Szeged

Szegedi tudósok: a varázssugár atyja (Videó)

Szegedi tudósok: a varázssugár atyja (Videó)

Legnagyobb eredményeit a lézerfizika, illetve a szemészeti lézerek terén érte el.

Márton Andrea
2024. március 9., szombat
Szegedi tudósok: a varázssugár atyja (Videó)

Szegedi tudós cikksorozatunkban bemutatjuk szegedi kötődésű, a tudomány valamely ágával foglalkozó személyeket. E heti részben Bor Zsolt, a lézerfizika és a femtoszekundumos optika neves kutató életét mutatjuk be.

 

Életpályája

Boros Zsolt - Széchenyi-díjas lézerfizikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.
Szegedi tudósok: Bor Zsolt - Széchenyi-díjas lézerfizikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Fotó: MTI. 

 

Bor Zsolt 1949. június 20-án született Orosházán.1967-ben érettségizett Szegeden, majd 1973-ban a kijevi Műszaki Egyetemen elektromérnök diplomát szerzett. 1997-ben a Szegedi Egyetemen doktorált. 1982-ben kandidátusi, 1984-ben akadémiai doktori fokozatot szerzett. 1990-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező, majd 1995-ben rendes tagjává választották.

1977 és 1988 között megszakításokkal hat és fél évet kutatott a göttingeni Max Planck Biofizikai Kémiai Intézetében.  1988-ban a Magyar Tudományos Akadémia Lézerfizikai Kutatócsoportjának vezetője lett. 1998-ban megalapította, majd több mint húsz évig vezette a Szegedi Egyetem Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékét. 2000-ben fotolitográfiai excimer lézereket fejlesztett a San Diegó-i Cymer-nél. 1998 és 2001 között Széchenyi professzori ösztöndíjas, 2001-ben Szilárd Leó professzori ösztöndíjas volt. Több neves külföldi egyetem vendégprofesszornak hívta: Kaliforniai Egyetem (Irvine, 1994), Rice University (Houston, 1994–1995) a ETH (Zürich, 1995).

Tagja volt a Magyar Akrreditációs Bizottságnak, elnöke volt az Országos Ösztöndij Tanácsnak és a Jedlik Ányos Kuratóriumnak. Tíz évig vezette a Szegedi Egyetem fizika doktori iskoláját.1993-ban a londoni székhelyű Európai Akadémia (Academia Europaea) tagjává választották. A Professzorok Batthyány Körének egyik alapítója.

 

 

Kutatási területei a lézerfizika, az optika, a repülési idő interferometria, a femtoszekundumos fizika, a nagysebességű fényképészet, és a lézerek orvosi alkalmazása. Több mint négyszáz tudományos közleményt publikált.

Jelenleg Kaliforniában az Alcon Inc-ben lézeres szemműtéti eljárások fejlesztésén dolgozik  magyarországi szemészekkel együttműködve. Bejelentett szabadalmainak száma több mint harminc. 

Tevékenységét 1982-ben Gyulai Zoltán díjjal, 1994-ben Széchenyi díjjal, 1998-ban Pázmány Péter díjjal és Pro Urbe díjjal, 2001-ben Szeged Nemzetközi Kapcsolatokért Emlékéremmel, 2004-ben Bolyai-díjjal, 2012-ben Magyar Corvin-lánccal, 2013-ban príma díjjal ismerték el.

Van véleménye Önnek is témában? Várjuk levelét: velemenyszegedma@mediaworks.hu

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.