Bulvár

Amikor az ébresztés nem segít

Amikor az ébresztés nem segít

2012. május 24., csütörtök
Amikor az ébresztés nem segít

Kérés, lökdösés, végül menekülés – ezt az utat járja be szinte minden éjszaka az, akinek a párja horkol.

A harmincas férfiak egyharmada és a hatvanasok kétharmada teszi nehézzé partnere éjszakáit. A horkolás nem csak az erősebb nem „kiváltsága”. Jobb, ha a nők is tudják, míg harmincas korukban tíz, hatvanon túl már negyven százalékuk ad ki hortyogó hangokat alvás közben. Mindkét nem képviselőire igaz: a túlsúly és az izmok rugalmasságvesztése a baj okozója. Amikor a garat szövetei és izmai ellazulnak, az összeszűkült útvonalon nehezen, sípolva jut át a levegő. De bármi más is akadályozhatja a légjárást: megfázás, allergia, a növekedő testsúly miatt a torokban lerakódó zsírpárna. A termetes ember azért van duplán bajban, mert hevesebben kell vennie a levegőt, hiszen testtömegének több oxigénre van szüksége. De horkoláshoz vezethet az is, ha a nyelv hátracsúszik. Fiataloknál és kisgyereknél olyan anatómiai sajátosság sorolható az okok közé, mint például a rövid álkapocs. Bárkinél előforduló probléma a megnagyobbodott torokmandula, az orrsövényferdülés vagy orrpolip, netán jóindulatú nyálkahártya-burjánzás. Tehát mindenkinél egyénileg kell kideríteni mi okozza a bajt. Az orvosok több típusát különböztetik meg a horkolásnak. Az első csoportba a teljesen egészségesek tartoznak. A második csoport tagjainál alvás közben néha kihagy a légzés, ők nappal fáradékonyak, nehezen összpontosítanak. A harmadik kategóriába tartozóknál az alvás egy órájában akár 100 légzésszünet is előfordulhat. Az oxigénhiányos állapot szívinfarktus vagy agyvérzés közelébe is sodorhatja őket. Hasonló következménnyel jár a negyedik típus, ám az alvási apnoé (légzésszünet) náluk olyan mértékelt ölthet, hogy a horkolás akár fuldoklásba is torkollhat. A „kocahorkolóknak”, azaz a legelső csoportba tartozóknak nem kell mást tenniük, mint egészségesen élni, esetleg lemondani a lefekvés előtti álomba ringató pohárka italról, persze csak annak, aki érintett. Az orvosok a kísérletező kedvűeknek ajánlják a tapaszt, spray-t, amely különböző módon, de kitágítja, áthatolhatóvá teszi az orrlyukakat. Van olyan mellény, amely a betétei révén oldalfekvésre kényszerít. Súlyos esetekben, amikor a horkolás komoly oxigénhiánnyal jár, kórházi kezelés és legutolsó mentsvárként a műtét jöhet szóba: a légutakból eltávolítják a légzést gátló szöveteket.

A nyugodt álom nyolc parancsolata:

1. Aki túlsúlyos, adja le a fölösleget. 2. Jó kerülni az alkoholt lefekvés előtt, mert a szesz elernyeszti a garatizmokat. 3. A dohányzás is kerülendő, mert megduzzadhatnak a nyálkahártyák. 4. Kevés altatószerrel ajánlatos élni, mivel az éppúgy a garatizmok ellazulását okozza, mint az idegnyugtató. 5. Jó az oldalunkon aludni. 6. Szabaduljunk a stressztől, amely szó szerint „torokszorító” lehet. 7. Aludjunk lapos párnán, mert a fölpolcolt fejben elzáródhatnak a légutak. 8. Énekeljünk minél többet, így edződnek a torok izmai.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.