Tudomány

Az Oxfordi Egyetemen a szegedi robotkatica

Az Oxfordi Egyetemen a szegedi robotkatica

2022. szeptember 12., hétfő
Az Oxfordi Egyetemen a szegedi robotkatica

Az OXfordi Egyetem matematikai intézetének és könyvtárának Imagining AI című időszakos kiállítás egyik workshopján mutatkozott be.

A szegedi robotkatica a magyar kibernetika emblematikus tárgya. A tárgy kétezres években készült működő replikáját a Neumann Társaság vitte a kiállításra.

Az eredetileg Szegedi katicabogárként elnevezett robotot Kalmár László tanítványa, a kibernetikus Muszka Dániel tervezte és építette 1956–57-ben, Király József pszichológus ötletéből kiindulva, a pavlovi feltételes reflexek modellezése céljából. A háromkerekű gépmodell automatikusan tudja követni a fényt, sípszó követésére is megtanítható, és ,,sírni" kezd, ha megnyomják valamelyik pöttyét. Ilyenkor meg is kell őt vigasztalni.

A rendezvényen az robotkatica kétezres években épített replikája mutatkozott be, amely az eredeti gép méretazonos, korszerű alkatrészekből megépített mása.

A workshop alatt közel 700-an tekinthették meg.

A szeptember 25-ig az oxfordi könyvtárban ingyenesen látogatható Imagining AI kiállítás a könyvtár és a múzeum saját gyűjteményére építve mutatja be a napjainkban széles körben alkalmazott mesterséges intelligencia technológia előfutárait az 1950-es évekig.

(via Qubit)
Kép forrása: Neumann Társaság

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.