Szeged

Szegeden tartják a Szent-Györgyi Albertről szóló dráma ősbemutatóját

Szegeden tartják a Szent-Györgyi Albertről szóló dráma ősbemutatóját

A történet egyik helyszínén szerették volna bemutatni

14 órája
Szegeden tartják a Szent-Györgyi Albertről szóló dráma ősbemutatóját

Magyarország egyik legismertebb tudósa, Szent-Györgyi Albert életének egy izgalmas fejezetét tárja a nézők elé Pozsgai Zsolt új drámája, melyet pénteken mutatnak be a Szegedi Pinceszínházban.

 

Kancsár Orsolya rendező a darab főpróbája előtt az MTI-nek elmondta, Pozsgai Zsolt két évvel ezelőtt írta meg a kutató életét és munkásságát egyedi szemszögből a nézők elé táró művet, és szerette volna, ha az ősbemutatót a történet egyik helyszínén, Szegeden tartják.

 

A mű két idősíkon játszódik

A nyolcvanas éveiben járó, az Egyesült Államokban élő tudós emlékszik vissza szegedi, a Nobel-díj 1937-es elnyerése utáni évekre és a háborúval terhelt korszakra. A színpadon a negyvenes éveiben járó kutatót Nagyhegyesi Zoltán alakítja, az idős tudós pedig – a mesterséges intelligenciának köszönhetően Szent-Györgyi Albert saját hangján – a hangszórókból hallható – közölte a rendező.

A dráma nemcsak a tudós emlékeiről, hanem mélyebb lelki világáról, döntéseinek hátteréről, világlátásáról és hazája iránti szeretetéről szól. A színpadi mű nem elsősorban a sokak képzeletében élő elegáns tudóst idézi meg, hanem az esendő, gondolkodó embert is, aki hatalmas eredményei és elismertsége ellenére kétségekkel küzd. Megelevenedik kapcsolata első számú szegedi munkatársával, Banga Ilonával, és második feleségével, Borbíró Mártával is, akit még egyik legjobb barátja, Miskolczy Dezső professzor nejeként ismert meg. A történetben megjelenik a tudós személyes tragédiája, hiszen második felesége és egyetlen lánya, Nelli is mellrákban halt meg.

A kutató sorsában rejlő komolyság mellett a darabban feltűnik a tudós finom, szarkasztikus humora, amely az élet egyszerű örömeire, a magyar mentalitásra és a világhoz való viszonyára is fényt derít.

Az előadáson a jelenetek közötti átvezetésként a korszak kevésbé ismert dalai csendülnek föl élő zongorakísérettel a Nellit játszó Ács Véda és a tudós fiatal asszisztensét, Brúnót alakító Gábor Zalán tolmácsolásában.

A darabot a premiert követően először január közepén láthatja a szegedi közönség, és a tervek szerint a következő évadban Szentesen, a Tóth József Színházban is műsorra tűik majd – mondta Kancsár Orsolya.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.