Bulvár

Szeged ma és tegnap – I. rész + PANORÁMA, VIDEÓ, FOTÓK

Szeged ma és tegnap – I. rész + PANORÁMA, VIDEÓ, FOTÓK

2010. április 23., péntek
Szeged ma és tegnap – I. rész + PANORÁMA, VIDEÓ, FOTÓK

Legendás épületek Szeged szívében

Ki emlékszik még arra, hogy milyen volt a Liget szúnyogcsapattól hangos Kertmozijában összebújni a kedvesével egy film sötétjében, ki emlékszik még a Bárka vendéglő sajtos húsropogósára, amihez kisfröccs járt. Szeged volt ez is, szinte ma, szinte tegnap… Mindenkinek mást jelentenek, más szerelmeket, más örömöket-bánatokat, de munkahelyeket is teremthetne velük jelenlegi tulajdonosuk. Sorozatunkban megpróbálkozunk a nevezetességek csokorba gyűjtésével. Úgy tűnik, hogy Szeged a turizmus kiszolgálása mellett tette le voksát. A régi, patinás helyeknek az újjáélesztésével viszont jelentős mennyiségű munkahely is létesülhetne, nem beszélve a jelentős beszállítói kapacitásról. Épül, szépül a város, újabbnál újabb épületek és közterek bukkannak ki a földből, de sok olyan hely, sok olyan épület van, ami a szegedieknek tegnapi emlék, viszont a turistáknak, de a város lakóinak is kellemes időtöltést tudnának nyújtani. Jócskán kimerítené egy cikk kereteit, ha teljes mélységében foglalkoznánk történetükkel, és mai sorsukkal.

Bartók Művelődési Központ

A volt Kereskedelmi és Iparkamara épülete a Nemzeti Színház szomszédságában sokáig otthont nyújtott a Bartók Béla Művelődési Központnak. Az alaphelyzet szerint a Városi Ügyészségnek szüksége volt egy helyre, de ők bárhol elférnének, sőt a városban sokkal alkalmasabb helyek is voltak, de hogy mégis miért pont a Bartókot választották, nem tudni. Az ő szempontjukból persze érthető a dolog: a Bírósághoz legközelebbi épületre mutattak rá. Csakhogy ez egy működő intézmény volt; az utolsó belvárosi kultúrház. Botka László szerint viszont az volt a döntés oka, hogy a művelődési központ a REÖK megnyitásával elveszítette funkcióját. Jelenleg a városvezetés 200-300 millió forintos vételárért árulja a hatalmas épületet.

Régi Hungária – új tervek

Alig pár lépést kell tegyünk, hogy eljussunk egy másik impozáns épülethez. Az egykor fényűzően berendezett szállodát Kass János, a modern szegedi vendéglátóipar úttörője építtette 1897-ben. 1934-től 1977-ig Hungária Szálló néven működött. Többször is gazdát cserélt, grandiózus tervek születtek újjáélesztéséhez. A jelenlegi tulajdonos, a Quaestor-csoport 1994-ben vásárolta meg az épületet és csaknem kétmilliárdos felújításba kezdett 2008-ban, melyhez 600 milliót nyert a Dél-Alföldi Regionális Operatív Program pályázatán, melyről Botka László valamint Ujhelyi István is büszkén beszélt. Az épület 2010-es átadása úgy tűnik még várat magára.
Régi Hungária (Kass) Szálló - emeleti bálterem, Szeged

Cukrászda-ügy

A Belváros szívében, a Klauzál téren álló két hányatott sorsú cukrászda ügye nem oly rég kavart vihart. A 2000-ben értékesített Virág cukrászda tulajdonjoga, valamint a Kisvirág cukrászda bérleti joga felszámolási eljárásban értékesíthetővé vált, az önkormányzat pedig élhetett elővételi jogával. Nyáron a Klauzál tér szinte elképzelhetetlen volt a Virág napernyő-erdője nélkül. Szegediek és turisták hada élvezte itt a mediterrán hangulatot. A kis Virágra a soltvadkerti Szervánszky László cukrászmester 1992-ben kötött a bérleti jogra tíz évre szóló szerződést az ÁPV Rt.-vel. Akkor Básthy Gábor, a város volt alpolgármestere járt el az ügyletben. 1999 októberében azonban Szervánszky a berendezéseket egy éjjel összepakolta, és elszállította. Később a város lett az épület tulajdonosa, és miután a bérlő a bérleti jog vételárát nem fizette ki, az önkormányzat pert indított, amelyet első fokon meg is nyert. A huzavona akkor 80 millió forint körül folyt. A „Nagy Virágban” már kaszinó is működött, pedig az egykori új Zsótér-ház földszintjén található a neobarokk cukrászda pultrendszere, tükrei, falstukkói és herendi porcelán kávéfőzője sokakat vonzott a szegedi „Zserbóba”.
Klauzál tér - Virág cukrászda, Szeged
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.