Zongora a könyvben: Barabás Márton kiállítása + KÉPEK + HANG

Cikkünk frissítése óta eltelt 13 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

no images were found

Április 18–ig látogatható a Móra Ferenc Múzeum képzőművészeti kiállítóhelyén, a Kass Galériában az a kiállítás, melyen Barabás Márton régi, kiselejtezett zongorákból készített műalkotásai, könyvszobrai tekinthetők meg. A tárlatot pénteken maga Kass János nyitotta meg.

Barabás Márton, a Magyar Képzőművészeti Főiskola egykori hallgatója festményeket, szobrokat, installációkat és könyvszobrokat készít. Mesterei Kádár György, Kokas Ignác és Kocsis Imre voltak. A Barabás család bővelkedett tehetséges képzőművészekben – nagyapja tájképfestő volt, s bár Márton nem közvetlen leszármazottja Barabás Miklós világhírű festőművésznek, hozzá is rokoni szálak fűzik.
A művész könyvszobrait főként kiselejtezett zongorák belső alkatrészeiből, kalapácsaiból, illetve zongorabillentyűkből készíti. Ezeket építi be kottákba vagy más kiadványokba, például 15 éve kidobott pénzügyi közlönyökbe, jogi értesítőkbe. “Sajátos hangulatú alkotásaiban a táncoktól kezdve az együttlét, a hiány és vendégség jelenik meg” – szólt témáiról a kiállítás beharangozója. Első zongorafedélre festett képével szerepelt az 1980-as Velencei Biennálé magyar pavilonjában. Könyvszobrokat tizenöt éve készít, melyekkel nemzetközi szakkiállításokon is szerepelt.

A kiállításon alapvetően két műtárgycsoport látható, az egyik a zongorából készült alkotások, a másik pedig az úgynevezett könyvszobrok. “Kass mester az Iparművészeti Főiskolán – ma már egyetem – hosszú évtizedekig a könyvművészeket tanította. Ő elsősorban mint illusztrátor, illetve grafikusművész ismert, én a könyvek egy másik aspektusát mutatom itt meg ezen a kiállításon: a könyv testét, a könyv korpuszát alakítom tovább. Ez a kiállítás hódolat azok előtt a mesterek előtt, akik e zongorákat valaha megépítették” – vallja Barabás Márton.

Kass János grafikusművész portálunknak úgy jellemezte a kiállítást, hogy témájában nagyonis időszerű, hiszen a szétesés tapasztalható mindenhol ma az országban. Barabás Márton nagyszerűsége többek között abban rejlik, hogy a művész alkotásaiban össze is rakja a darabokra hullott tárgyakat.

Hallgassa meg Barabás Márton képzőművésszel készített hanganyagunkat!

Hallgassa meg Kass János grafikusművésszel készített hanganyagunkat!

no images were found

Előző sztori

Bánsági Ildikó kapta a Páger Antal-díjat

Következő sztori

Hétfő: Boszorkányok és pásztorok a Somogyiban