NFL: Fantasztikus csatában a Ravens nyerte a Super Bowlt

2013. február 4., hétfő

A Baltimore Ravens nyerte a tengerentúli profi amerikaifutball-liga (NFL) nagydöntőjét, a 47. Super Bowlt, miután hétfőn hajnalban egy elképesztően izgalmas mérkőzésen 34-31-re legyőzte a San Francisco 49ers együttesét.

A találkozó legjobbja

Joe Flacco

, a Ravens irányítója lett. A tengerentúli nagy bajnokságok történetében első alkalommal állt szemben egymással vezetőedzőként egy testvérpár a nagydöntőben, a győztes alakulatot

John Harbaugh

vezette, míg a vesztes oldalon

Jim Harbough

állt. Super Bowl-győzelemmel fejezte be fantasztikus karrierjét Ray Lewis, a Baltimore védője, aki a klub 1996-os megalapítása óta szolgálta az együttest és a 2000-es idényben már felért a csúcsra a gárdával. Az Amerikai Főcsoport (AFC) bajnoka, azaz a Baltimore kezdte jobban az összecsapást, ugyanis már az első negyedben megszerezte a vezetést, az irányító Joe Flacco adott hatpontos gólt érő átadást (touchdown)

Anquan Boldinnak

. Ugyanakkor azonnal válaszolt a Nemzeti Főcsoport (NFC) legjobbja, a San Francisco

David Akers

mezőnygóljával szépített (7-3). A második játékrészben tovább növelte előnyét a Ravens, Flacco ezúttal

Dennis Pittát

találta meg a végzónán belül (14-3). A következő támadássorzatot első játékában

Colin Kaepernick

átadását a Ravens veterán kiválósága,

Ed Reed

halászta le a levegőből, remek mezőnypozícióhoz juttatva ezzel csapatát. Reednek a rájátszásokban ez volt karrierje során a kilencedik olyan labdája, amit megszerzett az ellenféltől a levegőben (interception) , ezzel pedig NFL-rekordot állított be. A San Francisco védelme ugyanakkor mezőnygóltávolságon tartotta a Hollókat, akik ekkor egy trükkös játékot választva a rúgójátékossal próbálkoztak futni, de

Justin Tuckert

megállították. Nem sokkal később azonban már ismét a Baltimore támadhatott, és egy fantasztikus, 56 yardos touchdwonnal - amelyet Flacco passzolt

Jacoby Jonesnak

- 21-3-ra alakította az eredményt. A félidő utolsó pillanataira a 49ers még összehozott egy mezőnygólt (21-6). A nagyszünetet követően álomszerűen kezdett a Ravens: Jacoby Jones Super Bowl-rekordot jelentő 108 yardos(!) touchdownt szerzett a San Francisco kezdőrúgását követően (28-6). Nem sokkal később egy, a tengerentúlon ritkán látható jelenet miatt szakadt félbe a találkozó, ugyanis a New Orleans-i Superdome nagy részében kialudtak a fények. A találkozót csak 36 perc után folytatták. A pihenőt jót tett a San Franciscónak és

Michael Crabtree

TD-elkapásával csökkentette a különbséget (28-13). Ezt követően a 49ers védelme pillanatokon belül leparancsolta a pályáról a Ravens támadósorát, és

Frank Gore

futott touchdownjával még szorosabbá tette a küzdelmet (28-20). A Baltimore következő labdabirtoklásánál a futó

Ray Rice

elejtette a labdát, így ismét a San Francisco támadhatott, de "csak" mezőnygólig jutott (28-23). A zárónegyed Baltimore támadássorozattal és mezőnygóllal kezdődött (31-23). A Hollók védelmének ugyanakkor nem volt ellenszere a 49ers támadóegységére, amely egy szép támadássorozat végén az irányító Kaepernick futásával szépített, de a kétpontos kísérlet nem sikerült (31-29). Jöhetett ismét a Ravens, és egy hosszan elnyújtott támadás végén újabb mezőnygólt szerzett (34-29). Négy és fél perccel a vége előtt azonban újra a San Francisco támadhatott, Kaepernick vezetésével pedig alig több mint két perc alatt mindössze tíz yardra került az ellenfél végzónájától, ám nem tudta bevinni a labdát. Ezzel visszakerült a labda a Ravenshez, amely másfél percet "megölt", egy safetyvel úgymond "öngólt rúgott" (34-31), de így a 49-ersnek már csak 4 másodperce maradt, de a csoda elmaradt, bajnok a Ravens...