Kultúra

A női témák kerülnek az idei szegedi Thealter fesztivál középpontjába

A női témák kerülnek az idei szegedi Thealter fesztivál középpontjába

2019. július 14., vasárnap
A női témák kerülnek az idei szegedi Thealter fesztivál középpontjába

Kiemelten foglalkozik a női témákkal az augusztus 2-án kezdődő szegedi Thealter színházi fesztivál, melyen hangsúlyosan lesznek jelen a nemzetközi - cseh, szlovák, szlovén és román - produkciók is - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

A közlemény szerint az idei műsorkínálatban számos olyan előadást találni, amely kimondottan női témákkal foglalkozik. Augusztus 4-én látható az Örkény Színház stúdióelőadása, Az üvegbúra. A Sylvia Plath regénye nyomán született produkció a huszadik század kultuszműve, mely a nővé válás stációit mutatja kíméletlen őszinteséggel. Mészáros Piroska monodrámaként prezentálja saját életének egy szeletét a Call girlben: az átmenetileg feladat nélkül maradt színésznő pár éve egy multinál kezdett el dolgozni, ezt fogalmazta szövegkönyvbe, a Manna Produkció előadását pedig Spáh Dávid rendezte meg. Markó-Valentyik Anna egyszerre játszik huszonéves színésznőt és lépteti színre annak nyolcvanéves, báb változatát az Alaine - ideje a meghalásnak című produkcióban, melyet Ladányi Andrea rendező-koreográfus álmodott színpadra. A KL Színház megrázó produkciójában Polcz Alaine szövegei és Karády Katalin dalai kelnek életre. Queendom címmel a kortárs színház, a fizikai színház és a dragshow-k metszéspontján egyensúlyoz Szabó Veronika izgalmas fantáziája. Improvizációs technikákkal női és férfi ábrázolásokat vonultat fel a reneszánsztól a mai popkultúráig, nyolc művésznő segítségével. A KV Társulat Euripidész drámája nyomán alkotta meg a Médeia című előadást, mely ebben a változatban a nők kiszolgáltatottságáról és egy krízishelyzet megoldási lehetőségeiről szól. Idén Csehországból, Szlovákiából, Szlovéniából és Romániából érkeznek alkotócsapatok Szegedre, többen elsőként mutatkoznak be Magyarországon. A cseh Tereza Ondrová és a szlovák Peter Savel a romantikus kapcsolatok sokféleségét térképezik fel az As Long As Holding Hands című táncprodukcióban. A kolozsvári Reactor csapatának 99,6% című előadásában fiatal román és magyar színházi alkotók pillantanak rá az elmúlt 100 év szeretettel és gyűlölettel teli eseményeire, és ebben önmaguk identitásélményeire. A szlovéniai Moment - Zavod EN-KNAP Hős 2.0 című darabja az ambícióról szól. A 6 címet viseli a Slovensko Mladinsko Gledalisce, azaz a Szlovén Ifjúsági Színház valós eseményeken alapuló előadása. A produkció hat fiatalkorú menekült kálváriáját mutatja be, ahogy egy város intézményrendszere próbálja "megoldani" elhelyezésüket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.