Az évfordulón emlékeztek hősökre és mártírokra.
1956 október 26-án két fontos esemény is történt a város főterének szomszédságában. Aznap dördült el a kommunista hatalom által cinikusan "figyelmeztető lövésnek" nevezett Takaréktár utcai sortűz, mely kioltotta a mindössze 17 esztendős Schvarcz Lajos ifjúmunkás életét, s 16 sebesült maradt a kockaköveken.
Nemcsak a sebesülteknek, de mindenkinek, aki békés tüntetőként ott volt, életre szóló traumát jelentettek az átélt események, ráadásul évtizedeken át nem is beszélhettek róla. Akik még közülük élnek, fájó lelkülettel idézik fel a 68 éve történteket
- emlékeztetett Haág Zalán, a KDNP szegedi elnöke a hétvégén tartott szegedi megemlékezésen.
"Egy fiú fekszik tövében a Falnak.
Akiket legépfegyvereznek, többnyire meg is halnak.
Egy fiú fekszik, pirosan csorog a vére
A senki-földje járda fekete kövére"
- idézte a politikus az egykori szegedi professzor, Sík Sándor versét, hozzátéve, hogy ha Schvarcz Lajos szerencsésebb csillagzat alatt születik vagy nem hazaáruló katonai parancsnokokkal kerül szembe, még ma is köztünk lehetne.
A megemlékezés másik helyszínén, a Tisza Lajos körúti MÁV-székház falán elhelyezett emléktáblánál a forradalom szabad hangjaként működő Széchenyi Rádió Szeged tevékenységét, a sajtószabadság 56-os megszületésének körülményeit és a 10 napon át több száz kilométerre sugárzó adó jelentőségét méltatta Péter Szilveszter, az Élhető Városért Civil Társaság vezetője. Az október 26 és november 6. között működő rádió a szovjet katonák érkezésével és erőszakos fellépésével szüntette be működését. Az egykori négy rádiós közül vitéz Pálházi Ernő még ma is él.
A rendezvényt a KDNP és az Élhető Civil Városért Egyesület szervezte, az említetteken kívül Német Ferenc és Farkas Levente, a Fidesz szegedi önkormányzati képviselői is elhelyezték az emlékezés mécseseit, tisztelegve az egykori hősök emléke előtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.