
Különös fenyegetést kapott a szegedi tanács 1925 tavaszán.
Szokatlan és egyben tréfás felhangokkal teli jelenet zajlott le 1925. április 2-án a szegedi városházán, írta meg 1925.04.03. napján az érdekes esetet a "Szeged" című napilap. A tanács tagjai egy hivatalos átiratot tárgyaltak, amelyben a dorozsmai főszolgabíró hivatala azzal fenyegette meg a város tanácsát, hogy egynapi elzárással sújtja őket, ha egy bizonyos közigazgatási ügyet nem hajtanak végre határidőre.
A fenyegetés, bár elsőre komolynak tűnt, hamarosan élénk és jókedvű vitát váltott ki a városvezetők körében – hiszen felmerült a kérdés: ki is fogja leülni ezt az egy napot?
Az eset gyökere egy mezőrendészeti ügy volt: Dorozsma község elöljárósága pénzbírsággal sújtott egy Farkas András nevű szegedi gazdát, aki azonban nem fizetett. Az ügy iratai a főszolgabíróhoz kerültek, majd onnan Szeged város hatóságához, kérve a bírság behajtását.
A város azonban eddig – valószínűleg jó okkal – nem tudta végrehajtani az intézkedést, aminek következtében megérkezett a szigorú hangú levél.
A tanácsülésen Bokor Pál polgármesterhelyettes jelentette be a fenyegetést, amely szerint, ha a város nem teljesíti a kérést, egynapi elzárás vár rá. Ez a bejelentés azonban nem rémületet, sokkal inkább tréfás hangulatot szült a tanácsban. „Már most ki üli le ezt az egy napot?” – kérdezte nevetve Bokor, mire többeknek volt frappáns javaslata:
Én ugy vélem, hogy a tanács legfiatalabb tagját illeti ez a megtiszteltetés. Mi, öregek, ültünk már eleget.
Szendrey Jenő, úgyis mint legfiatalabb, hevesen tiltakozott a kitüntetés ellen:
Az öregek közül ülje le inkább valaki
— mondotta —
mi, fiatalok, még nem vágyunk pihenésre, az öregek ugy is sokat dolgoztak már, rájuk fér az egynapi szieszta.
Aztán jött a legmeglepőbb ajánlás:
Ülje le a polgármester, ő a város feje, aztán most úgy sincs itthon, majd csak akkor veszi észre, amikor érte jönnek a főszolgabíró úr csendőrei.
Rack Lipót azonban a polgármester úr védelmére kelt:
Ne bántsuk! Nagyon szívére venné szegény. Ruházzuk át a megtiszteltetést inkább Scultéty Sándor főszámvevőre, ő a legerősebb köztünk, meg se látszik majd rajta. Legalább kialussza magát egyszer, nem kell már négy órakor a husszékben lennie.
A tanács végül úgy döntött, hogy megvárják a polgármester hazatérését, és csak azután döntenek a válaszról.
Addig is felmerült a gyanú, hogy az egész ügy egy rosszul kiválasztott hivatalos űrlap, egy úgynevezett blanketta következménye – olyané, amit a főszolgabíró talán általában az alárendelt községi jegyzőkkel szemben alkalmazott.
A tanács humoros reakciója mögött természetesen komoly kérdés húzódott: vajon megengedheti-e magának egy környékbeli község főszolgabírója, hogy elzárással fenyegesse Szeged városát?
A válasz egyértelműen nem.
Mint azt Tsachler Endre főjegyző akkor a "Szegednek" elmondta, ilyen esetre még nem volt példa. Bár korábban előfordult, hogy a várost megbírságolták – például a hóeltakarítás elmulasztása miatt –, az mindig szabályosan történt, városi hatáskörben, nem pedig külső közhivatal részéről.
Iyenkor a városi tanács fejének, a polgármester úrnak kellett "raportra" mennie az egyébként a tanács alá tartozó bíró elé, aki rendszeresen és kíméletlenül kiosztotta az egy-két forintos bírságokat.
A szegedi tanács tehát udvarias, ám határozott válaszlépést tervezett: a polgármester visszatérte után figyelmeztetik a dorozsmai főszolgabírót, hol húzódik meg bírságolási jogkörének határa.
Az ügy így vélhetően nem a tanács egyik tagjának egynapos „szieszta-elzárásával” zárult, hanem egy jól megfogalmazott, tekintélyt védő levéllel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.