Vélemény

Al-Sziszi elnök új Egyiptoma

Al-Sziszi elnök új Egyiptoma

2021. november 11., csütörtök
Al-Sziszi elnök új Egyiptoma

Ha Egyiptom szóba kerül, akkor rögtön a piramisok, vagy Tut Anh Amon mesés aranyszarkofágja jut eszünkbe esetleg a remek merülőhelyek a Vöröstengeren. Ha viszont vannak helyi barátaink és legalább kétévente ellátogatunk a Nílus partjára akkor nemcsak az ókori dolgokat vesszük észre, hanem a modern változásokat is. Sosem felejtem el, amikor fiatalkoromban elmentem az akkor „még csak” húszmilliós város szeméttelepe mellett. Spontán Dante pokla jutott eszembe. A város legszegényebbei éltek ott és igyekeztek minden felhasználhatót kiválogatni a szemétből, mindet, ami még ehető, vagy amit néhány fontért el tudtak adni. Gyermekek nőttek ott fel és a családok a tiltás ellenére, titokban disznókat neveltek, akiket szintén hulladékkal etettek.

A kormánynak ezt sikerült felszámolnia, öröm látni, hogy szelektív hulladékgyűjtés van és modern üzemekben dolgozzák fel az újra hasznosítható vagy komposztálható anyagokat. Kezd visszaszorulni a műanyagzacskók átkos jelenléte, hiszen ezek a Nílusban úsztak milliószám a tenger fele, vagy a szél kergette őket a sivatagban. Örömmel tapasztaltuk, hogy már megkérdezik az üzletekben, hogy kérünk-e zacskót és azt, hogy a szívószálak is már mindenütt papírból készülnek. Eltűntek a „logó belű” taxik és teherautók, amelyek iszonyat füstöt és finomport termeltek. A kormány olcsó autóvásárlási hitelekkel ösztönöz új járművek vásárlására. A hatás az, hogy csökkent a szmog és már a város több pontjáról újra látni lehet a piramisokat. A város lakosság átlag évi 2%-al növekszik és a külvárosokkal együtt ma 27 millióan élnek itt.

Látványosan csökkent a szegénynegyedek mérete a Mohamed Ali mecset és a „Holtak Városa” közelében. A kormány az új városrészekben kompletten bebútorozott újépítésű lakásokat ad a düledező viskók tulajdonosainak. A szegénység felszámolása fontos lépés a radikalizmus elleni harcban is, hiszen a Muszlim Testvériség vagy az Iszlám Állam éppen a legszegényebb rétegekre épít. A terrorveszély sajnos még megvan, de a rendőri és katonai ellenőrzőpontok főleg a turisztikailag fontos helyeken nagyban csökkentik egy támadás lehetőségét. A katonák több radikális csoportot számoltak fel, akik főleg a Sínai-félszigeten hajtottak végre merényleteket. Az sem elhanyagolható, hogy a kairói kormány mindent megtesz a migráció visszaszorítására a Földközi-tengeren. Ez annyira sikeres, hogy 2016 óta nem futnak ki embercsempészek az egyiptomi partokról.

Lebontásra kerültek a Királyok-völgyében épült viskók is, amelyekben illegális ásatásokat folytattak a sírrablók. Ezek hatalmas károkat okoztak a nemzet kulturális örökségének. Az új múzeum világszínvonalú tárlata méltóan mutatja be Egyiptom történelmét a fáraók korától az iszlám világáig. Lassan újraindul a turizmus is. Egyiptom is nagyon megszenvedte a világjárványt ezért Abdel Fatah al-Sziszi adókedvezményekkel és bérleti díjak elengedésével segített a turizmusban vagy a kiskereskedelemben dolgozóknak. Beoltott turisták már újra látogathatják a fáraók földjét. Egyiptom korrekt módon elfogadja a Szputnyik V vakcinát, illetve a magyar védettségi igazolványt is.

Georg Spöttle

Kiemelt kép: Getty Images

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.