Szeged

Kiállítás nyílik Balla Attila festőművész alkotásaiból

Kiállítás nyílik Balla Attila festőművész alkotásaiból

2024. július 25., csütörtök
Kiállítás nyílik Balla Attila festőművész alkotásaiból

Balla Attila festőművész alkotásaiból nyílik Mitikus ösvények címmel kiállítás szombaton a szegedi Kiss Kunszt Galériában - tájékoztatta Kiss Szilvia, a galéria vezetője az MTI-t.

 

Balla Attila 1959-ben született Baján, gyermekkorát Dunaújvárosban töltötte. Tanulmányait a hetvenes években különböző önképzőkörökben folytatta itt ifj. Koffán Károly és Birkás István irányításával. A nyarakat Zebegényben töltötte, a táj mint művészi téma ekkor szivárgott be festészetébe. 1981-től hét évig Svédországban élt, ahol Stockholmban az Iparművészeti Főiskola hallgatója volt alkalmazott grafika szakon. Hazatérve a budapesti Képzőművészeti Főiskolát látogatta 1988-1992-ig, mesterei Gerzson Pál és Tölg-Molnár Zoltán voltak.

Negyedszázada telepedett le Csongrád-Bokroson, egy egykori tanyasi iskola épületében kialakított műteremházban él elvonultan. Évek óta itt készíti impulzív, gesztusos, nagyméretű festményeit.

Szavai szerint, amikor fest, a képzőművészet olyan eszközeivel dolgozik, mint a harmónia, az esztétika, az arány, az egyensúly. Ezeket foglalja transzcendens egységbe, de nem konstruálja meg előre a képet. Pályafutását az anyagokkal, technikákkal kapcsolatos folyamatos kísérletezés jellemzi. Az évek során egyedi, csak rá jellemző festészeti eljárást hozott létre: pigmentet és temperát kever homokkal, amit iszapol, majd kiszárít a napon vagy manapság szárítószekrényben. A kapott anyagot leőrli, majd ezt hordja föl a hordozóra, ami sok esetben a maga által merített papír. Az így kialakított testes felületet időnként visszakaparja, így alakítva ki egyedi hatást. Fő témája a külső, valamint a belső táj, a spirituális tapasztalatok tájképszerű formában való felmutatása.

A Mitikus ösvények című kiállításán most először láthatja Balla Attila munkáit ekkora léptékben a szegedi közönség. A mintegy húsz alkotást felvonultató válogatás az életmű mitikus rétegeire fókuszál. A művész magánmitológiájában megfér egymás mellett az indián őslakosok természetkultusza, a mexikói kígyóisten és a pogány Madonna, a perui nazcavonalak és az őskori barlangrajzok motívumvilága, a buddhista ikonográfia és Jackson Pollock gesztusfestészete. Páratlan színkitörések, ősi energiák képi feszültségei jellemzik Balla Attila festészetét. Az augusztus végéig látható tárlaton olyan mitikus ösvények jelennek meg, melyek visszavezetik a modern, természettől elidegenedett embert az ősi rejtelmekhez, a természeti energiákhoz - közölte a galéria.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.