Írjon nekünk

Kultúra

Kiállítás: Ötszáz éve született Kálvin János

Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.
/var/www/szegedma.hu/web/stab/misi.jpg

Megjelent:

kalvinkiallitas21509 – 2009 – július 10-én lesz ötszáz éve, hogy megszületett Kálvin János, svájci reformátor, a kálvinista hit megalapozója a franciaországi Noyonban. A jeles személyiségről július 4-ig látható tárlattal emlékeznek meg a Somogyi-könyvtárban.

A kiállítás az évforduló alkalmából kínál egy válogatást, melyben a Somogyi-könyvtár anyagából néhány fontos, Kálvinnal kapcsolatos kötet kapott helyet – mondta el Takó Edit, a kiállítás készítője, a könyvtár gyűjteményi osztályának tudományos kutatója. Így például Théodore de Béze – vagy magyarosan Béza Tódor – Kálvin kortársa, svájci teológus által írt legelső Kálvin-életrajz is látható, vagy egy 1580-ból való biográfia, amely Kálvinról két oldalban ír: az egyik oldalon egy fametszet ábrázolja a nagy reformátort – ez a kötet azért is érdekes, mert a század fontosnak tartott személyiségeinek életrajzai kaptak benne helyet. A tárlóban találunk még francia, német, magyar nyelvű életrajzot is, sőt, az 1800-as évek második feléből egy történelmi regényt is megcsodálhatunk. Érdekességként kínálkozik egy szinoptikus életrajz is, melyben Kálvin és Luther Márton életét hasonlítja össze a szerző.

Kálvin legfontosabb munkájának, az eredetileg 1536-ban, Baselben megjelent Institutio Christianae religionisnak (A keresztyén vallás rendszere) egy 17. század eleji kiadása, valamint az 1624-es, Szenczi Molnár Albert munkáját dicsérő magyar fordítása is megtekinthető.

Egy másik tárlóban egyháztörténeteket találunk, valamint egy 1684-ből származó Pápai Páriz Ferenc által írt vitairatot, amely kezdőlapjára Somogyi Károly sajátkezűleg írta rá, hogy igen ritka, semmi áron sem kapható kiadás.

Az utolsó tárló a legfrissebb műveket mutatja, ezek között találjuk Gaál Botondtól a Kálvin ébresztése című kötetet, melyet a Szeged-Kálvin téri Református Egyházközség és a Szegedi Kis István Alapítvány adott ki 2009-ben.

A kiállítást megnyitó Juhász András, a Kálvin téri Református Egyházközség elnök lelkipásztora elmondta: Kálvin sohasem akart személyi kultuszt maga körül, a hitigazságokat akarta előtérbe helyezni, a tiszta biblikus tan elkötelezettje volt, épp ezért a hozzá legméltóbb megemlékezés egy könyvkiállítás, melyben nem az ember, hanem a tanítása kerül előtérbe.

Hírzóna

Különleges mozdulatművészeti előadás lesz Mórahalmon

Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.
/var/www/szegedma.hu/web/stab/misi.jpg

Megjelent:

Szerző:

Február 7-én, a Kolo Szerb Kulturális Központban Szerpentintánc címmel.

Tovább olvasom

Hírzóna

Együttműködési megállapodást köt a Tornyai-múzeum és a MANK

Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.
/var/www/szegedma.hu/web/stab/misi.jpg

Megjelent:

Szerző:

A Szentendrei Régi Művésztelep jelenlegi alkotóinak munkáit bemutató nagyszabású, az Alföldi Galériában megrendezendő tárlat apropóján.

Tovább olvasom

Hírzóna

Valódi művészközösség jött létre Mártélyon

Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.
/var/www/szegedma.hu/web/stab/misi.jpg

Megjelent:

Szerző:

Az elmúlt több mint fél évszázad során.

Tovább olvasom

Aktuál