Közélet

A munka törvénykönyve módosítását kéri a húsosszakszervezet

A munka törvénykönyve módosítását kéri a húsosszakszervezet

2013. november 21., csütörtök
A munka törvénykönyve módosítását kéri a húsosszakszervezet

A munka törvénykönyve módosítását szeretné elérni a Húsipari Dolgozók Szakszervezete (HDSZ), mert szerintük nem nyújt védelmet a munkahelyi szakszervezeti tisztségviselőknek.

A húsosszakszervezet az MTI-vel csütörtökön közölte: felhívta a térség fideszes és szocialista parlamenti képviselői,

Kovács Zoltán

, illetve

Gőgös Zoltán

figyelmét az utóbbi időben ismerté vált esetekre, amelyekből megállapítható, hogy a tavaly életbe lépett munka törvénykönyve a korábbi szabályozással ellentétben nem biztosít védelmet a munkahelyi szakszervezeti tisztségviselőknek. A közlemény szerint a szakszervezet akkor szembesült ezzel a problémával, amikor a Pápai Hús 1913. Kft. ügyvezető igazgatója azonnali hatállyal, előzetes egyeztetés nélkül felmondott a cégnél működő alapszervezete vezetőjének, aki nemcsak a HDSZ helyi elnökeként tevékenykedett, hanem elnöke volt az üzemi tanácsnak és tagja a cég felügyelőbizottságának is. Munkaviszonyának megszüntetésével súlyos sérelem érte. A függetlenített érdekvédő elbocsátását a cégvezető bizalomvesztéssel indokolta, ami egy szakszervezeti tisztségviselő esetében, akinek munkájához tartozik a konfliktusok felvállalása, értelmezhetetlen - mutat rá a HDSZ közleményében. A szakszervezet arra kérte a képviselőket, hogy az Országházban kezdeményezzék a munka törvénykönyve módosítását, hogy a választott szakszervezeti tisztségviselők egzisztenciájuk veszélyeztetése nélkül láthassák el a szociális párbeszéd keretében vállalt feladatukat. A HDSZ olyan értelmű módosítást javasol, hogy bizalomvesztésre hivatkozva ne lehessen szakszervezeti tisztségviselőnek felmondani, valamint azt, hogy a munka törvénykönyve 273. paragrafusa egészüljön ki egy új bekezdéssel, miszerint "a választott szakszervezeti tisztséget betöltő munkavállalóval szemben alkalmazandó azonnali felmondás előtt előzetesen ki kell kérni a megfelelő szakszervezeti szerv véleményét". A szakszervezeti vezető elbocsátásával kapcsolatban

Uzsoky András

, a csődeljárás alatt lévő Pápai Hús 1913 Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-nek október elején azt mondta: a szakszervezeti titkár nem a munka törvénykönyve szerint végezte a szakszervezeti munkáját és súlyosan megszegte a gyár belső szabályait. Az elbocsátás dolgozói bejelentésre indult, a belső vizsgálat olyan anomáliákat tárt fel, amelyeket köztulajdonban lévő cég nem nézhet el - hangsúlyozta akkor az ügyvezető igazgató.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.