![Őrület: két egészpályás gól lőtt magyar kapus - videó](https://zoe.mediaworks.hu/public/uploaded_pictures/17798525_auto_resized.jpg?ver1)
Egy Mária Terézia-kori tolvaj zsákmánya lehetett
A Szent Demeter-plébániatemplom múltja egészen a 11. századig nyúlik vissza. Az évszázadok alatt számos alkalommal átépítették, és csak a 18. századra nyerte el végső formáját. 101 évvel ezelőtt találtak meg a falába építve Dömötör-tornyot, amelynek megmaradásáért többek között Móra Ferenc és Juhász Gyula is kiállt. A templom elbontása 100 évvel ezelőtt is zajlott még, ami alatt érdekes felfedezésre tettek szert: a templom falába két vászonzacskót rejtettek, bennük 537 érmével. Az esetről a Szegedi Új Nemzedék számolt be 1925. február 7-i számában, A Szent Demeter-templom valószínűleg a XIII. században épült címmel, Kétszázéves pénzek a templom boltozatában alcímmel.
Kétszázéves pénzek a templom boltozatában
Tegnap elmentünk a halálra ítélt Szent Demeter templomhoz, amelynek egymásba keményedett köveit nehéz csákányokkal bontogatják. A Templom-téren ráérő emberek mustrálgatják a pusztítást, kövek hullanak a törmelékek halmazára, néha lezúdul egy-egy talicska malter, kőpor, a hirtelen feltámadt tavaszi szél szemünkbe fújja és könnyezésre ingerel. A harangok már a torony tövében, vastag gerendákon hevernek s a régi toronyból soha többé nem halljuk a harangok lelkünkbe remegő hangját...
A fogadalmi templom tornyai körül építik az állásokat, amelyeket az építéssel fokozatosan emelnek 98 méter magasságig. Bach munkavezető szerint az állások megszilárdítására körülbelül 34 ezer vaskapocs szükséges.
Mivel a bontási munkálatok már annyira előrehaladottak, hogy a templom stíljét és építésének idejét meg lehet már határozni, felkerestük a városi múzeumnak az építéshez kiküldött tisztviselőjét, Sebestyén Károlyt, aki érdeklődésünkre elmondotta, hogy a templom boltozatában két vászonzacskóban talált 537 darab réz- és ezüstpénzeket szerdán találták Csűri Gyula és Pópity Mihály kőműves-napszámosok.
— A pénzdarabok 1760-64-ből való 1 és 2 krajcáros poltura rézpénzek, azonkívül 3 és 6 krajcáros hatosok Mária Terézia korából. A foszlott, primitív bőrtárcában Zeik József városi polgár számára kiállított útlevelet találtunk, amellyel a város főbírája kölesvásárlás céljából Péterváradra küldte ezt a bizonyos Zeik Józsefet. A rézpénzeket valószínűleg a perselyből csente ki valaki és elrejtette az egyik falnyílásban. Az illető azután bizonyára sohse került olyan helyzetbe, hogy felfedeztetés veszélye nélkül dobjon a piacra 500 darab ezüst hatost, azért ott hagyta, ahol por, faltörmelék befedte, majd egy későbbi renoválás alkalmával befalazták.
— Hogy mikor építették a templomot és milyen stílusban, azt csak az alapok lebontásánál és feltárásánál állapíthatjuk meg. A téglák alakjából, méreteiből, a különböző befalazott ablakokból megállapíthattam, hogy a templomnak három-négy építési kora van.
— Az első templom valószínűleg a 13-ik században épült román átmeneti stílusban, utána a 15-ik században gót stílusban átépítették, majd a törökfoglalás idején leégett és 100 évig romokban hevert. A torony tégláin ma is tisztán látszik a korom, a perzselés nyoma. Ekkor építették a Lukács-kápolnát közvetlen a torony mellett, amelynek az alapjait a 90-es években megtalálták és arra a tévedésre szolgáltatott alapot, hogy a templom tovább folytatódott a tornyon túl a Rozália-kápolna felé. A törökök kiűzése után a 18-ik század első felében a mai barok stílusban építették újra.
— A kripta is abból az időből való, azonban nem találtunk benne semmi értékes emléket, talán időközben kifosztották.
Az asztalon értékes, Szeged ős történetével foglalkozó könyvek, értekezések hevernek. Sebestyén tanár megmutatja a templom alaprajztanulmányait.
— Gyűjtöm az anyagot a Demeter-templom történetéhez s körülbelül áprilisban előadást tartok az Egyetem-barátok szakülésén, amelyen tisztázni fogom a templom körül felmerült érdekes problémákat.
Kilépünk a múzeum vasveretes ajtaján, a hold Újszeged felöl felkapaszkodik az égre és sugaraival sárga sebeket karmol a város fekete házaira. A fogadalmi templom hatalmas kupolája mögött, az árnyékban meghúzódik a néma régi torony, amelyről lassan hullik a vakolat...
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.