A Honvédelmi Minisztérium nyilatkozott
A Honvédelmi Minisztérium szerint számos jogszabályi, szakmai, kegyeleti, biztonsági és tűzszerészeti szempontot kell figyelembe venni annak kapcsán, hogy mi legyen a sorsa a Laposnál Tiszába süllyedt T34-es tankkal.
A tank 1944 végén süllyedt el, amikor egy pontonhídról a folyóba csúszott a mostani Belvárosi híd közelében. Nincs pontos információ arról, hogy a járműben a sofőrön kívül hány katona tartózkodott, azonban menekülési esélyük nem volt, mivel a páncélos lövegtoronnyal lefelé fúródott a folyó fenekébe, mintegy 21 méteres mélységben.
A Szegedi Haditechnikai Park saját költségén kiemelné a T–34-est, ami a második világháború egyik legnagyobb hatású páncélosa volt. Az összes engedélyt beszereztem, az orosz nagykövetségtől a vízügyig, de nem mertem addig belevágni, amíg írásba nem kapom, hogy a roncs a hadipark tulajdonába kerülhet
– mondta az Indexnek Király Nikolász.
A Szegedi Hadipark vezetője már 2018-ban jelezte, hogy kiemelné a folyóból a páncélost.
A kezdeményezést óriási médiaérdeklődés kísérte, és többen segítséget ígértek Király Nikolásznak: búvárok és más műszaki szakemberek is örömmel részt vettek volna a kalandban.
Jelentkezett egy orvoscsoport is, amely készenlétben állt volna a helyszínen
– mesélte a lapnak a park vezetője, aki hozzátette: a 21 méter mélyen, a meder közepén lévő tank kiszedése nem olcsó és nem is egyszerű. A tervek szerint egy uszályt használtak volna a célra, de a műveletet csak alacsony vízállásnál lehet végrehajtani.
Az ügyben a Honvédelmi Minisztériumot, valamint a Hadtörténeti Intézet és Múzeumot is megkérdezte az Index, igényt tartanak-e a Tiszában fekvő roncsra.
A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum rendelkezésére álló információk alapján a szegedi roncselem búvármerüléssel történő hitelesítése és állapotfelmérése még nem történt meg. A roncselem esetleges kiemelésére irányuló munkálatok során számos jogszabályi, szakmai, kegyeleti, biztonsági és tűzszerészeti szempontot kell figyelembe venni
– válaszolt az HM sajtóosztálya. Közleményükben hangsúlyozták: „az intézmény szakmai álláspontja, hogy a roncselemeket múzeumi közgyűjteményben kell elhelyezni, mivel azok a kulturális örökség részét képezik”. Hozzátették, az intézet továbbra is elkötelezett a kulturális örökség megőrzése mellett, és a jövőben is figyelemmel kíséri az ilyen típusú roncselemekkel kapcsolatos fejleményeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.