott a rektor.

Hozzátette: a szegedi egyetem olyan forradalmi új technológia kidolgozásában vesz részt, amely a világ jelenlegi klinikai kutatásainak élvonalát képviseli. Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a központ kialakításához, a kutatáshoz szükséges anyagi és infrastrukturális hátteret a Szegedi Tudományegyetem biztosítja. A kísérletes eredmények kiterjesztéséhez, a valós hasznosíthatósághoz magas elemszámú, nagyszabású klinikai vizsgálat elvégzése szükséges. A vizsgálat során begyűjtött vérminták tárolására a Szegedi Tudományegyetemen nagy kapacitású biobank központot hoznak létre. A felsőoktatási intézmény a minták tárolásán és feldolgozásán túl a klinikai vizsgálat és mintagyűjtés előkészítésében és kivitelezésében is részt vállal. A Molekuláris Ujjlenyomat Vizsgáló Központ pilot projektet idén mintegy 2,7 milliárd, 2020. és 2024. között pedig további 17,9 milliárd forinttal támogatja a Kormány.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.