"Rájuk gondolva két érzés tölti el a szívünket: a büszkeség és a köszönet."
Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulójára a vármegyei kormányhivatal megemlékezést szervezett Szegeden, a Rerrich Béla téren. Az eseményen ünnepi beszédet mondott Salgó László, a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal főispánja, valamint felszólalt Aranyosi Ildikó is, aki még hódmezővásárhelyi diákként élte meg a forradalom kirobbanását.
Amikor 1956 október 16-án Szegeden megalakult a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége (MEFESZ) csak sejteni lehetett, hogy valami rendkívüli dolog kezdeményezői voltak a szegedi egyetemi hallgatók. Október 20-a után az ország valamennyi felsőoktatási intézménybe küldötteket menesztett a MEFESZ. A forradalom kitörése előtti napon, október 22-én csatlakoztak a MEFESZ-hez a budapesti, miskolci, pécsi és soproni diákgyűlések. A budapesti nagygyűlés vendége volt a szegedi Kiss Tamás joghallgató is. Október 23-án a diákok kezdeményezésére tömegtüntetések kezdődtek Budapesten, ami rövid idő alatt átterjedt az ország több pontjára is.
Majd az 1956. november 4-i orosz intervenció és a Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány megalakulása teljesen új katonai és politikai körülményeket teremtett. A szovjet egységek a város stratégiai helyzete miatt Szegedet már november 4-én bekerítették. Megszállták az öthalmi volt ÁVH laktanyát, és harcálláspontot rendeztek be. November 5-én hajnalban már nagyobb szovjet haderő jelent meg Újszeged felől, a szegedi oldalon hídfőállást létesítettek, majd harckocsik vonultak át a városon. Egyes felfegyverzett, de nem szervezett csoportok rálőttek a szovjet alakulatokra a Kossuth Lajos sugárúton és a Rákóczi térnél, valamint a színháznál. Kézifegyverekkel voltak felszerelve, így esélyük sem volt a túlerő ellen.
Bár gyakran a pesti srácokra és a Corvin-köziekre esik szó a megemlékezéseken, de a forradalom szikrája Szegedről, illetve Csongrád-Csanád vármegyéből indult, az egész országunkban innen terjedt el
- emlékeztetett Salgó László, majd hozzátette:
úgy vélem, hogy Szeged és vármegyénk 1956-ban betöltött szerepe büszkeséggel tölthet el. Elmondhatjuk, hogy itt az egyetem épületében robban ki a forradalom szikrája.
A főispán kiemelte, hogy 1956 hősei azok egyben Szeged és a vármegye hősei is.
1956 októbere az egyik legfontosabb mérföldkő nemzetünk történetében, épp olyan felemelt pillanat, mint 1848 márciusa is.
Később úgy folytatta: hogy
1956 ugyanúgy beivódott alkotmányos identitásunkba, mint Szent István, Rákóczi vagy 1848. Azt mondhatjuk, hogy az 1956-os forradalmárok és minden megemlékező ugyanúgy bátran kiállt a magyar szabadságért, ahogy azt tették a Rákóczi szabadságharcban, illetve tették 1848-ban is. Mindenkinek egy célja volt, hogy a magyar nemzet szabadon élhessen.
Salgó László szerint bátran kijelenthető, hogy 1956 hősei ugyanúgy a nemzeti identitásunk alapkövei közé tartoznak, ők azok példát mutatnak, akik előtt tisztelettel adózunk ma is.
Rájuk gondolva két érzés tölti el a szívünket: a büszkeség és a köszönet.
A főispán úgy fogalmazott, hogy a mai nap nem csak a megemlékezés, hanem az elköteleződés napja is. Úgy ahogy 1848-ban és 1956-ban, ma is szükség van arra, hogy kiálljunk az értékeinkért.
Polner Eörs, a szegedi közgyűlés Fidesz frakciójának vezetője úgy fogalmazott az 1956-os forradalom kapcsán, hogy
az a kiemelkedő esemény a magyar történelemben, amire azt gondolom, hogy a legbüszkébbek lehetünk a huszadik században.
Kiemelte, hogy az '56-os forradalom kimagasló történelmünkben: "bebizonyítottuk, hogy ha egy szent ügy mellett, a szabadság mellett kiállunk, akkor olyan bátrakká válunk, hogy az akkori világ legerősebb katonai hatalmát is megtudták futamítani."
Hangsúlyozta, hogy
ezért nagyon sokan áldozták a vérüket gondolkodás nélkül, és egy olyan nemzeti egység alakult ki, ami megreccsentette a véreskezű kommunista hatalmat.
Nyitókép: Mihálffy Béla Facebook-oldala
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.