A SZEGEDma.hu újabb rovattal jelentkezik: neves emberek, jeles események évfordulóit szemlézzük, nagy emberek híres tetteiről emlékezünk meg. (N)évfordulós naptárunk segítségével kedves Olvasóink mindig tájékozottak lehetnek a „napi történelemből”.
1802-ben ezen a napon született Victor-Marie Hugo (Besançon, 1802. február 26. – Párizs, 1885. május 22.) francia költő, regény- és drámaíró, politikus és akadémikus.
Gyermekkorát Párizsban töltötte. A család gyakran tartózkodott Nápolyban és Spanyolországban a katonatiszt apa gyakori áthelyezése miatt. Korán jelentkezett írói elhivatottsága, óriási ambíciók feszítették így tizenöt évesen részt vett a Francia Akadémia által kiírt versíró pályázaton. Az akadémikusok azt hitték, hogy gúnyt akart űzni velük s ezért adta meg ezt az életkort, emiatt csak dicséretben részesítették. Első verseskötete 1821-ben jelent meg Ódák címmel, 1825-ben megkapta a Francia Becsületrend lovagi fokozatát. Minden műfajt kipróbált és valamennyiben sikert aratott. Az 1848-as francia forradalom idején a királyságot támogatta a francia főrend tagjaként. 1852-ben hivatalosan is kiutasították Franciaországból „állambiztonsági okokra” hivatkozva. Az emigrációban legfontosabb feladatának tekintette, hogy harcoljon a hatalmat birtokló
III. Napóleon
ellen. A francia-porosz háború (1870) után megbukott a második császárság és megalakult a harmadik köztársaság. Hugo végre hazatérhetett tizenkilenc évi emigráció után. 1885. május 22-én halt meg. A legenda szerint halála előtt ezt mondta: „A nappal és az éj viaskodik egymással...” Végakarata szerint a szegények halottaskocsiján vitték a temetésre.
Hugo
kilenc regényt írt, az elsőt 16, az utolsót 72 évesen. A romantikus regény végigkísérte életét. Az író mindig megtalálta olvasóközönségét és soha nem követte a divat szeszélyeit. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy még életében klasszikussá vált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.