Összefoglalva az önkormányzati választás
Egész napos, élő hírfolyammal követjük az önkormányzati választások szegedi történéseit.
Magyarországon összesen 7 806 920, Szegeden 128 122 szavazópolgár adhatja le voksát.
Szegeden öt polgármesterjelöltnek sikerült összegyűjteni a megfelelő számú ajánlást a szavazáson való induláshoz. A szegedi választópolgárok az ő nevükkel találkozhatnak a szavazólapokon.
ÖNKORMÁNYZATI KÉPVISELŐJELÖLTEK
1. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (KISKUNDOROZSMA, SZENTMIHÁLY) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
2. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (KISKUNDOROZSMA, BÉKETELEP, KÁLVÁRIA VÁROSRÉSZ, RÓKUS) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
3. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (GYÁLARÉT, KLEBELSBERG-TELEP, SZENTMIHÁLY, KECSKÉS) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
4. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (RÓKUS, ÚJRÓKUS) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
5. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (MÓRAVÁROS, ALSÓVÁROS) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
6. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (ALSÓVÁROS, BELVÁROS) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
7. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (TÁPÉ, BAKTÓ) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
8. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (MAKKOSHÁZ ÉS VÉRTÓ VÁROSRÉSZ) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
9. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (ÉSZAKI VÁROSRÉSZ, RÓKUS, FRANCIAHÖGY, HARMÓNIA LAKÓPARK) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
10. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (BELVÁROS, RÓKUS) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
11. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (PETŐFITELEP, ÚJPETŐFITELEP, BAKTÓ, FODOKERT) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
12. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (TARJÁN, FODORKERT, ÉSZAKI VÁROSRÉSZ) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
13. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (BELVÁROS, ÉSZAKI VÁROSRÉSZ, FELSŐVÁROS) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
14. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (TARJÁN) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
15. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (BELVÁROS, FELSŐVÁROS) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
16. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (FELSŐVÁROS) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
17. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (ÚJSZEGED, ODESSZA VÁROSRÉSZ, LŐTÉR LAKÓPARK) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
18. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (ÚJSZEGED) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
19. SZÁMÚ EGYÉNI VÁLASZTÓKERÜLET (SZŐREG, MAROSTŐ) KÉPVISELŐJELÖLTJEI
Szegeden 28 képviselőhelyért versengenek a jelöltek. A 19 egyéni jelölt mellett 8 képviselő a kompenzációs listáról kerül be. Szegeden három jelölőszervezet tudott listát állítani-ennek kritériuma az volt, hogy legalább 13 körzetben legyen jelöltjük. A Fidesz-KDNP, Mi Hazánk és az Összefogás Szegedért listájáról kerülhet ki képviselő. Erre a listára nem kell szavazni, a nap végén a töredékszavazatok döntik el a bejutást.
Választási kisokos, azaz mit vigyen magával ha szavazni indul
Vasárnap délig még igényelhetnek mozgóurnát a mozgásukban gátolt választók a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak vasárnapi választásán.
Aki még nem tette meg, de szeretne mozgóurnával szavazni, a kérelmét még benyújthatja online, ügyfélkapus azonosítással vasárnap délig. Emellett el lehet juttatni a kérelmet a szavazatszámláló bizottsághoz írásbeli meghatalmazással rendelkező meghatalmazottal, valamint kézbesítővel, például futárral vagy hozzátartozóval is.
A mozgóurna iránti kérelmet a szavazóköri névjegyzékben szereplő, mozgásában egészségi állapota, fogyatékossága vagy fogva tartása miatt gátolt választópolgár nyújthat be. A kérelemnek tartalmaznia kell a mozgóurna-igénylés okát is - arra hivatkozva például nem lehet mozgóurnát kérni, hogy valaki a munkája miatt nem tud elmenni a szavazókörbe.
Ha a mozgóurnát nem a választópolgár lakcímére kérik, akkor a kérelemnek tartalmaznia kell a pontos címet. A feltüntetett személyes adatoknak (kérelmező neve, - ha eltér - születési neve, lakcíme, születési helye és ideje, személyi azonosító száma vagy hatósági igazolványának száma) meg kell egyezniük az igénylő választópolgár lakcímkártyáján szereplőkkel, különben a kérelmet elutasítják. A kérelem formanyomtatványa letölthető a valasztas.hu oldalról.
A mozgóurnát a szavazatszámláló bizottság két tagja viszi ki a szavazókör területén belül úgy, hogy az urna a szavazókör este 7 órai zárására visszaérkezzen.
Aki korábban mozgóurnát kért, az a szavazókörben is leadhatja szavazatát, amennyiben személyesen mégis megjelenik, és a mozgóurnát kért választópolgárok jegyzéke a szavazóhelyiségben rendelkezésre áll.
Valamennyi szavazókör rendben megnyílt a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak választásán, rendkívüli eseményről nem érkezett jelentés - közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szervezési főosztályának vezetője vasárnap reggel az MTI-vel.
Mucsi Tamás azt mondta: mind a 10 119 szavazókör rendben megkezdte a munkáját, biztosítottak a szavazás feltételei, az elsőként szavazó választópolgárok mindenhol leadhatták szavazatukat.
Reggel óta a nemzetközi megfigyelők is figyelemmel követik a szavazást.
A szavazókörök zárásáig, este 7 óráig csaknem 7,8 millió választópolgárt várnak az urnákhoz - tette hozzá.
Vasárnap is rendkívüli nyitvatartás van a kormányablakokban, hogy a lejárt személyi okmányok helyett újakat igényelhessenek a választópolgárok.
A választási törvény szerint szavazni kizárólag a személyazonosság, valamint a lakcím vagy a személyi azonosító (személyi szám) igazolása után lehet, a szavazatszámláló bizottság nem engedi szavazni azt, aki ezt nem tudja igazolni, vagy lejárt valamelyik dokumentumának érvényessége. Minden választásnál akadnak olyanok, akik csak a szavazás napján szembesülnek azzal, hogy lejárt valamelyik személyi okmányuk.
A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium korábban közölte: annak érdekében, hogy minél többen élhessenek szavazati jogukkal, és azok se maradjanak ki a voksolásból, akik csak a szavazás napján eszmélnek rá, hogy kulcsfontosságú okmányaik lejártak vagy elvesztek, a kormányablakok - néhány kivétellel - országszerte nyitva tartanak a választási hétvégén, vasárnap, a választás napján 7 és 19 óra között.
Felhívták a figyelmet arra, hogy a választási hétvégén kizárólag személyi okmányokkal kapcsolatos ügyintézésre van lehetőség. Ugyanakkor új lakcímet csak június 7-én pénteken 10 óráig lehetett bejelenteni, ezt követően hétfőig csak az elveszett lakcímkártya pótlására van lehetőség, a lakcímváltozás bejelentésére nincs.
Közölték azt is, ha a voksolás hétvégéjén valakinek semmilyen érvényes személyazonosító igazolványa sincs, a kormányablakban ideiglenes személyi igazolványt állítanak ki, amivel lehetséges a szavazás.
A nyitva tartó kormányablakokról a https://kormanyhivatalok.hu/kormanyablakok oldalon lehet tájékozódni.
Reggel 7 órakor 1,88 százalék volt a választásokon való részvételi arány. Szeged ettől elmaradt, itt 2079 ember járult az urnákhoz, ami 1,62 százalékos arány. A legaktívabb szegedi választókörzet a 12., ahol 2,19 százalékos az arány, a legkevésbé aktív pedig a 10. körzet, ahol csupán 0,68 százalék a részvételi arány.
Sokan már a szépkorúak számára beígért támogatást is szavazatvásárlásként értékelték, azonban az csak a kezdet volt. Most fejenként százezreket kezdett el osztogatni Botka László, egy olyan levéllel társítva, amiben kimutatta foga fehérjét.
Fülöp László kormánypárti polgármesterjelölt fél 9-kor érkezett a Csonka János Technikumba adta le szavazatát, aki ezt követően nyilatkozott lapunknak:
A vasárnapi választásokon azok a választópolgárok is szavazhatnak, akiknek a lakcíme közterület-átnevezés miatt megváltozott, és még nem íratták át az új címüket.
A választási eljárási törvény szerint a választópolgár a személyazonossága mellett a lakcímét vagy a személyi azonosítóját igazolja a szavazatszámláló bizottság előtt.
Ha a lakcím azért tér el a névjegyzékben szereplő címtől, mert a közterület neve vagy a választópolgár házszáma megváltozott, akkor a szavazatszámláló bizottság - a helyi választási irodától kapott, a közterületi elnevezések és a házszámok megváltozásáról tájékoztató jegyzék alapján - megállapítja ezt, és erre tekintettel biztosítja a szavazást.
Abban az esetben, ha a választópolgár neve a szavazást közvetlenül megelőző napokban változott meg - például házasságkötés miatt - és a személyazonosításra alkalmas okmánya még az előző nevét tartalmazza, akkor az okmány egyéb adatainak és az új nevére szóló lakcímkártya adatainak összevetésével kell megállapítani a személyazonosságát.
Ha a választópolgár az új nevére szóló lakcímkártyával sem rendelkezik - vagy egyéb kétség esetén - a szavazásnapi forgatókönyvben megadott ügyeleti telefonszámon lehet egyeztetést lefolytatni.
A szavazás napján is nyitva vannak este hét óráig a kormányablakok és az okmányirodák, hogy a választással összefüggésben segítsék a személyazonosságot igazoló okmányok megújítását, kiváltását, cseréjét és pótlását.
Vasárnap kizárólag személyi okmányokkal kapcsolatos ügyintézésre van lehetőség, illetve az elveszett vagy megsérült lakcímkártya pótlására.
Ha valakinek semmilyen, személyazonosításra alkalmas okmánya sincs (személyi igazolványa, érvényes útlevele, jogosítványa), akkor ideiglenes személyi igazolványt kap, amellyel részt vehet a szavazáson.
A vasárnapi választásokon a szavazatszámláló bizottságok nem engedik szavazni azt a választópolgárt, aki nem tudja igazolni a személyazonosságát és a lakcímét vagy a személyi azonosítóját (személyi számát), nem szerepel a szavazóköri névjegyzékben, már szavazott vagy megtagadja a névjegyzék aláírását.
Ha valaki nem tudja igazolni a személyazonosságát, a lakcímét vagy a személyi azonosítóját, és emiatt felveszik a visszautasítottak jegyzékére, de később visszamegy és magával viszi az érvényes igazolványát, akkor természetesen szavazhat.
Vissza kell utasítani azt, aki nem szerepel a névjegyzékben, esetleg már szavazott (azaz már szerepel az aláírása a névjegyzéken).
A választó a névjegyzéken aláírásával igazolja, hogy átvette a szavazólapot. Ha a választópolgár kifogásolja, hogy alá kell írnia a névjegyzéket, akkor a szavazatszámláló bizottság elnöke felvilágosítja: az aláírás célja a szavazólapok átvételének elismerése. Ha a választó megtagadja a névjegyzék aláírását, akkor vissza kell őt utasítani, és fel kell vezetni a visszautasítottak jegyzékébe.
A baloldal delegáltja csinált felfordulást Kiskundorozsmán, amikor Ruzsa Roland, a Fidesz-KDNP jelöltje adta le szavazatát. A delegált meg akarta akadályozni, hogy fénykép készüljön a szavazásról, amikor ezt szóvá tették neki, akkor rendőrrel fenyegetőzött. Az ügy már csak azért is érdekes, mert a Botka László helyi jelöltéről, Komjátiné Nagy Jusztináról valószínűleg nem készülhet helyben hasonló kép, ugyanis nem a településrészen, de még csak nem is Szegeden él. Mint azt megírtuk, ő Kunbajáról szeretné képviselni Kiskundorozsmát, ahol az általa kritizált kormány intézkedésének köszönhetően CSOK igénybevételével épített házat.
Végül a baloldal delegáltját sikerült meggyőzni, hogy engedje dolgozni a sajtó munkatársait.
Joób Márton a lapunknak kiemelte, számra a választás mindig egy ünnep, mert kifejezhetjük, hogy milyen irányba tartson a városunk, országunk. A független polgármesterjelölt egész családjával járult a szavazóurna elé, elmondása szerint azért, mert a gyermekek jövőjéről is döntünk ma.
A reggel 9 órás adatok szerint a szegediek 9,91 százaléka járult az urnákhoz szavazni, ami hozzávetőlegesen az országos átlagnak megfelelő, 0.07% százalékkal marad el. A legaktívabb a 7-es választőkörzet, azaz Baktó és Tápé, ahol 11, 24 százalékos a részvételi arány. A Belváros, Rókus, azaz a 10-es választókörzet lóg ki alul, ott csupán a választók 6,9 százaléka járult az urnákhoz.
Nagy Attila, a Fidesz Csongrád-Csanád vármegyei 1-e számú választókerület elnöke, üllési polgármester is leadta szavazatát.
Dr. Tímár Tamás a Mi Hazánk Mozgalom polgármesterjelöltje is leadta szavazatát a Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskolában.
Mint minden évben 18 éves koromtól részt veszek valamennyi szavazáson, ahogy most is. Biztatók mindenkit éljen a választójogával és támogassa azt a szervezetet vagy pártot akit szeretne
- nyilatkozta lapunknak Tímár Tamás.
"Szegeden és a Homokhátságon is a választás tétje a háború vagy béke, erről döntünk. Minden szavazat számít, minél többen vegyünk részt a választáson a demokrácia ünnepe, és támogassuk a békepárti erőket"
- mondta lapunknak Mihálffy Béla, Szeged és a Homokhátság kormánypárti országgyűlési képviselője miután leadta voksát lakóhelyén, Kiskundorozsmán.
A regnáló polgármester is leadta szavazatát, aki elmondása szerint nyugodtan várja az eredményeket.
Szegeden 11 óráig 28 907 szavazott, ami a választásra jogosultak 22,46 százaléka. A szegedi választókerületek közül a 10-ben a legalacsonyabb a részvétel, 17,54 százalékkal. A legmagasabb a 3. körzetben, 25,17 százalékkal.
Az országos részvételi arány 22,89% a vármegyei átlag pedig 25,01%.
Az államfő rövid nyilatkozatában megköszönte azoknak, akik ma elmennek választani. Hozzátette: úgy gondolja, hogy a választásokkal "hozzásegítjük a választópolgárokat ahhoz, hogy mindenki ki tudja fejezni akaratát".
A 166, tízezernél több lakosú településen, illetve a fővárosi kerületekben a képviselők vegyes választási rendszerben (egyéni választókerületben és kompenzációs listán) szerezhetnek mandátumot az önkormányzati választáson.
Az egyéni választókerületek és a kompenzációs listás mandátumok száma a települések lakosságszámához igazodik: 25 ezer lakosig 8 egyéni választókerületi és 3 kompenzációs listás mandátum, 50 ezer lakosig 10 egyéni és 4 kompenzációs, 75 ezer lakosig 12 egyéni és 5 kompenzációs, 100 ezer lakosig 14 egyéni és 6 kompenzációs listás mandátum szerezhető. Minden további 10 ezer lakos után eggyel nő az egyéni választókerületben és minden további 25 ezer lakos után eggyel nő a kompenzációs listán választott képviselők száma.
A választópolgárok csak az egyéni választókerületi képviselők közül választhatnak, minden választó csak egy jelöltre szavazhat érvényesen. Az egyéni választókerületben az a jelölt lesz képviselő, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapta.
A kompenzációs listára azonban nem szavaznak a választópolgárok, azokat a mandátumokat az egyéni választókerületekben mandátumot nem eredményező, úgynevezett töredékszavazatok arányában osztják ki a jelölő szervezetek között.
Nem kaphat mandátumot annak a jelölő szervezetnek a listája, amelynek jelöltjei a települési szinten összesített kompenzációs szavazatok öt százalékát nem érték el (két jelölő szervezet közös kompenzációs listája esetében ez a küszöb tíz, három jelölő szervezet esetében tizenöt százalék).
A kompenzációs listás mandátumok kiosztásához össze kell állítani egy táblázatot, amelyben minden mandátumszerzésre jogosult lista neve alatt egy számoszlopot kell képezni, a számoszlop első száma az adott lista töredékszavazatainak száma, majd a következő számok a lista töredékszavazatainak száma elosztva hárommal, öttel, héttel, rendre az új osztó az előző osztó kettővel megnövelve. (A módszer kidolgozója, André Sainte-Lague francia matematikus ezzel az eljárással a kevés szavazattal rendelkező pártok mandátumszerzési esélyét akarta növelni, ezt a mandátumelosztási módszert tehát a kisebb pártoknak kedvezőbbnek tartja a választási szakirodalom.)
Ezután meg kell keresni a táblázatban előforduló legnagyobb számot, és amelyik lista számoszlopában az megtalálható, az a lista kap egy mandátumot, majd meg kell keresni a következő legnagyobb számot, és amelyik lista oszlopában található, az a lista kap egy mandátumot. Ezt az eljárást kell folytatni mindaddig, amíg az összes mandátumot ki nem osztották.
Ha a táblázatban előforduló legnagyobb szám keresésekor egyenlő legnagyobb számok vannak, akkor az a lista kap mandátumot, amelyik addig még nem szerzett mandátumot, vagy amelyik kevesebb mandátumot kapott, végezetül, amelyik a listasorsolásnál kisebb sorszámot kapott.
A kompenzációs listáról a jelöltek a bejelentés sorrendjében kapnak mandátumot.
Szegeden 13 óráig már 41 664 ember szavazott, ami a választásra jogosultak 32,38 százalékát jelenti. Ez ugyan elmarad az országos 33,14 százaléktól, pláne a vármegyei 34,23 százalékos aránytól, azonban így is sokkal magasabb, mint 2019-ben. Akkor az országos átlag 26,6 százalék volt.
A leginaktívabb terület továbbra is belvárosi 10. körzet, ahol 25,87 százalékkal. A legmagasabb az újszegedi 18. körzet, 36,24 százalékkal.
Mozgósítunk - írta Mihálffy Béla a közösségi oldalára feltöltött képekhez, amin Ő, Fülöp László polgármesterjelölt, Nagy Attila választókerületi elnök és a több önkormányzati képviselőjelölt is látható.
Az országgyűlési képviseli bejegyzésében kiemelte,
Minden szavazat számít! Szavazzunk a békére, szavazzunk a Fidesz-KDNP-re!
Több szegedi választókörzetből jelezték, hogy közvetlen a szavazás megkezdése előtt, sőt az urnanyitás után is az Összefogás Szegedért molinói jelentek meg az épületek bejáratának a közvetlen közelében. Ez azonban ellentétes a választási törvényben leírtakkal. Kiskundorozsmán, a Bölcs utcai szavazókörnél ezt jelezték a a szavazókör elnökének, aki ugyan azt ígérte, hogy intézkedik, azonban olvasónk szerint változás azóta sem történt.
Országos szinten hatalmas a választási kedv, amitől Szeged is alig marad el - egyetlen kivétel van, a 10. választókörzet, ami a Belváros egy jelentős részét és valamelyest Rókust fedi le.
Az országos részvételi arány 42,04 százalék, Szegeden pedig 40,06 százalék. A 10. választókörzetben viszont nagyon nem sikerült mozgósítani az embereket, 15 órakor csupán a választásra jogosultak 31,43 százaléka járult az urnákhoz. Különösen kirívó a belvárosi 410. számú szavazókör, ahol 23,45 százalékos az arány. Több szegedi választókörzetben ennek már a kétszeresénél tartanak.
A választókörzetben egyébként a DK-s alpolgármester, Binszki József, a kormánypárti Balogh Bence, a mi hazánkos Makovi Mária és a kutyapártos Garab Edit mérkőzik meg egymással.
A körzetnek a szöges ellentéte az újszegedi 18. választókörzet, ahol 45,79 a részvételi arány, ahol a 418. számú választókör 49,38 százalékkal a legaktívabb. Itt a független Joób Márton kihívója a momentumos Körmendi Zoltán, a kormánypárti Árgyelán Ferenc és a kutyapártos Nagy Ferenc.
Képek ITT tekinthetők meg a szavazókörökről.
Az Országos Választási bizottság által közzétett adatokból kiderült, hogy 15 óráig a választásra jogosult szegediek 40,06 százaléka, 51555-n adták le szavazatukat, ez közel két százalékkal marad el az országos átlagtól, ami 42,04 százalék. Összességében megállapítható, hogy a szegediek szavazási hajlandósága az ebédidőben csökkent, de ez az előző választásoknál is így történt. A 10-es körzet, azaz Belváros, Rókus teljesít a leggyengébben, itt választók 31,43 százalék ment el eddig szavazni, a legerősebb a 18-as körzet, azaz Újszeged, ott 45,79 százalékon áll a mutató.
A szombati Egymillió Találkozás Napja után sem állt meg a mozgósítást. Fülöp Lászlót a kormánypártok mozgósítási központjában értük el telefonon. „Örömteli, hogy az előző választásokhoz képest magasabb a részvételi arány. Szegeden is érzik az emberek, hogy az EP választás tétje óriási, a béke mellett tehetik le voksukat. Erős felhatalmazással a migráció és a genderőrület ellen is hatékonyan lehet fellépni. A kampányban rengeteg értékes beszélgetést folytattam a szegedi választókkal, biztatást és támogatást kaptam én is, de a Fidesz-KDNP által képviselt politikát is helyeselték. Fontos, hogy minél többen menjenek szavazni, mondják el a véleményüket, támogassák a békepárti erőket. Ezért dolgozunk, mozgósítunk még most is a választás utolsó óráiban”- mondta lapunknak a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltje.
A szavazólapok feldolgozottságának függvényében, várhatóan vasárnap este 8 órától kezdi meg a Nemzeti Választási Iroda (NVI) a helyi önkormányzati választás eredményeinek közlését; a szavazatszámláló bizottságok először a polgármester-választások szavazólapjait számolják össze.
A szavazatszámláló bizottságok először a polgármester-választás szavazólapjait számlálják meg, ezt a képviselő-testületi tagokra leadott szavazatok követik, majd Budapesten a főpolgármester-választás szavazólapjai. Ezután számlálják össze a vármegyei közgyűlésekre (Budapesten a Fővárosi Közgyűlésre) leadott szavazatokat, végül az európai parlamenti (EP-) választás szavazólapjai következnek.
A szavazatszámláló bizottság jegyzőkönyvvezetője a szavazatok összeszámlálásának eredményét haladéktalanul továbbítja a helyi választási irodához, amely rögzíti azokat az informatikai rendszerben. Így tehát először a polgármester-választások eredményei kerülnek fel az NVI internetes tájékoztató oldalára, a www.valasztas.hu-ra.
A szavazatszámláló bizottság a szavazatok megszámlálása után megállapítja a választás szavazóköri eredményét, a szavazatok összeszámlálásáról és a szavazóköri eredmény megállapításáról jegyzőkönyvet állít ki.
Farkas Levente önkormányzati képviselőjelölt lapunknak kiemelte, habár meleg és fülledt az idő, de nagyon fontos, hogy mindannyian elmenjünk szavazni, hiszen Szeged az otthonunk.
Ezért kopogtatunk és hívjuk az embereket még az utolsó pillanatban is.
A Belváros és Alsóváros jelöltje arra kérte a választópolgárokat, hogy aki még nem ment el szavazni, az tegye meg és lehetőleg vigyen magával még egy főt.
Az Országos Választási bizottság által közzétett adatokból kiderült, hogy 17 óráig a választásra jogosult szegediek 47,24 százaléka, 60 792-en adták le szavazatukat, ez közel három százalékkal marad el az országos átlagtól, ami 50,69 százalék. A 10-es körzet, azaz Belváros, Rókus továbbra is a leggyengébben teljesít, itt választók 38,12 százalék ment el eddig szavazni, a legerősebb a 18-as körzet, azaz Újszeged, ott 53,51 százalékon áll a mutató.
Több szavazókört jártunk végig a délután folyamán, ahogy azt megírtuk, a Szegeden a belváros szavazói a legkevésbé aktívak. A fényképeket készítő kolléganőnket itt szólította meg egy idős hölgy, aki aggódva mondta, hogy kevés embert látott a Tömörkény István Szakközépiskolába, aki szavazni jött.
„Pedig most nem az számít tényleg, hogy ki mondja, hanem az, hogy mit mond. Én abban a korban vagyok már, akik ugyan már éltek a második világháború alatt, de emlékezni leginkább arra emlékszem, milyen romok maradtak utána. Egy pillanat alatt lehet rosszabb a helyzet, éppen ezért most azt kell erősíteni aki béke mellett és a békéért kampányol”- mondta, majd amikor kolléganőnk elmondta, hogy országosan nagyon sokan mennek szavazni, annyit mondott búcsúzól:
Én már a nyolcvan is elmúltam, de nem is volt kérdés, hogy jövök, a saját, a gyermekeim, az unokáim és a dédunokám békéje miatt.
Noha a szegedi 47,24 százalékos részvételi arány kifejezetten magasnak számít a korábbi EP és önkormányzati választásokhoz képest, a vármegye városai közül ez a számít a legalacsonyabbnak.
A legmagasabb arány a 17 órás állás szerint Hódmezővásárhelyen van, 59,89 százalékkal.
A vármegye többi városa:
Mórahalom 47,78%, Makó 48,54%, Csanádpalota 51,18%, Kistelek 51,27%, Sándorfalva 51,38% Mindszent 51,55%, Csongrád 52,21%, Szentes 53,15%
Az országos 56,09 százaléktól kezd leszakadni Szeged a 18:30-as összesítés alapján. Szeged legaktívabb körzete továbbra is az újszegedi 18. választókörzet, ahol 59,76 százalék a részvételi arány. A leginaktívabb pedig változatlanul a belvárosi 10. körzet, ahol csupán a választásra jogosultak 42,68 százaléka járult az úrnák elé.
A Facebook oldalára töltött fel videót a Fidesz és a KDNP szegedi polgármesterjelöltje.
Tisztelt szegedi polgárok, kedves barátaim
- kezdte a Facebook oldalára feltöltött videót Fülöp László. Pár perccel ezelőtt lezárták az urnákat és a 2024. június 9-i választás véget ért. Jelenleg értékelik az eredményeket és hamarosan kiderül mi is történt az országban, az európai parlamenti választásokon, illetve az önkormányzati választásokon.
Szeretném megköszönni minden egyes aktivistának, minden egyes barátomnak, képviselőjelöltnek, illetve a szeged polgároknak, hogy elmentek szavazni, és ezzel éltek demokratikus jogaikkal
- mondta Fülöp László.
Köszönöm minden szegedinek a választásokon való részvételt! - írja közösségi oldalán Botka László.
Mihálffy Béla, Szeged és a Homokhátság országgyűlési képviselője is köszönetet mondott azoknak akik részt vettek a választáson.
Ruzsa Roland, Fidesz és a KDNP önkormányzati képviselője közösségi oldalán köszönte meg a választáson való részvételt.
Szegedről fél kilenc körül várhatjuk az eredményeket, természetesen azonnal megírjuk.
Szavazatok 1,8 százaléknál, tehát alacsony feldolgozottságnál Botka László 69,74 százalék, Fülöp László 21,73 százalék Tímár Tamás 50,49 százalék Joób Márton 2,22 százalék és Szabó Bálint 0,82 százalék.
Szavazatok 10, 81 százalék feldolgozottságánál:
Szegeden az egyéni választókörzetekből eddig csupán a 4., rókusi körzetről tettek közzé részeredményeket, viszont egyből közel 15 százalékos feldolgozottsággal.
Csongrád-Csanád vármegyei listán (Szegeden erre nem lehetett szavazni).
Szeged 4-es és a 8-as számú egyéni választókerületeiben a szavazatok 100 százalékos feldolgozottságánál Ménesi Imre és Dr. Kozma József Összefogás Szegedért Egyesület képviselőjelöltjei nyerték el a mandátumot további öt évre.
Ruzsa Roland, Kiskundorozsma eddigi KDNP-s képviselője főlényesen tudott újrázni. 100 százalékos feldolgozottság mellett 47,56 százalékkal győzött, több mint háromszáz szavazattal megverve Komjátiné Nagy Jusztinát, aki 39,09 százalékot ért el. Harmadik helyen a kutyapártos Málovics György végzett, 6,97 százalékkal. Utolsó helyen a Mi Hazánk polgármesterjelöltje, Dr. Tímár Tamás szerepel 6,38 százalékkal.
Szeged egyéni választókerületeiben az alábbiakban alakultak az eredmények:
1 evk.: Ruzsa Roland - Fidesz KDNP képviselőjelöltje
2 evk.: Dr. Fodor Antal - Összefogás Szegedért Egyesület
3. evk.: Jávorszky Iván - Összefogás Szegedért Egyesület
4. evk.: Ménesi Imre - Összefogás Szegedért Egyesület
5 evk.: Koromné Fenyvesi Rósza - Összefogás Szegedért Egyesület
6 evk.: Dr. Kovács Tamás - Összefogás Szegedért Egyesület
7 evk.: Szécsényi Rózsa - Összefogás Szegedért Egyesület
8 evk.: Dr. Kozma József - Összefogás Szegedért Egyesület
9 evk.: Molnár Zoltán - Összefogás Szegedért Egyesület
10 evk.: Dr. Binszki József - Összefogás Szegedért Egyesület
11 evk.: Szénási Róbert - Összefogás Szegedért Egyesület
12 evk.: Mészáros Tamás - Összefogás Szegedért Egyesület
13 evk.: Tóth Károly - Összefogás Szegedért Egyesület
14 evk.: Mellár Tamás - Összefogás Szegedért Egyesület
15 evk.: Nagy Sándor - Összefogás Szegedért Egyesület
16 evk.: Urbán Tamás - Összefogás Szegedért Egyesület
17 evk.: Mihálik Edvin - Összefogás Szegedért Egyesület
18 evk.: Körmendi Zoltán - Összefogás Szegedért Egyesület
19 evk.: Avramov András - Összefogás Szegedért Egyesület
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.