Közélet

Átadták az orvosi gyakorlati képzés egyedülálló szegedi bázisát

Átadták az orvosi gyakorlati képzés egyedülálló szegedi bázisát

2013. március 6., szerda
Átadták az orvosi gyakorlati képzés egyedülálló szegedi bázisát

A világ élvonalához zárkózhatnak fel a Szegedi Tudományegyetem orvostanhallgatói az Orvosi Készségfejlesztési Központ megnyitásával – hangzott el a Skills Központ ünnepélyes átadóján. Az országban egyedülálló berendezésekkel is felszerelt szimulációs labor a gyakorlati képzést segíti.

A központban három szimulációs- és két oktatóterem kapott helyet közel 400 négyzetméteren.

Ahogy megírtuk,

a SZOTE Klub helyén kialakított labor átalakítását és berendezéseit az ÁOK saját forrásaiból fedezte, közel 90 millió forintot költve erre a célra. A szimulátorokat és a szoftvereket pedig TIOP forrásból vásárolták meg 140 millió forintért. A Szent-Györgyi Albert Oktatási Központ aulájában tartott átadón

Vécsei László

, az ÁOK dékánja a kar életében fontos lépésnek nevezte a Skills Központot, mely hozzájárul a versenyképesség megtartásához, illetve javításához is. „Ezen a helyen egy valóban olyan infrastruktúra jött létre, amelyik az orvosképzésben egyedülálló és azt gondolom, hogy nemzetközi szinten is elismerésre méltó feltételeket teremt” – jelentette ki

Szabó Gábor

rektor, aki úgy látja, a magyar felsőoktatás még mindig egy brand, ezért is van szükség az ilyen pozitív fejlesztések szélesebb körű megismertetésére. A korábbi SZOTE Klub helyiségeinek oktatási célra történő átalakításának koordinálásával 2011 novemberében bízták rá Boros Mihályra. Az Orvosi Készségfejlesztési Központ megbízott vezetője több területen vár javulást a Skills Központ megnyitása révén. Elmondta, a betegek biztonságának javítása terén amellett, hogy a hallgatóknak lehetőséget biztosítanak. Fontosnak nevezte a standarditást, illetve az oktatói munka hatékonyságának növelését, amihez szintén hozzájárulhat a központ.

Az SZTE Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar dékánja, Barnai Mária portálunknak elmondta, keresik a lehetőségét annak, hogy az egészségtudományi képzésben résztvevők hol kapcsolódhatnának a Skills Központban folyó munkához. „Elsősorban az ápolóképzésben látom a lehetőséget, például az intenzív ellátás gyakorlásában lehet hasznos, szívhangot meghallgatni vagy kopogtatást gyakorolni” – sorolta. „Meglepő módon realisztikus. Aki már látott endoszkópot működés közben azt fogja tapasztalni, hogy hasonlít a valós szituációra használata” – így értékelte az egyedi, úgynevezett endoszkópos, vagyis tükrözéses vizsgálatokat lehetővé tevő szimulátorrendszert Mészáros András PhD hallgató. Úgy látja, a készségfejlesztésben nagyon hasznos szerep lehet, a gyakorlás tökéletes eszközének nevezte. A harmadéves Fischer-Szatmári Tamás kiemelte, nagyon sok paramétert tudnak megnézni a teljestest-szimulátorokon, ami nagyban segíti a képzésüket. Az orvostanhallgató szerint a központ megnyitása hozzájárulhat ahhoz, hogy még többen válasszák az SZTE ÁOK-t. Boros Mihály felidézte három hónappal később a tervező elnyerte a közbeszerzést, így 2012 február végén megkezdődött a tervezés. Egy hónappal később benyújtották a kiviteli terveket, végül a jogerős építési engedélyt tavaly júniusban adták ki. A közbeszerzési eljárás lefolytatása után tavaly októberben adták át a munkaterületet. Idén január közepén zajlott a központ műszaki átadása, míg a végleges használatbavételi engedélyt március 6-án kapták meg.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.