Közélet

A Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. és a Csongrád Megyei Településtisztasági Nonprofit Kft. tavaszi gyűjtőakciót szervezett

2016. június 21., kedd
szemet_hulladek

Mi látható a képen? A felületes szemlélők és a környezetvédelemben nem járatosak talán rávágják: Szeméthegy! De nézzük meg csak jól! Ez bizony papírból van, méghozzá a javából! Mi az, hogy a javából?

Talán ha mesélni is tudnának, hogy a világ mely részének erdeiből származnak, hogyan képződött belőlük növényi rost, cellulóz, az összekuszált rostokból szitaszalagon hogy hogyan préselték és szárították és simították papírlappá, hogyan készült belőlük csomagolóanyag, könyv, újság…és hogyan váltak hulladékká. A gyártási folyamathoz az alapanyagokon kívül rengeteg vízre és energiára van szükség. Szelektív összegyűjtésükre pedig egy kis figyelemre, környezettudatosságra, szervezésre és egy kis erőfeszítésre. Mert összegyűjtésük klasszikus kézi erővel történt! És mi fog történni ezzel a papírheggyel? A hulladékválogatóban először szétválogatják, majd bálázzák a különböző fajtájú (pl. kartonpapír, újságpapír, papírcsomagolások) papírokat. Elszállítják a papírfeldolgozókba, ahol a papírgyártás hagyományos folyamatain keresztül félkész óriási papírtekercseket állítanak elő belőlük. Ebből különböző termékek készülhetnek, mint csomagolópapír, vécépapír, füzet, papírtáska. A hulladékpapírból előállított papír gyártásához tehát sokkal kevesebb energiára van szükség, mint a fából vagy rongyból készülőhöz. Az újrapapír minden tonnája kb. 12 fát kímél meg a kivágástól, előállítása annyi elektromos energiát takarít meg, ami egy 4 fős család házának egyéves átlagos fogyasztásának felel meg, továbbá 31,8 m³ vizet, 3 m³ lerakóhelyet, és 280 l kőolajat takarít meg! Az újrahasznosítás alapfeltétele, hogy a hulladékpapír ne legyen zsíros, ételmaradékkal szennyezett és a fóliázott, esetleg kevert anyagú, laminált vagy felületkezelt papírok ne kerüljenek a papírhulladékok közé. A begyűjtött papírhulladékot elsősorban anyaguk szerint (újságpapír, kartonpapír) válogatják szét. Mindezekért nagyon fontos, hogy figyeljünk saját környezetünkben, háztartásunkban a papírhulladékok szelektív gyűjtésére. Az EU-ban fejenként évente 170 kg papírt fogyasztunk el! Fontos lenne, hogy ennek mennyiségét csökkentsük, de legalább próbáljuk nagy részét úgy összegyűjteni, hogy újrahasznosítható legyen. A Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. és a Csongrád Megyei Településtisztasági Nonprofit Kft. az oktatási intézményekben minden tanévben tavasszal és ősszel akciót indít. Idén tavasszal a legtöbb mennyiséget gyűjtő óvodák alapítványai között 95 ezer forintot, míg az általános iskolák alapítványai között közel 190 ezer forintot osztott ki támogatásul. A képen tehát bizony nem szeméthegy látható, hanem a szegedi és Szeged környéki szorgos óvodás és iskolás gyerekek - na meg persze szüleik és tanáraik – által összegyűjtött újrahasznosítható papír, amely a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft., és a Csongrád Megyei Településtisztasági Nonprofit Kft. által meghirdetett akció keretében került a Sándorfalvi úti hulladékválogatóba. A gyűjtésben résztvevő 109 intézmény több mint 750 tonna papír hulladékot gyűjtött be, (ami közel 9.000 fa életét mentette meg, hiszen az újrapapír minden tonnája kb. 12 fát kímél meg a kivágástól). A begyűjtött mennyiség szerint (kg/Ft) minden résztvevő intézmény megkapta a jól megérdemelt jutalmát forintban, ezen felül pedig a kategóriánkénti első helyezett intézmény értékes nyereménnyel gazdagodott. A papírgyűjtési verseny végeredménye az intézmény tanulói által összegyűjtött papír egy főre jutó mennyisége (kg/fő) alapján került meghatározásra. A verseny díjazása a következők szerint történt:

A Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. szervezésében:

Iskolák I. kategória győztese: Béke Utcai Általános Iskola – 6722 Szeged, Béke utca 7.-9. II. kategória győztese: Szegedi Petőfi Sándor Általános Iskola Bálint Sándor Tagiskola 6753 Szeged, Majakovszkij tér 16. III. kategória győztese: Táltos Tehetséggondozó Általános Iskola 6723 Szeged, Pósz Jenő u. 2. Óvodák I. kategória győztese: Gáspár Zoltán Utcai Óvoda 6723 Szeged, Gáspár Zoltán utca 7./C. II. kategória győztese: Negyvennyolcas Utcai Óvoda 6791 Szeged, Negyvennyolcas utca 54. III. kategória győztese: Kiskundorozsmai Bölcsőde 6791 Szeged-Kiskundorozsma Tas utca 8.

A Csongrád Megyei Településtisztasági Nonprofit Kft. szervezésében:

Iskolák I. kategória győztese: Kertvárosi Katolikus Általános Iskola 6800 Hódmezővásárhely, Hóvirág u. 3. II. kategória győztese: Karolina Óvoda, Ált. Isk., Gimn., Alapfokú Művészeti Isk. és Kollégium 6725 Szeged, Szentháromság u. 70.-76. III. kategória győztese: Maroslelei Általános Iskola 6921 Maroslele, Árpád u. 2. Óvodák I. kategória győztese: Napköziotthonos Óvoda Mórahalom 6782 Mórahalom, Egyenlőség utca 19. II. kategória győztese: Ruzsai Hétszínvirág Óvoda és Bölcsőde 6786 Ruzsa, Alkotmány tér 3. III. kategória győztese: Karátson Emília Napköziotthonos Óvodai Társulás Ferencszállási Tagintézménye 6774 Ferencszállás, Iskola u. 6. A Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. és a Csongrád Megyei Településtisztasági Nonprofit Kft. ezúton gratulál a jutalmazottaknak! Minden résztvevőt várunk ősszel is hasonló akcióinkban! „EGYÜTT TÖBBET TEHETÜNK!”