A várhatónál is rosszabbul sült el a német soros elnökség által levezényelt brüsszeli vakcinabeszerzés, valamint az oltóanyagok elosztása. Míg az Európai Unió tagállamaiba csak nagyon kevés oltóanyag jut el, ha egyáltalán eljut, addig a világ más országai rendkívüli sikereket érnek el a tömeges oltásban.
Az Egyesült Királyságban is jól halad az oltási eljárás, december 27-én már közel jártak az egymillió beoltotthoz, így ott száz lakosra 1,39 olyan személy jut, aki már megkapta a vakcinát. A versenyt messze Izrael vezeti, hisz a közel-keleti országban több mint egymillió személyt oltottak be, így az oltás során már száz lakosra 12,59 beoltott személy jut. De még a törpeállam Bahreinben is 3,57 ennek a számnak az értéke. Miközben Boris Johnson a minap jelentette be, hogy az új év első pár hónapjában több millió lakost fognak tudni beoltani, és Izrael január végére már kétmillió személyt képes beoltani, addig Németországban, ahol a vakcina egyik gyártóvállalata működik, ez az arány mindösszesen 0,29, és Jens Spahn egészségügyi miniszter szerint január végére csak négymillió személyt fognak tudni beoltani.
Magyarországon pedig – ahonnan a vakcinát kifejlesztő személyek származnak – mindösszesen 0,05. Még beszédesebb Belgium, ahol az oltóanyagot gyártják, és ahonnan még adat sem érkezett az oltási eljárással kapcsolatban.
Egyre több kritikus hang akad az unión belül is, akik – látva a brüsszeli bürokrácia és a német soros elnökség inkompetenciáját – felemelték a hangjukat. Ilyen például a német kancellári székre is esélyes bajor kormányfő, Markus Söder, aki a Bild am Sonntagban ment neki a német és a brüsszeli vakcinabeszerzési eljárásnak. Söder szerint az Európai Bizottság elrontotta azt a feladatát, hogy elegendő vakcinát szerezzen be, illetve fogadtasson el a tagállamok számára. Úgy véli ugyanis, hogy az unió beszerzési eljárása nem volt megfelelő.
Azt is hozzátette:
Szavait alátámasztja, hogy a német közreműködésű, de egyébként magyarok által is fejlesztett vakcinát már több hete használták az unión kívül, mikor azt a tagállamoknak végre december közepén elérhetővé tették. Söder szerint a késés azzal okolható, hogy az Európai Bizottság túl bürokratikusan tervezett, túl kevés vakcinát rendeltek azokból, amelyek valóban megfelelőek lennének, és túl sokáig tartottak a tárgyalások az oltóanyag áráról.
Ehhez kapcsolódik, hogy Uğur Şahin, a BioNTech vezérigazgatója szerint az EU-ban azért nem tudják kellőképpen növelni termelésüket, mivel azt nem lehet olyan gyorsan és egyszerűen elintézni, mint a világ többi részében. Söder nyilatkozatának végén joggal teszi hozzá, hogy amennyiben az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Izrael is előrébb van oltottság tekintetében az EU-hoz képest, az azt jelenti, hogy gazdaságilag is hamarabb talpra tudnak majd állni. A gazdaság átlendítése a vírus okozta válságból ugyanis leginkább az átoltottság mértékétől függ.
A német kormányt a Bundestagban is ostorozzák, például Dietmar Bartsch, a Linke elnöke a német alsóházban, aki a Die Weltnek úgy nyilatkozott, hogy
Az AfD-frakció alelnöke a Bundestagban, Sebastian Münzmaier szintén a Die Weltnek mondta el, hogy szerinte ahelyett, hogy a német kormány azon dolgozott volna, hogy minél gyorsabban a lehető legtöbb vakcinát beszerezze, fontosabb volt számára az EU-n belüli közös fellépés. Hozzátette: ez a terv is megbukott a brüsszeli bürokrácia miatt, ahogy az előre várható volt.
(Fotó: Markus Schreiber/EPA)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.