Közélet

27%-os áfával számol az Országvédelmi Költségvetés

27%-os áfával számol az Országvédelmi Költségvetés

2011. szeptember 16., péntek
27%-os áfával számol az Országvédelmi Költségvetés

Összességében 750 milliárd forinttal javítja az államháztartás egyenlegét a Matolcsy György által pénteken ismertetett jövő évi büdzsé tervezete.

A tervezet szerint egyebek mellett 25-ről 27 százalékra emelkedik az általános áfakulcs, a munkaadói egészségügyi járulék 1,5, a munkavállalói egészségügyi biztosítási járulék 1 százalékponttal nő, emelkedik a cégautó adója, és megadóztatják az online szerencsejátékot, továbbá megtakarítást írnak elő a központi költségvetési szervek fejezeti előirányzatainál. Londoni elemzők "tisztességes számoknak" nevezték a kormányzati célokat, a magyar elemzők vegyesen ítélték meg a költségvetési terveket. Az ellenzéki pártok szerint a kabinet megszorításokat jelentett be. A nemzetgazdasági miniszter bejelentette: a 2012. évi Országvédelmi Költségvetés - amely szeptember 30-án kerül az Országgyűlés elé - 1,5 százalékos GDP-növekedésre épül 2,5 százalékos államháztartási hiánycél mellett. Az államháztartás egyenlege 750 milliárd forinttal javul, a bevételek 445-450 milliárddal nőnek, a kiadások pedig 300 milliárddal csökkennek. Közölte: a tervezett infláció jövőre 4,2 százalék, a GDP- arányos államháztartási hiány a jövő év végére 72 százalékra csökken a 2011 decemberi 73 százalékról; a GDP-arányos kamatkiadás az idei 3,8 százalékról jövőre 3,6 százalékra apad. A tervezett makrogazdasági adatok szerint a lakossági fogyasztás 0,2 százalékkal nő, a beruházások 3,7 százalékkal bővülnek. A foglalkoztatás 1,5 százalékkal nő, a munkanélküliségi ráta a jelenlegi 11 százalék feletti arányról 10-11 százalékra mérséklődik. A kormány összesen 300 milliárd forintos tartalékot képez, ebből 150 milliárd forint kerül az Országvédelmi Alapba, ez a 25 százalékos áfa-kulcs 27 százalékra emeléséből származik; a 300 milliárd forintos tartalék másik két tétele a 100 milliárd forintos általános tartalék és az 50 milliárdos kamatkockázati tartalék. A 750 milliárd forintos egyenlegjavulás két összetevőből áll: a bevételek 445-450 milliárddal nőnek, a kiadások pedig 300 milliárddal csökkennek. A miniszter jelezte, hogy eredetileg 2012-re a Széll Kálmán Tervben 550 milliárd forintos egyenlegjavításra vállalkozott a kormány, ez az összeg most 750 milliárdra emelkedik.

Matolcsy György

elmondta: jövőre a kormány egyszerre vezeti ki a fél-szuperbruttósítást és az adójóváírást az szja rendszerből. A munkaadói egészségügyi járulék 1,5 százalékponttal emelkedik 2012-ben. A járulék alapja a munkabér, de a munkaadó köteles legalább a minimálbér 1,5-szerese után fizetni. Emellett egy százalékponttal emelkedik a munkavállalói egészségügyi biztosítási járulék. Jövőre baleseti különadót fizetnek a biztosítók, 40 százalékkal emelkedik a cégautó után fizetendő adó, függően a környezetvédelmi besorolástól, 2012-től az online szerencsejátékra is adót vet ki a kormány - tette hozzá a miniszter. A 300 milliárd forintos kiadáscsökkenés alapvetően hatékonyság- javulásból származik, amelynek hátterében a központi költségvetési szervek fejezeti előirányzatainál elérendő 200-250 milliárd forintos megtakarítást kíván elérni a kormány. A forintot a péntek délutáni órákban a zloty és a cseh korona erősödéséhez képest visszavetette a 2012-es költségvetési terv közzétételét követő piaci reakció. Miközben a zloty és a cseh korona erősödött előző napi árfolyamához képest, a forint javulása megtorpant. Ugyanakkor svájci frankban és euróban a forint már elérte az előző délutáni szintet. A Budapesti Értéktőzsdén elemzők szerint a nap nagy részében a héten kialakult pozitív hangulatban folyt a kereskedés, majd délután az alacsony forgalom szülte bizonytalanság, továbbá a megjelent hazai gazdasági hírek hatására lefelé vették az irányt az árfolyamok. A részvényindex, a BUX 18,76 pontos, 0,11 százalékos csökkenéssel, 16.779,45 ponton zárt pénteken.

Neil Shearing

, a Capital Economics felzárkózó piaci főközgazdásza az MTI-nek a kormányzati bejelentésre reagálva azt mondta: a 1,5 százalékos jövő évi gazdasági növekedési várakozás - amelyre a 2012-es költségvetési terv épül - "meglehetősen konzervatív", azzal együtt is, hogy ez a növekedés "valamivel gyorsabb" lenne a Capital Economics saját előrejelzésében szereplő ütemnél. A 4cast nevű vezető londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég szerint a tervezett kiadáscsökkentésről és bevételnövelésről, valamint a költségvetési tartalékképzésről "nagyon tisztes számok" hangzottak el, de még jóval több részletre lesz szükség ahhoz, hogy a terveket a piac hitelesnek tekintse. A magyar elemzők vegyesen ítélték meg a jövő évi költségvetés tervét.

Kondrát Zsolt

, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője aláhúzta: jó irányt mutat a jövő évi költségvetés. A kabinet a biztosabban kalkulálható tételekkel, biztosabb megoldásokkal számol; rövid távon, a meglévő kockázatok mellett választott megoldások jók, visszahozzák a reményt, hogy tartható lesz a jövő év, amely így is feszített lesz.

Barcza György

, a K&H Bank vezető elemzője szerint csalódást keltő, hogy a költségvetési konszolidáció bevételtúlsúlyos, a "hagyományoknak megfelelően" most is jelentős túlsúlyt kapnak az adóemelések. Úgy vélekedett, hogy jobb lett volna a kiadáscsökkentésben nagyobbat lépni, és megkerülni az áfaemelést.

Török Zoltán

, a Raiffeisen Bank elemzője azt mondta, pozitívum, hogy a kabinet felismerte, még alacsonyabb növekedéssel kell számolni, de a kiigazítási szükségletnek csupán a háromnegyedét fedi le a kormány, annak legalább 1.000 milliárd forintnyinak kellett volna lennie. Az ellenzéki pártok szerint megszorító költségvetés lesz a jövő évi büdzsé. Az MSZP a növekvő árak és a szegénység költségvetésének, a Jobbik egy újabb gazdasági megszorító csomagnak, míg az LMP az elmúlt húsz év legnagyobb megszorító csomagjának nevezte a büdzsét.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.