Közélet

Szakértő: nehezen mondanak le a nagyhatalmak az atombombáról

Szakértő: nehezen mondanak le a nagyhatalmak az atombombáról

2016. augusztus 6., szombat
Szakértő: nehezen mondanak le a nagyhatalmak az atombombáról

Horváth Csaba, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum helyettes parancsnoka szerint nem könnyű az atomfegyverekől lemondani, mert évtizedek alatt fejleszettték ki azokat, és a nagyhatalmi pozíció megőrzését is jelentheti a meglétük.

A szakértő az M1 aktuális csatorna szombat műsorában ezt azzal kapcsolatban mondta, hogy az Egyesült Államok 71 évvel ezelőtt dobta le az első atomfegyvert a II. világháborúban Hirosimára.

Horváth Csaba

kifejtette: az atombombák alkalmazása nem csak az érintett országok berendezkedésére, de hadműveleti kérdésekre is hatással voltak, megváltoztatták a doktrínákat, és a gondolkodásmódot, mivel világossá vált: olyan pusztító erő keletkezett, ami a polgárokat is komolyan veszélyezteti. A hidegháború a szovjet atomfegyver megjelenésével teljesedett ki, majd 1953-ban a koreai háborúban majdnem bevetettek egyet, ami kirobbanthatta volna a harmadik világháborút, de végül - mint fogalmazott - "győzött a józan ész". A nagyhatalmak ugyan belátták, hogy sok pénzt költenek az atomfegyverekre, ami nem térül meg, és nem megoldás, mégsem mondanak le róla könnyen, mert szolgálhatja a nagyhatalmi pozíció megőrzését.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.