Szeged

Puccsbarátság és mosolyszünetek

Puccsbarátság és mosolyszünetek

A Botka-Gyurcsány viszony rövid története.

Kohári Nándor
5 órája
Puccsbarátság és mosolyszünetek

Gyurcsány Ferenc távozásának okán érdemes röviden áttekinteni a gyurcsányi politizálás bő két évtizedének szegedi önkormányzati vetületeit. Mivel ezen időszakban végig Botka László Szeged polgármestere, így a két baloldali politikus hullámzó kapcsolata lehet vizsgálatunk tárgya.

Eleinte nagy volt a barátság a két MSZP-s nagyágyú között Fotó: SzegedMa

Botka bizalmi embere volt Gyurcsánynak

Kezdetben minden verőfényesen indult: a Magyar Szocialista Pártban karriert építő, sportminiszterré váló Gyurcsány Ferenc és az akkor frissen megválasztott szegedi polgármester, az MSZP akkori Csongrád megyei pártelnöke hamar egymásra talált. 

Medgyessy Péter miniszterelnök 2004 augusztusi leváltásakor az épp Cipruson nyaraló Botka több százezer forintos természetesen önkormányzati telefonszámlája is mutatta, a győztes mellé helyezkedő megyei pártelnök-országgyűlési képviselő-polgármester nemcsak napozással múlatta az időt.

 Az új miniszterelnök mellett akkor Botka László befolyásos bizalmi politikussá lépett elő, bár ebből Szeged nem túl sokat profitált. 

 

Egyszer csak eltűnt Gyurcsány a szegedi emlékkönyvből

A 2006-os szocialista országgyűlési siker hőfokát hamar lehűtötte az öszödi beszéd, minden közéleti következményével. A széljárás változását érzékelve a budapesti párttársai által csak Vaci Lacinak nevezett rendkívül óvatos Botka elkezdett távolodni Gyurcsánytól, a közösen végigvitt miniszterelnökbuktató puccs fegyverbarátsága mindinkább elhalványult. Ennek látványos jele lett az ezredforduló utáni Magyarországon példátlan könyvkiadási botrány. A szegedi önkormányzat a nagyárvíz 130 éves évfordulójára 2009-ben aktualizálva újra megjelentette A szegedi nagyárvíz képeskönyve című kötet, amiből végül két változat is készült. 

Először kinyomtattak egy olyan verziót, melyben a 257. oldalon még Gyurcsány Ferenc épp aktuális árvízhelyzeti szegedi látogatásáról készült fotó volt látható, majd ezt a képet az újranyomott, az akkor ballagó szegedi középiskolásoknak ajándékként is osztogatott kötetből kihagyták

Mester Ákos a liberális 168 Óra című hetilap főszerkesztője Ideje van az árulásnak című cikke szerint az eljárás emlékeztetett a klasszikus bolsevik módszerre, amikor "a kínossá vált elvtársakat" kiretusálták a történelmi fotókról.

Ez a kézfogás már érdekből történt két évvel ezelőtt, Gyurcsány kihasználta Botka helyzetét Fotó: Facebook

"Érdekházasságot" kötött Botka és Gyurcsány

Gyurcsány, bár a szegedi városháza kiadványából kiradírozták, a közéletből nem tűnt el: előbb az MSZP frakcióban élt túl, majd saját pártot alakított. A Demokratikus Koalíció 2014-ben bejutott a szegedi közgyűlésbe. Binszki József az ambíciózus ügyvéd által vezetett 3 fős frakciójuk a ciklus végére szétesett. Ketten inkább Botka mellé álltak, nem támogatva frakcióvezetőjük hatalmi nyomulását. 

A polgármesteri szék féltése végül mindennél erősebbnek bizonyult, a baloldali választási egységfront érdekében Botka 2019-es és 2024-es önkormányzati választásokra is megszerezte Gyurcsány támogatását és az időnként viharos kalandok után Binszki József is alpolgármesteri öbölbe kormányozhatta hajóját.

Az hogy mi lesz ezek után a 2024-es önkormányzati választásokon már önálló pártként el sem induló szegedi DK-val a jövőben már egy másik történet.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.