Bulvár

Szóval és tettel a mellbetegségek ellen

Szóval és tettel a mellbetegségek ellen

2013. szeptember 17., kedd
Szóval és tettel a mellbetegségek ellen
mellrak-300x283

Már több ezer éve tudunk róla, csupán harminc éve annak, hogy az első jelentős orvostudományi áttörést elérték - kezelni tudják a mellrákot. Nem gyógyíthatatlan a betegség, ha korai stádiumban felismerik, ráadásul a „felesleges kezelések” is elkerülhetőek.

Hihetetlenül hangzik, de már 5000 éve annak, hogy a világban először publikálták az emlőrákot, mégis az 1970-es évekig várni kellett az orvosi áttörésre. Hippokratész, mint az orvostudomány atyja a maga korában nem tudott másként nyilatkozni a betegségről, mint gyógyíthatatlan kórról. Hála az orvostudomány fejlődésének, valamint a nők tudatosságának mára a daganat kezelhető.

A mellrák igenis kezelhető

Tabár László

nemzetközileg elismert professzor, az emlőszűrés szakembere szeptember 13-án a Szegeden rendezett emlőrák szimpóziumon az mondta, alapvető probléma, hogy a nők többsége még mindig a múltban él, s halálos betegségként tekint a mellrákra. Félelmükben a helyett, hogy rendszeres szűrésekre járnának, inkább „struccpolitikát” alkalmazva szemet hunynak a veszélyforrás felett: elkerülik a nőgyógyászt. Pedig 40 és 54 éves kor között évente, 55 év fölött pedig kétévente ajánlott vizsgálatra járni. A professzor statisztikáiból kiderült, 1000 nőből mindössze 5-6 főnél diagnosztizálnak rákot. Ha az orvosok korán, még gyógyítható stádiumban ismerik fel a betegséget, a mell tumorosoknak is ugyan annyi esélyük van a hosszú életre, mint bárki másnak.

emlorak_szimpozium_szeged05_gs

Így épül fel a női mell

Bár a tájékoztató anyagokból, illetve a médiából sokat tudnak a hölgyek az emlőbetegségekről, arról viszont kevesebb fogalmuk van, hogy e bonyolult felépítésű szerven belül hol és hogyan üti fel fejét egy-egy elváltozás. A női mell tulajdonképpen mirigyes állományból, valamint a formáját adó zsírból és kötőszövetből áll. A mirigyeket a tejet termelő úgynevezett lebenykék, valamint a bimbóig elvezető legalább 15 tejcsatorna alkotja. Alapvetően két hormon befolyásolja a lebenyeket, mégpedig a menstruációs ciklus előtti ösztrogén (amikor a mirigyek kitágulnak), valamint a menstruáció végi progreszteron (ez okozza a vizenyős duzzanatokat). Ezek a folyamatok minden hónapban lejátszódnak a női szervezetben, ugyanis ilyenkor készül fel a terhességre. Ha a teherbe esés megtörténik, a mell lebenykéi a tejelválasztás beindítása miatt megduzzadnak, majd szoptatás elhagyása után sorvadásnak indulnak. Egy újabb atrofizáló folyamat indul meg a menopauza ideje alatt, amikor is a mirigyek helyenként felszívódnak, s csak a kivezető csövecskék maradnak utánuk.

Hol alakulnak ki a betegségek?

A betegségekhez visszatérve azt tudni érdemes, minden hölgynek más és más felépítésű a zsírállomány a mellében. Vannak az úgynevezett zsír-, illetve tömör emlők. Utóbbiak esetében sokkal nehezebb megtalálni az árulkodó csillag alakú csomókat, melyek rákra utalhatnak. Ezek a rosszindulatú elváltozások 75 százalékban a fentebb említett lebenyekben kezdődnek, de ugyancsak itt alakulnak ki a bimbóból véres váladékot kiváltó polipok is, melyek az esetek többségében, vagyis 83 százalékban jóindulatú tumorok. A polipokra is érvényes, ha korán felfedezik, és nem burjánzik el, sebészetileg egyszerűen eltávolítható. Egy másik igen gyakori elváltozás, a ciszta tartja még riadalomban a nőket, mert gyakran a rákkal azonosítják. Valójában ez nem más, mint a tejcsatorna megcsavarodásából származó felszaporodott folyadék, ami nem tud távozni a bimbón át a külvilágba. Majdnem minden második asszonynál kialakul 50-55 éves kora között.

Nem minden rák, ami folt

„Minden rákra jut legalább háromféle jóindulatú elváltozás” - hangzott el a professzortól. Tehát nem minden mammográfiai vizsgálat eredménye a rosszindulatú tumor. Ugyanakkor fontos, hogy a nők megértsék, nem otthon a tükör előtt, hanem az orvosi szobában kell felfedezni az elváltozásokat, hogy minél előbb alapos kivizsgálásnak vethessék alá őket. Gyakorta nem csak egyfajta módszerrel, hanem mammográfiával, mágneses rezonanciával (MR), 3D-s ultrahanggal, illetve mellbiopsziával is feltérképezik a kritikus területet. Ilyenkor könnyen fény derülhet azokra a foltokra, ami a mammográfia figyelmét elkerülte, de a 3D ultrahang felfedezett. Tabár László azt üzeni a hölgyeknek, ne a vizsgálatok esetleges káros hatásaival és a velük járó fájdalommal törődjenek, hanem inkább gondoljanak arra, a sugárterápiás kezeléstől is megkímélhetik magukat, ha rendszeresen részt vesznek a nőgyógyászati szűrővizsgálatokon.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.