Szeged

Rollerek a városban –A szegediek véleménye egy kutatás tükrében

Rollerek a városban –A szegediek véleménye egy kutatás tükrében

Divathullám, életstílus vagy hosszú távon is meghatározó mikromobilitási eszköz?

Böjthe Sándor
23 órája
Rollerek a városban –A szegediek véleménye egy kutatás tükrében

Villámgyorsak, praktikusak, és első pillantásra környezetbarátnak tűnnek – az elektromos rollerek néhány év alatt meghódították a városokat, így Szegedet is. De vajon mit jelent mindez a városi közlekedés szempontjából? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a Szegedi Tudományegyetem egyedülálló kutatása, amelyet Dr. Boros Lajos vezet.

 

A kutatásról

A kutatás célja, hogy feltárja, miként illeszkedik a rollerezés a városi térhasználatba, és milyen konfliktusokat szül más közlekedési formákkal. Az első tapasztalatok szerint a legtöbben nem autóról, hanem kerékpárról térnek át rollerre, és a balesetek száma bár alacsony, a gyorsaság, a figyelmetlenség és a rossz útviszonyok jelentős kockázatot hordoznak.

Az esetleges problémák

A problémák közé tartozik a szabályozás hiánya is: nincs egyértelmű válasz arra, hol közlekedhetnek a rolleresek, kell-e védőfelszerelés, és hogyan szabályozzák a sebességüket – különösen, hogy a saját tulajdonú rollerek akár 40-50 km/órás sebességet is elérhetnek. Szintén gondot jelent a parkolás: a bérelhető járműveknek kijelölt helyek ugyan vannak, de a saját rollerek esetében ez nem megoldott.


A kutatás azt is vizsgálja, hogyan jelenik meg a rollerezés a médiában, és miként hat ez a közvéleményre. A válaszok megoszlanak: sokan hasznos, fenntartható közlekedési eszköznek tartják, mások veszélyesnek vagy zavarónak. A kutatók szerint nem tiltásra van szükség, hanem tényeken alapuló szabályozásra, amely helyi sajátosságokat is figyelembe vesz.

A szegediek véleménye

Portálunk a Szegeden lakók véleményét is kikérte.

Volt aki akként fogalmazott, hogy magával az elektromos rollerekkel nincs problémája, azonban bizonyos feltételekhez kötné, mint fogalmazott:

Én az elektromos rollerek használatát jogosítványhoz és életkorhoz, legalább 16. életévhez kötném.

Egy másik megkérdezett nyilatkozatában elmondta:

Szeretem az elektromos rollert, nekem is van. Nagyon gyors, ha betartjuk a szabáyokat akkor teljesen jó közlekedési forma, semmi probléma vele.

Elmondta, hogy véleménye szerint is hangsúlyos a szabályok betartása, illetve hozzátette: 

Egyébként biciklivel is ugyanúgy előfordulhatnak balesetek, ha nem tartják be a közlekedési szabályokat.

Egy az autójából kiszálló sofőr már karakánabb véleményt fogalmazott meg:

Nekem autósként sok bosszúságot okoznak, sokszor - bár ki kellene lenniük világítva - nincs rajtuk világítás, a széthagyott rollerek a parkolásban is sokszor akadályoznak.

 

A rollerhasználat ugyanakkor nehezen választható el az életmódtól: egyre többen tekintenek rá nemcsak közlekedési eszközként, hanem a mobilitás új formájaként.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.