Kosárlabda: Szolnok elleni helytállással zárta az alapszakaszt a Szedeák (FRISSÍTVE) + FOTÓK

2011. április 2., szombat
Esélyeshez méltó módon, könnyed, látványos játékkal húzta be a Szolnoki Olaj a Szedeák elleni meccset, ezzel az alapszakaszelsőségét ünnepelheti, míg a Szedeák emelt fővel hagyhatta el a parkettet, remekül helytálltak a sokkal erősebb ellenféllel szemben Fodor Péter tanítványai. Bryson McKenzie gyenge félidő után szépen búcsúzott. A találkozót online közvetítettük. Fergeteges hangulatú mérkőzésen búcsúztatta az alapszakaszt a Szedeák és a Szolnok, hiszen a vendégek több száz szurkolója végig hazai pályát varázsolt a parádésan játszó Báder Mártonéknak buzdításával. Nem csak az alapszakasz, hanem Bryson Bruce McKenzie is búcsúzott e találkozóval - egy ideje tudvalevő volt, hogy az amerikai légiós center és a csapat útjai elválnak az alapszakasz végén. Ennek megfelelően rövid búcsúztatással kezdődött a találkozó, majd a labda vette át a főszerepet. Nebojsa Dukics egy sikeres büntetőjével még vezetett is a Szedeák nagynevű riválisa ellen, majd Báder gyorsan fordított, Ivory Clark pedig hárompontossal rojtozta a gyűrű hálóját - gyorsan helyreállt a világ rendje és átvette a kezdeményezést a Szolnok. Az első negyed ennek ellenére sokáig szoros maradt, rengeteg büntető, csapat- és személyi hibák tördelték a játékot, végül a negyed végére meglódult az Olaj olajozottan működő gépezete és kilenc pontos előnyre tettek szert Pór Péter fiai (17-26). A folytatásban a Szolnok lassan tovább növelte az előnyét, légiósaikat és válogatott játékosaikat nem lehetett tartani, így nem is csoda ha a 18. percben már 20 pont fórba kerültek (35-55). A félidőre az egész első játékrészben jól játszó Drahos Gábor és Dukics révén valamelyest faragott hátrányából Fodor Péter vezetőedző alakulata (42-61). A Szedeák hátrányának oka elsősorban az eladott labdák (9-5), a kevés szerzett lepattanó - McKenzie nem remekelt a palánk alatt sem támadásban sem védekezésben - (6-13), valamint az Olaj remek külső dobásai voltak. A folytatásban azonban McKenzie-t mintha kicserélték volna sorra kezdte dobni a közelieket, igaz közben a Szolnok előnye, továbbra is remek külső dobásaiknak, és a Fodor Mártonék támadójátékával szemben tehetetlen Szedeák védelemnek köszönhetően a 28. percre már harminc pontra nőtt (54-84). Ezt is tudták überelni a vendégek, hiszen egy perccel később ez már 33-ra nőtt, Fodor Péter időt is kért mielőtt teljesen bolondot csinál fia csapata a sajátjából. A negyed végén Vida Máté és McKenzie pontjai közé beékelődve egy Grebenár-zsák szimbolizálta a bajnokjelölt elképesztő főölényét és 31 pontos előnyét (59-90). Az nem is lehetett kérdés, hogy meg lesz-e a száz részükről, ám a valóság és az örömjáték erre csaknem rácáfolt. 9-0-s szériával nyitotta a Szeged a záró játékrészt, Pór Péter időt is kért gyorsan - no nem mintha a 22-re csökkent szolnoki előny veszélyben forgott volna. Obie Trotter két kettesére - a második különösen szép egyéni akció végén született - Janou Rubin hármassal felelt (71-94), majd a lecsökkent előnyt Trepák Zoltán és Szabó Péter növelte újra 27 pontra. A Szedeák azonban összeszedte magát, valamint a vendégek eladott labdáit - s miközben a vezetőedzőjének Szolnokon játszó fia megdobta csapatának a századikat - sorra szerezte a pontokat. Gyakorlatilag a teljes csapat kivette részét az utolsó 14 szerzett pontból - stílszerűen a búcsúzó és nem mellesleg ismét dupla-duplázó McKenzie (20 pont, 10 lepattanó) közeli dobásával zárult a találkozó, s alakult ki a 88-103-as végeredmény. A kilátogató népes szurkolótáborok egyikének sem lehet oka panaszra, a vendégek bajnokjelölt csapatuk parádés játékában gyönyörködhettek, s az alapszakaszgyőzelemet ünnepelhették gyakorlatilag kezdettől fogva, míg a hazai drukkerek emelt fővel a végsőkig küzdő Szedeákot láthattak, mely az utolsó pillanatig igyekezett tudása legjavát nyújtani. Pór Péter szolnoki vezetőedző a találkozó után rendkívül elismerően szólt a Nyilasék egész éves teljesítményéről, gratulálva az újoncnak, aki győzelmei révén nem hogy bennmaradását biztosította, mint alapvetően kitűzött célt, de egy jó ideig komoly eséllyel bírt a nyolc közé kerülésre. Fodor Péter sem bosszankodott a találkozót követően, hiszen köztudott, hogy a Szolnokiak cseresora is magyar válogatottakkal van megszórva, és nem véletlenül esélyes a végső győzelemre, így mindezek tekintetbevételével a Szedeák remekül helytállt a jóval erősebb ellenféllel szemben. Fodor Péter együttese ezzel a 12. helyen zárta az alapszakaszt, 9 győzelemmel (és 17 vereséggel) igazolva, hogy a szegedi csapatnak van helye az első osztályban, és a 9. helyért zajló rájátszásban nem is esélytelenül fog szerepelni a gárda. Szép volt, fiúk, joggal jár a vastaps!

Férfi kosárlabda NB I/A, 26. forduló:

Dél-Konstrukt SZTE-Szedeák – Szolnoki Olaj KK 88-103 (17-26, 25-35, 17-29, 29-13) Szeged, újszegedi sportcsarnok, 1300 néző. Vezette: Valovics I., Kapitány G., Márton L.; ellenőr: Benczur. Szedeák: DRAHOS 15/3, RUBIN 19/3, Molnár M. 6/3, Dukics 13, MCKENZIE 20. Csere: Tanács 5/3, Nyilas 4, Kiss Zs., Vida 6. Vezetőedző: Fodor Péter. Szolnok: TROTTER 18, HORVÁTH Á. 17/9, Budimir 11/6, CLARK 15/9, Báder 8. Csere: Fodor M. 11/3, Trepák 2, Vesztergom 8, Grebenár 6, Szabó P. 2, Gaál. Vezetőedző: Pór Péter.
Fodor Péter vezetőedző értékelése a találkozóról:
Pór Péter, a Szolnok mestere elismeréssel szól a Szeged alapszakaszbeli teljesítményéről:

40. perc: A szolnoki drukkerek éltetik csapatukat, miközben a két csapat csak kötelességből játsza le az utolsó percet. Eladott labdák, jó védekezés, Clark-tripla, McKenzie-közeli a vége! 88-103. Vastaps mindkét oldalon! 39. perc: Nyilas hármasa rövid, de megtartjuk a lepattanót. Rubin ellen fault, két dobás, mindkettő benn, 86-100! 38. perc: Rubint faultolják tripla közben. Kettő benn a háromból, 82-100. Vida büntet kétszer, 84-100. 37. perc: Trotter kavargat, Vida labdát lop, Rubin indul, ziccer! 75-98. Fodor Marcié a százas, Molnáré a tripla majd Nyílé a közeli, 80-100! 36. perc: A szolnoki szurkerek épp most kezdtek a "Jászkunsági gyerek vagyok..." örökérvényű nótába, miközben Dukics dobhat büntetőt, 73-98! 35. perc: Trepák büntetőit a pukkanó papírzcskó sem zavarja meg, 71-96. Rubin triplája lejön, Szabó Péter középtávolija nem, 71-98. 34. perc: Trotter középről, 68-92. Tanács hármasa lecsorog. Trotter-Clark összjáték, lepattanó után marad náluk. Trotter elképesztően megveri egy az egyben Vidát. Te jóég hogy hagyta ott, 68-94. Rubin varázslatos hármasa! 71-94! 33. perc: Grebenár középtávolija lejön, McKenzie-é. A másik palánk alatt is terem a center és bedobja a közelit! 68-90! Szolnoki időkérés. 32. perc: Vida ellen fújnak, Rubin kosara mit sem ér. Kiss Zsolt ad remek labdát McKenzie-nek, kicsit dadog, fault szerencsére. Két dobás, benn, 66-90! 31. perc: McKenzie! Szépül az a búcsú! 2+1, megvan, 62-90! A szolnoki drukkerek már a bajnoki címet ünneplik. Azért az még odébb van. Vida szerez labdát, végigviszi, 64-90! Vége a harmadik negyednek. 30. perc: Vida Máté közelről, Grebenár zsákja a válasz, McKenzie meg mégegyszer betalál palánk alól. Dudaszóval saját palánk alól gyűrűt ér a szegedi dobás, nem semmi lett volna ha bemegy... 59-90 a negyed vége. 29. perc: McKenzie dobhat ismét büntetőket, második nagyon rossz, 55-84. Vesztergomnál ér véget a sok gyors passz, aztán Fodor Márton labdacsenése után ziccer és szegedi időkérés. Kell is mert az elmúlt két percben csak nyomoztuk a labdát... 55-88. 28. perc: Támadásban rontunk, jön az Olaj. Fodor kavarja meg az egész szegedi védelmet, kiad Grebenárnak, csak kettes, de harmincat ér, 54-84. 27. perc: Drahos két büntetőjével és McKenzie egyik sikeresével 54-78! Vesztergom kétszer, 54-82. 26. perc: 50-76 Budimir kettesével. Fodor Marci két büntetőjével 50-78. Közben itt az est kellemes meglepetése: a Szeged Beton 9-8-ra verte a Vasast a Komjádiban! 25. perc: Száz alatt nem ússzuk meg, úgy tűnik. Mindenesetre most McKenzie szedi össze magát és a labdát, 50-74. 24. perc: Drahos labdát ad el, jön a Szolnok, de időt kérünk. Trepák triplája, 48-74. 23. perc: Most viszont jól tette fel közelről, 48-69! Horváth középtávolit hint, 48-71. 22. perc: Budimir közelről most, Horváth meg távolról, 46-69. McKenzie törne be, büntetődobások, kimaradnak... Nem túl látványos búcsú eddig Brysontól... 21. perc: McKenzie ront kezdés után. Budimir triplája, Rubin két büntetője, majd Drahosé, 46-64! Ahogyan az várható volt a nagyobb játékerőt képviselő, bajnokesélyes vendégek irányítják a meccset, közel hússzal vezetnek, mezőnyszázalékuk is jobb (46-65), lepattanót kétszer annyit gyűjtöttek (6-13), és kevesebb az eladott labdájuk is (9-5). Mintegy 400 szurkolójuk révén pedig igazán otthon érezhetik magukat. A nézőszám kb. 1300 fő. Nagyszünet. 20. perc: Dukics közelről, aztán Horváth messziről, 42-61 a félidő. 19. perc: Dukics összeszed egy kóbor lasztit, Tanács középtávolija lejön.... Drahos szépen teszi fel, a lecsorgót Rubin tenné zsákba egy kézzel, de már szabaddobás. Molnár keverget és tör be okosan, 2+1, beszédül a "jutalompont", 40-55! Vesztergom dobását Clark négy ember között szedi össze. Fodor Marci triplájával 40-58. 18. perc: Horváth és Fodor Márton, 35-55, ez már húsz... Drahos gyorsan dob két büntetőt, 37-55! 17. perc: Drahost triplakísérletestül csapja le Clark. Csak két dobás benn, 33-48. Budimir magabiztosan süllyeszt el egy trojkát, 33-51. Tanács könnyed duplája után 35-51. 16. perc: Dukics közelije aztán szemben Clark távolija, 31-45. Horváth is hint egy hármast, 31-48. De elmentek! 15. perc: Báder ront, Tanács nem, tripla! 29-40! Tanács dob egy hátast egy szolnoki betörés után, sajnos a kosár ér, 29-42. 14. perc: Rubin szépen megy fel a gyűrűre, majd Grebenár szór egy kettest, 26-40. Tanácsé a lepattanó, de sikerül ismét eladni... 13. perc: Trotter középtávolival, aztán eladjuk a labdát, Trotter ismét, finom zsákolás, 24-38. Időt kér Fodor Péter. 12. perc: Rubin közelije, 21-32! Báder-büntetők, majd Drahos kosrara, 24-34. 11. perc: Fodor örül két pontnak, de nem Péter hanem Márton, aztán Drahos szépít, Báder büntetők, 19-32. Vége az első negyednek. 10. perc: Nyíl triplája lejön, aztán földharc a labdáért, marad nálunk. Trotter csaknem zsákol termete ellenére, 15-24. Rubin zsákol is - termete ellenére! Trepák első pontjai és negyed vége, 17-26 9. perc: Kiss Zsolt is a pályán. Dukics közelije, aztán Clarké, 15-21. Trotter büntetőzik egy fault után, az első jó, a második McKenzie-é. 8. perc: Drahos duplája, Nyilas büntetői, 13-16. Rubin ügyetlenkedik, Trotter megszerzi a labdát, be is dobja a ziccert, fault, pluszegy is benn, 13-19. 7. perc: Clark büntetői, 9-16. Drahos két büntetővel válaszol, miután Horváth triplát ront. Drahos borul fel egy rossz hármas után aztán szolnoki lépéshiba. 6. perc: Clarknak remek bejátszás, benn is a zsákban, 9-14. Fodor Péter időt kér. Egyelőre sok szabálytalansággal tördelt a játék, csak úgy potyognak a büntetők. Báder blokkolja Tanács bejátszási kísérletét. Dukics állt egy hármasba, nem érte el a gyűrűt... 5. perc: Rubin lop labdát, 9-11! Budimir ellen fault, két dobás jön, csak egy benn, 9-12. 4. perc: Drahos szépen játszik be Dukicsnak, 7-7! Horváth dupla, pluszegy is jöhet, rossz, lepattanó övék, 7-11. 3. perc: Clark hármasa most rövid. Rubin tör be és harcol ki két dobást, 5-5! Trotter betörése után szép ziccer, 5-7. 2. perc: Báder Marcit éltetik, dob is két büntetőt a szakadatlan dübörgés közepette. Otthon érezheti magát. 1-2. Clark triplája, 1-5. Dukics büntetői, 3-5! 1. perc: A Szolnok kezd, de Drahos labdát lop, majd fault Dukics ellen, egyik büntetője benn, 1-0! 17.58: Utolsó számolgatás: összesen jelenleg mintegy ezer néző, ebből kb. háromszáz a szolnoki. A hangjuk alapján lehetnének sokkal többen is... 17.55: Bemutatások, külön köszöntik a vendégek népes szurkolótáborát. Külön köszöntés jár Bryson Bruce McKenzie-nek, a Szedeák hórihorgas kaliforniai centerének, aki ma lép pályára utoljára szegedi színekben. Reméljük, búcsúzóul zsákol még párat. 17.50: Megérkeztek a szolnoki ultrák a dobokkal és piros-fekete zászlaikkal is, a vendég nézők száma most már bőven kétszáz felett. 17.40: Mintegy kétszáz szurkoló lehet a vendégszektorban és kb. háromszor ennyi a szemben lévő lelátón akik a hazaiaknak szorítanak. És még bőven érkeznek. 17.30: Sok szeretettel köszöntjük a kosárlabda rajongóit az újszegedi sportcsarnokból ahol máris pályán a csapatok, a Szedeák és a Szolnok legjobbjai. Szép számmal érkeznek a szurkolók is, máris több százan vannak a lelátókon és sok szolnokira is számíthatunk ma este. Várható kezdőötösök:Szedeák: Drahos, Rubin, Molnár M., Dukics, McKenzie. Szolnok: Trotter, Horváth Á., Budimir, Clark, Báder.

Korábban írtuk:

Népes szolnoki szurkolótáborra számíthatunk szombat este, az előzetes híresztelések szerint több száz vendégszurkoló várható. A hangulatra biztosan nem lesz panasz! "Nincs vesztenivalónk, gátlások nélkül játszhatunk, előfordulhat, hogy összejön egy jó eredmény, bár a Szolnok erősebb és esélyesebb" - olvasható a bb1.hu-n Fodor Péter vezetőedző véleménye. "Az utolsó két meccs támadójátékával elégedettek lehetünk, a védekezésünk hagyott kívánnivalót, az nem olyan, amilyennek szeretném látni, pedig a listavezetőt csak akkor tudjuk megszorongatni, ha a hátsó alakzatunkat stabilizáljuk." Pór Péter, a vendégek mestere a Szedeák veszélyes indításaira és távoli bombáira figyelmeztet ugyanitt: "Nincs hiányzónk, mindenki egészséges, a legerősebb összeállításban lépünk pályára. A Szedeák hazai pályán értékes győzelmekkel már többször bizonyította, hogy a tabellán nála előkelőbb helyen álló csapatokat is képes legyőzni. (...) Hazai pályán mindig veszélyes a Szedeák, meg kell akadályoznunk a gyorsindításaikat, mert azok nagyon veszélyesek. Ezen kívül nagyon jó tripladobóik vannak, ezt legutóbb Szombathelyen bizonyították, ahol 18 hármasuk volt." Beharangozónk itt olvasható.