Bulvár

Kutatók éjszakája: mintegy kétszázötven program Szegeden és Hódmezővásárhelyen

Kutatók éjszakája: mintegy kétszázötven program Szegeden és Hódmezővásárhelyen

2016. szeptember 26., hétfő
Kutatók éjszakája: mintegy kétszázötven program Szegeden és Hódmezővásárhelyen
kutatok_ejszakaja24_gs

Mintegy kétszázötven változatos és izgalmas tudományos program várja az érdeklődőket Szegeden és Hódmezővásárhelyen pénteken, délutántól éjfélig a Kutatók éjszakáján - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

A Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) egyre több fiatal kutató mutatja be szakterületét, és bár az események többsége a természettudományokhoz kapcsolódik, szó lesz az egészségtudományról, az irodalomról, a régészetről, a nyelvtudományokról, a művészetekről és a gazdaság világáról is. Tartanak lézeres lövészetet, geoládakeresést, az érdeklődők megtanulhatják, hogyan kápráztathatják el barátaikat lézershow-val otthon, és szerveznek előadást a tudatmódosító növényekről is. Aki szeretné, megismerheti a génsebészet tudományát, ragaszthat csontvázat, játszhat Lego-robotokkal, megnézhet egy 3D nyomtatót, ismerkedhet a bogárgyűjteménnyel, és hallhat meglepő tényeket a patkányokról. A Tanulmányi és Információs Központ falára térképek kerülnek fényfestéssel, izgalmas történelmi előadásokat hallhat a közönség a pozsonyi csatától kezdve a keresztény milíciáig; tartanak előadást a cybertér veszélyeiről az adatvédelem fontosságát és a zsarolóprogramokat is bemutatva, és a városba érkezik egy fizikabusz is. Irodalmi előadások hangzanak el írók naplói alapján, az egyetem oktatói bemutatják a szegedi ö-ző nyelvjárással és a pletykákkal kapcsolatos kutatásaikat, de a látogatók képet alkothatnak arról is, milyen volt a divat a népvándorlás korában. Hódmezővásárhelyen az SZTE mezőgazdasági karán a látogatók a többi közt elsajátíthatják a dísznövény-szaporítás alapvető fogásait, valamint növény- és rovarismereti teszten tehetik próbára tudásukat. A Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. szegedi biotechnológiai központjában "munka" közben mutatják be az olajfaló baktériumokat és az áramtermelő mikrobákat. Az MTA Szegedi Biológai Kutatóközpontjában a fénnyel készített és mozgatott mikrogépekkel, valamint az embert is érintő betegségek modellezési lehetőségeivel is megismerkedhetnek az érdeklődők. Az Országos Vérellátó Szolgálat szegedi központjában egy különleges utazáson kiderül, hogyan lesz a levett vérből életet mentő készítmény, de szó esik majd az őssejtdonációról és a szervdonációról is. A programok közül néhány angol és német nyelvű, egy részük pedig előzetes regisztrációhoz kötött, mert a program helyszíne - labor vagy előadóterem - korlátozott befogadóképességű.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.