Bulvár

Négy rákosi vipera költözött a Szegedi Vadasparkba + FOTÓK

Négy rákosi vipera költözött a Szegedi Vadasparkba + FOTÓK

2014. szeptember 7., vasárnap
Négy rákosi vipera költözött a Szegedi Vadasparkba + FOTÓK
SZS20140906_rakosi_vipera_a_vadasparkban_009

Habár a Szegedi Vadaspark már régóta otthont ad a Rákosi Vipera Nap programjainak, a látogatók ezidáig csak "távolról", képeken és ismeretterjesztő előadásokon találkozhattak a veszélyeztetett magyar fajtával. Szombaton - a világ állatkertjei közül harmadikként - a szegedi is négy viperával gazdagodott.

Kíváncsi csapat gyűlt össze, hogy lássák a vadasparkok életében is egyedülálló rákosi viperák érkezését. A négy hüllő vászonzsákban érkezett Sancer-tó parti kültéri otthonába, így mától a hazai gyíkok, mocsári teknős és siklók mellett a "hungarikumnak" számító kígyót is megcsodálhatják a látogatok. "Nagy nap a mai a vadaspark életében annak ellenére, hogy látszólag nem egy nagy dologgal bővülünk. Nem tigris, nem orrszarvú, leopárd vagy elefánt érkezett hozzánk, hanem egy olyan ritka vipera, amit igazi kihívás volt megszerezni" - vezette fel a rákosi vipera átadót

Veprik Róbert

igazgató, majd

Halpern Bálinttal

, a rákosi vipera LIFE-program vezetőjével közösen kinyitották az első zsákot. Közelről már nem annyira aranyos - ez volt az egyik tízéves kislány reakciója, amikor előbukkant az első harminc centis nőstény példány. Láthatóan a vipera sem örült annyira a körülötte lévő felhajtásnak, sziszegéssel nyilvánította ki nemtetszését. A 2010-ben született állatok bár első pillantásra teljesen egyformák, az orruk körül található pikkelyszámok alapján könnyen megkülönböztethetőek egymástól. Harapása nem életveszélyes az emberre nézve, viszont kellemetlen mellékhatásokkal jár, ezért a programvezető és az igazgató is csak kesztyűben nyúlt a hüllőkhöz.

SZS20140906_rakosi_vipera_a_vadasparkban_010

"A terrárium lesz az új otthonuk, ahol kezdetben gyakrabban mutatkoznak majd, de amint megszokják helyüket, elbújnak. Egyenes szárnyú rovarokkal táplálkoznak, a kifejlett felnőttek pedig gerinceseket, vagyis pockokat és gyíkokat esznek" - tudtuk meg Halpern Bálinttól. A rákosi vipera 1992-től természetvédelmi szempontból kiemelten védett, napjainkban csak a Hanságban és a Kiskunságban fordul elő, távol a városoktól; nagyjából 1000 körüli lehet az állomány. A gyerekek és felnőttek azt is megtudták, hogyan és mi alapján különböztethetik meg a siklófajtákat a mérges kígyóktól. Az első árulkodó jel a méret, a veszélyes magyarországi hüllők ugyanis nem nőnek fél méternél nagyobbra. Második a hátukon található cikk-cakk mintázat, amilyenhez hasonló éket kizárólag a mérges kígyók viselnek.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.