Százezrek vettek részt tevékenyen a rendszerváltoztatásban, ha nem is okvetlenül látványos tettekkel – mondta a negyedszázaddal ezelőtt történtekről a Nemzeti Fórum Kölcsey Körének szerdai rendezvényén Lezsák Sándor (Fidesz), a szervezet elnöke, az Országgyűlés alelnöke.
A Magyar Demokrata Fórum (MDF) nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján hivatalban lévő vezetésének közel száz tagja előtt arról beszélt: “talán kiválasztottak voltunk”, mégpedig arra, hogy “történelmi ritmusérzékkel mindenki tegye a dolgát” a munkahelyén, baráti társaságban, legyen az a legkisebb településen vagy a fővárosban.
A mostani megemlékezések kapcsán megjegyezte: “kevesen voltunk, de sokan maradtunk”; de, mint mondta, sok résztvevő “szinte hőstettként” tekintett saját maga egy-egy akkori mondatára, cselekedetére. Egykori képviselőtársa, Horváth Béla arról beszélt: fiatalon bámulta az ötvenhatosokat, amiért azok egy “történelemfordító mozzanat” részesei lehettek, de társaival 1990-re – nem fegyverrel, hanem szavaik révén – szintén elérték, hogy Magyarország szabad és független lett.
Bíró Zoltán, az MDF alapító elnöke szerint legfőbb céljuk volt, hogy vérontás nélkül “mozduljon meg valami a társadalomban”, mert abban egyetértettek, hogy 1956 után “nincs több vesztegetni való vérünk”. Szerinte az MDF azért is volt előnyben a választásokon versenytársaival szemben, mert másfél-két évtizedes önszerveződés eredményeként jött létre a párt. Ez idő alatt pedig lefuthattak a közös munkát gátló “reménytelen viták”- tette hozzá. “Életem nagy élménye, hogy nem az SZDSZ győzött” – jegyezte meg az 1990-es választásról szólva az egykori pártvezető.
A Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriumának elnökeként tevékenykedő Balogh László “a kampány előtti kampányról” emlékezett meg, felidézve, hogy a kampánypénz és infrastruktúra nélkül működő MDF 1989-ben százötven járműből álló segélykonvojt indított a forradalom napjaiban Romániába.
“Hívott minket a nemzet, és mentünk” – fogalmazott, szólva arról is: “ellopták a történelmünket”, miután az MDF nem dolgozta fel saját történetét.