A Föld Napja sem marad állati újdonság nélkül a Szegedi Vadasparkban: a megújult európai részleg új lakójaként a hazánkban ritka vendégnek számító fakó keselyűt mutatják be.
Pontosabban azt a párt, amely nemrégiben érkezett a Palicsi Állatkertből, Szerbiából, nemzetközi természetvédelmi együttműködés keretében. Emellett e ritka madarakat az európai állatkertek nemzetközi törzskönyvi program koordinációjával is tartják és szaporítják, amelyben a Szegedi Vadaspark már régóta tervezi a részvételét. A karanténból a madarak szerdán költöztek át, így hétvégén már láthatók lesznek a számukra berendezett, nagyméretű röpdében. A két fakó keselyű a festői szépségű, vadregényes Uvac Nemzeti Parkból származik, amely a faj utolsó menedékeinek egyike a balkáni országban. A fakó keselyűk száma ugyanis a háborús években rendkívül lecsökkent, 1992-ben mindössze csak 11 pár költött Szerbiában. Aktív védelmükre volt tehát szükség: az élőhelyük védelmére, etetésükre, a mérgezésük leállítására, a fészkeik őrzésére. Ennek köszönhetően egyes védett területeken, mint az Uvac Nemzeti Parkban, a számuk ismét gyarapodásnak indult. 2014-ben már legalább 124 pár költött Szerbiában. Fontos része a természetvédelmi programnak az ismeretterjesztési, oktatási munka, amelyben az ottani állatkertek szintén szerepet vállalnak, ahogy most a Szegedi Vadaspark is azzal, hogy egy párt fogad a Magyarországon kevésbé ismert, de fokozott védelem alatt álló faj bemutatása céljából.
Ahogy a többi keselyű, ez a madár is döggel táplálkozik, amelyet éles látásával fedez fel a nagy magasságban körözve. Emiatt veszélyezteti a szándékos mérgezés, pontosabban a mérgezett állatok elfogyasztása, de problémát jelentett az is, hogy az állataikat – oktalanul – féltő gazdák is pusztították. A nagyüzemi állattartás elterjedésével kevesebb lett a szabadban maradt tetem, ami szintén a létszámuk csökkenéséhez vezetett. A hatalmas termetű madár szárnyfesztávolsága akár 280 centiméteres is lehet. Jellegzetes keselyűformája van, a fejét és nyakát apró pehelytollak fedik. A monogám párok nehezen hozzáférhető helyekre, fákra, sziklapárkányokra építik fészküket, amelybe 1-2 tojást raknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.