Lukáts Andor, Az utolsó üzlet című színmű rendezőjének ígérete szerint egy nehéz, de jó darab megalkotása áll előttük. Závada Pál színpadi művének olvasópróbáján maga az író ismertette a darabot a színészekkel.
Az olvasópróbát a színház igazgatója, Barnák László nyitotta meg.
„Egy ősbemutató munkafolyamata mindig izgalmas, mert ilyenkor még nem volt rá alkalom, hogy kipróbáljuk, hogyan működik a darab”
– közölte Barnák a színmű kapcsán.
Az igazgató nem véletlenül emelte ki, hogy ősbemutatóról van szó, ugyanis Závada darabja valóban Szegeden mutatkozik be először.
Lukáts Andor rendező tanácsként azt adta a színészeknek, hogy mikor már jól ismerik Az utolsó üzlet szövegét, akkor esténként lefekvéskor hunyják be a szemüket, és mondják végig a szöveget.
„Az ember a sötétben és magányában jobban kiengedi a hangját. Tapasztalataim alapján így tudnak a hangsúlyok igazán jó helyre kerülni”
– mondta Lukáts.
Závada Pál író azzal kezdte az olvasópróbát, hogy örömmel tért vissza sok év után Szegedre, mert ez az egyik kedvenc városa.
Ezután a színmű szerzője gyorsan a lényegre is tért, és röviden ismertette a darab történetét.
Az 1944-ben Magyarországon játszódó történet főszereplői a kor egyik leggazdagabb magyar zsidó családja, de származásuk miatt üldözöttekké válnak. Túlélésük érdekében minden vagyonukat átadják az SS-nek, de aggodalmaik nem csökkenek. Helyzetüket az sem könnyíti meg, hogy a családon belüli viszonyaik sem felhőtlenek.
A megtörtént eseményen és valós alakokon alapuló színmű műfaját történelmi drámaként lehet leírni. Ehhez az író hozzátette, hogy bár a mű tényleg igaz történetet mesél el, ennek ellenére találhatóak benne kitalált történések és szereplők is.
Az egyik fontos szereplő, Hans Becher SS-alezredes például nem ilyen néven létezett. Ennek a változtatásnak a valósághoz képest a szerző szerint azért volt szükség, mert az ő történetében a náci tiszt gyilkosságot követ el, amit a valódi alteregója nem tett meg.
A nézők tehát egy igaz történeten alapuló darabot láthatnak majd a szegedi Kisszínházban november 27-től, ami az alkotók ígérete szerint drámában, feszültségben és társadalomkritikában is bővelkedik.