Utánpótlás kajak-kenu Eb: 18 érem a vége

2008. július 20., vasárnap

Fotók: Gémes Sándor

A Szegeden zajló MKB ifjúsági és U23-as síkvízi kajak-kenu Európa-bajnokság zárónapjának déutánján az 500 méteres finálékat rendezték az U-23-as versenyzõk számára. A kontinensbajnokság abszolút sztárja Csipes Tamara lett, aki egyesben mindkét távon, 500-on pedig Hegyi Zomillával párosban nyert aranyérmet.

A délutáni program másfél órás csúszással kezdõdött egy vaklármának bizonyuló bombariadó miatt. A Csongrád-megyei Rendõr Fõkapitányság munkatársai és a helyi biztonsági szolgálat emberei igen szakszerűen jártak el: a lelátóról a 200 méteres rajtvonalig tereltek ki mindenkit, amíg kutyákkal át nem vizsgálták a területet. A közjáték sem zavarta meg azonban

Csipes Tamarát

, aki rutinos profikra jellemző módon kajakozta végig az olimpiai távot, és győzte le riválisait. Az eredményhirdetés után pedig szaladt

Hegyi Zomillához

, hogy párosban is nagyot alkothassanak. Meg is tették – akár a jelen felnőtt válogatottjának nagyjai –, vagyis a sportágban máris biztosítottnak tetszik a következő olimpiára az erõs utánpótlás. Miközben ne feledjük, az U23-as korosztályba tartozó

Szabó Gabriella

Kozák Danuta

már Pekingben is ott lesz… ”Az Eb előtt nem gondoltam volna, hogy három arannyal zárom a viadalt, de nagyon boldog vagyok” – mondta a kajak-kenu szövetség honlapjának Csipes Tamara. „Én örültem a szembeszélnek, nagyobb gondot okozott a bombariadó, mivel csak 5 perccel előtte szóltak, és ez eléggé kizökkentett a koncentrációból, de sikerült összeszednünk magunkat.” ”Az elő- és középfutam időeredménye alapján reménykedtünk a győzelemben, bár a szembeszél kicsit megijesztett” – mondta Hegyi Zomilla. „Négy éve megyünk együtt párost, de nemzetközi versenyen most elõször volt szembeszelünk, ráadásul a bombariadó miatt a megszokott verseny elõtti ritmusom is felborult, kétszer is vízre kellett szállnom, úgyhogy örülök hogy a zavaró körülmények ellenére sikerült nyernünk. A

Sarudi Alíz, Csernák Petra, Csernák Edina, Bara Alexandra

alkotta női négyesünk a negyedik helyen zárt. A férfiaknál sem maradtunk érem nélkül:

Bakó Zoltán

tanítványa remek hajrát produkált, és néhány éven belül a felnõtt mezőnyben is ütőképes versenyző lehet. A férfipárosok elképesztően szoros versengésben döntöttek az érmekről: a

Papp Sándor, Szalay Tamás

duó végül negyedik lett, ami szép eredmény, hisz az első öt helyezett két másodpercen belül siklott a célba. A kenusoknál

Volein Viktor

a hatodik helyen végzett, a

Németh Gergő, Nagy Péter

duó pedig ugyan a dobogóért végül nem volt meccsben, negyedik helyüket azonban kiváló kenuzással hozták. A

Varga Dávid, Széles Gábor,

Németh Gergő, Nagy Péter kenusnégyes fantasztikus pályát ment: csupán a célfotó alapján lehetett megítélni, hogy erõfeszítésük érmes helyezést ért-e vagy sem... Hála az égnek, bronzérmet ért! Hosszas várakozás után ugyanis kiderült, egy hajszállal, egészen pontosan tizenkét ezredmásodperccel a mieink hajójának az orra ért elõbb a célba, s nem a románoké. Méricskélni nehéz, de tán még ennél is nagyobb boldogságot okoztak férfi kajaknégyesünk tagjai. Az Eb utolsó döntőjében

Dombi Rudolf, Molnár Péter, Dobos András

Hadvina Gergely

esélyesekhez méltóan kajakozva, parádés kezdéssel, remek utazósebességgel és tetszetős hajrával söpörték be az aranyérmet az oroszok és a fehéroroszok elõtt. Fekete szalaggal versenyzõ utánpótlás kajakosaink és kenusaink méltóképp tisztelegtek

Kolonics György

emléke elõtt. Az ifjúságiak négy arany-, egy ezüst- és három bronzéremmel, az U-23-asok hat arany-, két ezüst- és két bronzéremmel zárták a viadalt, vagyis a teljes utánpótlás-válogatott összesen 18 éremet lapátolt be az Eb-n! ”Tavaly Belgrádban is hatot nyertünk, de az akkori csapatunkból most négyen is az olimpiára készülnek. A változatlan sikeresség azonban azt mutatja, hogy megvan a folyamatosság, és kiválóak az utánuk következők” – mondta

Nagy László

, az U-23-as válogatott vezetõedzője. „Kiemelendő Csipes Tamara, aki háromból három számot nyert, és bár még nagyon-nagyon fiatal, mondható, újra régi fényében ragyog. Hegyi Zomilla tavaszi gyengébb teljesítménye után most szépen teljesített, szintúgy a

Faldum, Medveczky

páros, amely a felnőtt Eb után itt is bizonyított. Férfi kajakban is született győzelmünk, de erősítenünk kell egy kicsit az olimpiai számokban. Kenuban a

Sáfrán testvérek

mellett új csapat formálódik, és ők akár már jövőre beérhetnek. A tíz éremmel boldogok lehetünk, és magabiztosan várhatjuk a Peking után következõ olimpiai ciklust. Az MKB ifjúsági és U-23-as kajak-kenu Európa-bajnokság nem az utolsó nagy nemzetközi regatta volt Szegeden az idén: szeptemberben az Európai Olimpiai Reménységek Versenyére (EORV) kerül sor a Maty-éren. Addig is sok szurkolnivalónk lesz a pekingi olimpián.