Szeged

Szegeden több mint 230 ezerrel keresünk kevesebbet, mint a legjobban fizető járásban

Szegeden több mint 230 ezerrel keresünk kevesebbet, mint a legjobban fizető járásban

A térségben viszont még így is jónak mondható a szegedi fizetés

Kovács György
12 órája
Szegeden több mint 230 ezerrel keresünk kevesebbet, mint a legjobban fizető járásban

A KSH minden hónapban közli a magyarországi átlagkereseteket, azonban különböző időciklusonként vármegyékre és járárásokra lebontva is közöl adatokat. Most egy térképen is megtekinthető, melyik járásban mennyi volt az átlagos jövedelem 2024. januárja és szeptembere között.

 

A Szegedi járásban az átlagjövedelem bruttó 649 ezer forint volt, amely a Dél-Alföldön a legmagasabb. Kicsivel lemaradva, a Kecskeméti járás a második 642 ezer forinttal. A harmadik helyen a Gyulai járás végzett 574 ezerrel. A Békéscsabai járás holtversenyben van a kiskunfélegyházival, mindkét helyen 562 ezer volt az átlagkereset. 

Vármegyénket nézve a szegedi után a hódmezővásárhelyi térségben lehetett a legjobban keresni, átlagosan 547 ezer forintot, amit holtversenyben a szentesi és csongrádi követett, 545 ezer forinttal. Ötödik helyen a Makói járás végzett, 528 ezerrel, amit a mórahalmi követ, 518-al. Utolsó helyen a Kisteleki járás zárt, 492 ezer forintos átlagjövedelemmel.

 

Budapest csupán a második helyen végzett a 805 ezres átlagkeresettel, az első helyen Budakeszi járása áll, 881 ezer forinttal.

Mint a fentebbi térképen is látható, a Budapest körüli járások messze túlteljesítik az átlagot. A főváros agglomerációja után a Győri járásban keresték a legtöbbet az emberek, átlagosan 747 ezer forintot. Szintén 700 ezer fölött végzett a Gárdonyi járás és a Paksi járás.

Budapestet azonban ha kerületekre bontjuk, akkor már lekörözik a járásokat. A 2. és a 12. kerületben már egymillió forint volt az átlagos kereset. 

 

Idén jöhet a 700 ezres bruttó átlagkereset

Tavaly októberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete Magyarországon 637 200 forint volt, ami 13 százalékkal haladta meg a 2023. októberi szintet. A  Világgazdaság szerint ez bérdinamika mérséklődni fog az előttünk álló hónapokban. Mint írják, minden évben, a minimálbér-megállapodás determinálja a hazai fizetések növekedési ütemét, ez idén sem lesz másképp. A tavaly novemberben megkötött, 2025-ös minimálbér-megállapodás értelmében január elsejével a minimálbér 9 százalékkal, bruttó 290 800, míg a garantált bérminimum 7 százalékkal, 348 800 forintra emelkedett. Ezek a számok pedig egyaránt azt vetítik előre, hogy 2022 után visszatérhet a 10 százalék alatti tartományba a hazai bérnövekedések üteme.

Bár még nem ismerjük a tavalyi év utolsó két hónapjának adatait, amelyek rendre feljebb húzzák az éves átlagot az év végi jutalmaknak köszönhetően, de a Világgazdaság feltételezése szerint 2024-ben a bruttó átlagkereset 650 ezer forint körül alakulhatott.

Mindez azt jelenti, hogy 8 százalékos bérdinamika mellett 2025-ben nagyságrendileg 50 ezer forinttal, 700 ezer forintra nőhet a bruttó átlagkereset Magyarországon, ez kedvezmények nélküli nettóban 465 ezer forint.

Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy átlagról van szó, ugyanis óriási eltérések lehetnek például régiós lebontásban, valamint térségen belül a nemzetgazdasági ágak és foglalkoztatástípusok szerint is jókora különbségek fedezhetőek fel.

 

Vármegyénkben is van olyan szektor, ahol 1 millió forint fölött keresnek

Egy korábbi írásunkban szemügyre vettük, 2024 első felében Csongrád-Csanád vármegyén belül foglalkoztatástípusonként mennyi volt az átlagkereset - hangsúlyozandó, ez a teljes vármegye átlaga. 

A legjobban a bányászat szektorban kerestek, azon belül is a szellemi tevékenységet végzők, bruttó 1 millió 120 ezres átlaggal, de a fizikai munkát végzők is 882 ezret kerestek.

Vármegyénkben az első fél éves adatok alapján a legnagyobb emelést a pedagógusok kapták, 24,3 százalékost, amivel bruttó 790 ezerre nőtt az oktatásban szellemi tevékenységet végzők keresete, nettó 525 ezer forintra - itt viszont kiemelendő, hogy az egyetem is javított az átlagon.

Országos szinten tavaly több egymást követő hónapban is átlépte az egymillió forintot a pénzügyi-biztosítási tevékenységet végzők és a kommunikációs ágazatban dolgozók keresete. Ugyanez elmondható a villamosenergia-iparról, amely régóta a legjobban fizetett szektorok egyike.

Ide zárkózhatnak fel lassanként a pedagógusok is: 2025-ben több mint 20 százalékkal nőnek a tanári bérek, az ígéretek szerint 843 ezer forintot keresnek majd átlagosan.

És ez messze nem a vége, 2026-ban további emelés jön, sőt, 2031. december 31-ig garantálja a kormány, hogy fenntartja a diplomás átlagbér 80 százalékának megfelelő bérszínvonalat a pedagógusok számára. Az elmúlt évek közszférában zajló béremelései jól láthatóan megtették a hatásukat. Noha rendre azért éri kritika a kormányt, mert nem tartja fontosnak az egészségügyi ágazatot, ezt merőben más megvilágításba helyezi a KSH vonatkozó adatsora. A 2023-as, foglalkozástípusokra bontott adatok szerint

  • egy általános orvos Magyarországon 1 millió 387 ezer forintot,
  • míg egy szakorvos, aki öt-hat év után leteszi a szakvizsgát, már 2 millió 192 ezer forintot keres átlagban.

Ezzel egyébként egy szakorvos már több fizetést kap, mint egy törvényhozó, államtitkár vagy bármilyen mérnök.

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.