Bulvár

Több mint 2 ezer éves tojást találtak Délnyugat-Kínában

Több mint 2 ezer éves tojást találtak Délnyugat-Kínában

2015. augusztus 26., szerda
Több mint 2 ezer éves tojást találtak Délnyugat-Kínában

Kínai régészek egy több mint 2 ezer éves tojásra leltek a délnyugati Kujcsou tartományban - számolt be a felfedezésről helyi források alapján a Hszinhua hírügynökség.

A ritka kincsre egy a 2009-ben felfedezett, úgynevezett Huangcsinvan romokhoz tartozó, Han-dinasztia (i.e. 202- i.sz. 220) korabeli sírban bukkantak a tartományi kutatók. Kujcsouban még nem találtak ősi temetkezési helyeken tojást. "Próbáltuk a felületét megtisztítani a sártól, de amint az ecsettel hozzáértünk, már be is tört a héja" - mesélte

Csang Kaj-ko

, a régészcsoport vezetője. Mint mondta, a tojás belseje is földdel volt tele, de alakja és mérete alapján azt gyanítják, hogy tyúktól származhat. A felfedezéssel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy míg a korábbi, Sang-, vagy Csou-dinasztiák idején az emberek előszeretettel temetkeztek finoman kidolgozott bronztárgyakkal, addig a Han korszakban már szívesebben helyeztek a sírokba a hétköznapi szükségletekkel kapcsolatos tárgyakat vagy élelmet. Csang kifejtette, több időre van még szükségük ahhoz, hogy pontosan megállapítsák, milyen tojásról is van szó, illetve miért maradt épen ilyen hosszú ideig a törékeny és könnyen megsemmisülő tojáshéj. Mint kiderült, a szóban forgó sír feltárása még nem fejeződött be, s a tojás is még az eredeti helyén van. Környezetét megerősítették, hogy az állagában ne okozzanak nagyobb kárt. A Huangcsinvan romok a legnagyobb Han-kori régészeti lelőhelynek számítanak a Csesuj folyó medencéjében.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.