Szeged

Több fehérgólya költött, Szegedet rendkívüli módon otthonosnak találják

Több fehérgólya költött, Szegedet rendkívüli módon otthonosnak találják

Tóth Norbert
Szerző: Tóth Norbert
2024. augusztus 11., vasárnap
Több fehérgólya költött, Szegedet rendkívüli módon otthonosnak találják

Szeged, Hódmezővásárhely, Csanádpalota, Balástya és Szentes a legnépszerűbb települések Csongrád-Csanád vármegyében a gólyák körében - erről  Lovászi Péter, a Magyar Madártani Egyesület országos gólya-koordinátora beszélt a Debreceni Napnak. Arról korábban lapunk is beszámolt, hogy az elmúlt négy évben nőtt a fehér gólyák száma Magyarországon. Mintegy tíz százalékkal növekedett ezen madarak száma hazánkban egy 2023-ban végzett felmérés szerint. Akkori írásunkban kitértünk az idén várható Csongrád-Csanád vármegyei gólya-állományra is.

 


Az elmúlt négy évben nőtt a fehérgólyák száma

Több mint ezer olyan település volt, ahol a 2019-es országos felmérés során és 2023-ban egyaránt történt adatgyűjtés. A két adatsort alapul véve megbecsülhető a teljes országos állomány, amely 2019-ben mintegy 4000 pár volt, 2023-ban 4550 párra becsülhető. Ez a bő tíz százalékos emelkedés a négy évvel ezelőtti mélyponthoz képest pozitív eredmény.

2023 fiókát repítő pár Csongrád-Csanád vármegyében 216 pár volt. Van olyan fészek, illetve több olyan fészekalj, amely elkezdte a fészkelést, de sajnos valami oknál fogva meghiúsult. Lehet, hogy a tojások sem keltek ki, lehet, hogy valami probléma volt, ez 29 pár volt. Mindez 53 település között oszlott meg

- ezeket az adatok még Tokody Béla, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Csongrád-Csanád vármegyei helyi csoportjának titkára mondta el lapunknak.

Az összes fióka 713 volt, ami viszonylag jó, hisz a sikeres párokra nézve ez több mint három párt jelent, nagyon sikeres volt a költés, hisz átlagosan közel három fióka repült ki minden fészekben.


Majdnem rekord született idén

Idén 316 fészkelőpár választotta térségünket otthonául, az idei év majdnem rekordot hozott - mondta el Lovászi Péter az interjúban.

Kezdjük egy szegedi vonatkozású érdekességgel: 1958 óta, ötévente zajlanak országos gólyafelmérések (1973-ról 1974-re volt egy ugrás a nemzetközi felmérés miatt), az első három szervezését és adatösszesítését Marián Miklós, a Móra Ferenc Múzeum munkatársa, a következő négyét Jakab Béla, a Somogyi Könyvtár munkatársa végezte el, őt követően ez a szerep engem illet a mai napig. Így lassan 7 évtizede Szegedhez kötődik a hazai gólyafelmérések koordinációja

- kezdte beszámolóját a szakember.

Az idei év pedig majdnem rekordot hozott: a 2024-ben a 316 fészkelőpár mindössze kettővel marad el a szintén kiugróan magas, 2007-es, eddigi legmagasabb értéktől. A fészkenkénti 3 fióka is a legmagasabb az elmúlt tíz évet nézve.

 

Idén a "leggyólyásabb települések"

A legnépszerűbb települések közé idén Szeged 22, Hódmezővásárhely 19, Csanádpalota 15, Balástya  15 és Szentes 15 párral tartoznak. 

Szegeden is megvan növekedés oka. Világszerte egyre több gólya táplálkozik ugyanis a szeméttelepeken és az utóbbi években Szegeden is elkezdtek megjelenni a gólyafészkek a hulladéklerakó környékén. 

Nem csak a költő madarak, de még nem ivarérett, másod-harmadéves példányok csapatai is látogatják a lerakót. A napokban is 200 körüli egyedet figyeltünk meg

- hangzott el.

A teljes interjút itt tudják elolvasni.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.