Szeged egyik legrégebbi sportágáról beszélünk. Nemzetközi szintre emelkedett az evezés Szegeden.
A Szegedi sporttörténelem című cikksorozatunk a huszadik és a huszonegyedik század legjelentősebb és legemlékezetesebb sporteseményeit, sportsikereit és Szeged legpatinásabb sportklubjainak történetét dolgozza fel. Az evezés történetét folytatjuk.
Ahogy előző részben írtuk, a Szegedi Csónakázó Egyesületet 1869-ben alapították. A második világháború harcainak vihara nem kímélte meg az evezős klubházakat sem, a regatták úszótesteiből pedig pontonhidakat építettek. Az úri sportként számon tartott evezés 1945 után háttérbe szorult.
Az Ifjúsági Vízitelep felépülésekor 1958 nyarán az evezős szakosztály ide költözött, és megindult a rendszeres munka. A szegedi evezős élet újraindításában és a későbbi sikerek elérésében nagy szerepet játszott Soós István, aki fél évszázadot Soós István, aki fél évszázadot szentelt életéből az evezésnek.
A Soós vezette SZEAC evezős szakosztály egyre bővülő hajóparkkal az 1960-as években elsősorban az ifjúsági és a vidék bajnokságokon szerepelt sikerrel.
1978-ban a Szegedi Vízügyi S.E. kebelén belül új élet kezdődött, az újszegedi vízitelepre költöztek az evezősök, ahol parti klubház előtt a Tiszán minden igényt kielégítő úszó hajótároló is épült. Majd dr. Simády Béla-jóvoltából 1981- ben egy új, nagyszerű evezős létesítmény épült, a Maty-éri víztározón: elkészült a szegedi evezőspálya - olvasható egy 1996-os szegedi újságban.
Az ide érkező evezősök és érdeklődők álmélkodva látták a csodát, Európa egyik legjobb evezőspályáját.
Minden évben egyre rangosabb versenyek következtek: 1982-ben IBV, 1989-ben evezős ifjúsági világbajnokság,, közben évente Szeged Regatta néven nemzetközi evezősverseny és napjainkig töretlen folyamatossággal évek óta az országos ifjúsági és felnőtt evezősbajnokság. A pályát a világ legjobb evezősei, kajak-kenusai, sporthorgászai és motorcsónakosai is megismerték, elismerték és megszerették.
A szegedi evezés 1978-tól folyamatosan fejlődött. A város evezős sportját a Szegedi Vízügyi Sportegyesület irányította, első elnöke Wolf Mihály volt, utána öt évig Tripolszky Imre töltötte be ezt a posztot, majd Kurucz Gyula következett.
Az evezős szakosztály elnöke kezdettől fogva dr. Simády Béla, az Alsó-Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság akkori igazgatója volt, akinek neve a szegedi evezés újkori történetébe csak arany betűkkel írható be, mert a nagyszerű állóvízi pálya, a tökéletes felkészülést lehetővé tevő vízitelep, a felújított hajópark, az edzés és versenyzés hazai szinten mérve igen jó feltételei, a nemzetközi versenyek sikerei és Szeged város mai evezős sportja elsősorban még ma is neki köszönhető.
A 2000-es esztendőben “régi-új” szakosztályként az evezős sportág legjobbjai is csatlakoztak az MVM Szegedi VE-hez.
A szegedi evezés több mint 100 éves történetében a legnagyobb sikereket Haller Ákos érte el, aki a váci Pető Tiborral egy hajóban ülve kétszer is világbajnoki címet szerzett, de komoly felnőtt nemzetközi eredményekkel büszkélkedhet Kónya Aliz, Dani Zsolt és Matyasovszky Dániel is.
Az utánpótlásnál zajló szakmai munka gyümölcse, hogy az elmúlt években minden korosztályos világeseményre jutott ki szegedi evezős.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.