Bulvár

Egyszerre gond a vízhiány és vízbőség a Dél-Alföldön

Egyszerre gond a vízhiány és vízbőség a Dél-Alföldön

2009. június 29., hétfő
Egyszerre gond a vízhiány és vízbőség a Dél-Alföldön

Egyszerre okoz gondot a vízhiány és a vízbőség Dél-Alföld egyes térségeiben - hangzott el az európai uniós Víz Keretirányelv alapján az Alsó-Tisza vidékére elkészített vízgyűjtő-gazdálkodási terv első változatának bemutatásán hétfőn Szegeden.

2000 végén lépett hatályba az Európai Unió Víz Keretirányelve, mely szerint a tagállamoknak 2015-ig jó állapotba kell hozni a felszíni és felszín alatti vizeket, és fenntarthatóvá kell tenni ezt az állapotot - mondta

Kozák Péter

, az Alsó-Tisza Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság osztályvezetője. Az ehhez vezető intézkedéseket foglalja össze a vízgyűjtő-gazdálkodási terv, amelynek az egész országra vonatkozó végleges változata december végére készül el. Ezt előzi meg az egyes tervezési egységekre vonatkozó elképzelések összegyűjtése, a jelenlegi helyzet felmérése, a célok és a szükséges teendők meghatározása - közölte a szakember. Az Alsó-Tisza vidékén három tervezési egység közül a legnagyobb - több mint 5 ezer négyzetkilométeres - az Alsó-Tisza jobb parti egysége. Ezen a területen a legkomolyabb problémát a Duna-Tisza közi Homokhátságon jelentkező - klimatikus okokra visszavezethető - vízhiány jelenti. A másik helyi sajátosság a tavaszi hóolvadást követő belvízelöntés - magyarázta az osztályvezető. Itt a vízbő időszakokban jelentkező víztöbblet gyors elvezetése helyett a vizek visszatartására kellene törekedni területi tározókban, amellyel mérsékelhetők lennének a nyári vízhiány miatti károk - jegyezte meg. A Tisza bal partján található Kurca tervezési egységben az intenzív mezőgazdasági hasznosítás érdekében kialakított csatorna rendszerekben feliszapolódás tapasztalható, s a vízminőség is leromlott. Sajátos helyi jelenség még a termálvízkincs energetikai célú hasznosítása is, amely bizonyos esetekben vízminőségi problémákat is okoz - közölte a szakember. A harmadik tervezési egység a Maros hordalékkúpja, amely felszín alatti vízkészlete mind mennyiségi mind minőségi szempontból a leginkább veszélyeztetett. A térség megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvízellátásának biztosítása érdekében itt többek között azoknál a kétezer lakosnál kisebb településeken is minél előbb meg kell oldani a szennyvíz összegyűjtését és tisztítását, ahol ennek elmaradása veszélyeztetheti a vízbázist - fogalmazott az osztályvezető.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.