
A jószívű adomány, amely majdnem romba döntötte Szegedet.
Volt idő, amikor a szegediek álmukban sem gondolták volna, hogy egy nemes szándékból származó ajándék egyszer akkora teherré válik, mint egy megvadult ló a vásártéren. Pedig pontosan ez történt száz évvel ezelőtt, amikor özvegy Erdélyi Ignácné, Mészáros Júlia – a híres cigányprímás, Erdélyi Náczi özvegye – megjelent a városházán, hogy alapítványt hozzon létre - számolt be 19.25.06.06. napi számában a "Délmagyrország" napilap.
Az ügy remekül indult: három szép belvárosi házat ajánlott fel, amelyek kamataiból hadban megrokkant- illetve a háború folytán munkanélkülivé vált polgárokat, később tehetséges zenésznövendékeket, vagy végső esetben piarista diákokat támogattak volna.
A város boldogan elfogadta az adományt, és még az sem szegte kedvüket, hogy az ingatlanokon már akkor is bankhitel csücsült.
Csakhogy a történelem – mint mindig – közbeszólt. A háború, az infláció, majd a gazdasági összeomlás gyorsan felforgatta a helyzetet.
Özvegy Erdélyiné, aki eredetileg évi 5000 koronás járadékot kért, hamarosan 10.000-et, majd 24.000-et, később 36.000-et, végül 400.000 koronát követelt havonta.
Az értékek úgy nőttek, mint a tavaszi fű, az árak pedig gyorsabban szaladtak, mint egy megriadt ménes.
A város csak kapkodta a fejét, de nem tudta lehagyni az özvegy követeléseit.
Mire észbe kaptak, a bérházak fenntartása többe került, mint a teljes jövedelmük, és a járadék összege is az égbe szökött.
A bőkezű adományozó első körben azt mondta, nem kíván "pörösködni", inkább adjanak neki munkát a városházán, mert az olyan légből kapott végzéseket, mint ami az ő utolsó kérését elutasította, még ő is jobban meg tudja írni.
Özvegy Erdélyiné azonban, válasz és együttműködés hiányában - ígéretei ellenére - bíróságra vitte az ügyet és nyert. A városra hatalmas aranykoronákban mért összegeket róttak, és az adóssághalmaz csak nőtt és nőtt, mint a Tisza az árvíz idején.
A szegedi tanács óvatosabb lett az „önzetlen” adományozókkal szemben. Mert bár a szándék szép volt, az eredmény alig különbözött egy jókora pénzügyi csapdától.
És ahogy a régi mondás is tartja: Timeo Danaos et dona ferentes – félek a görögöktől, még ha ajándékot hoznak is.
Vergilius Aeneis című eposzában Laokoon intése, mikor a trójai falovat látja a városi falak előtt.
Így vált egy szívből jövő adományból hosszú évekig húzódó, drága lecke Szeged városának – amelyet még ma is mosolyogva, de egy kicsit összeszorított fogakkal mesélhetnek tovább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.