Sport

Szegedi Sporttörténelem: Az atlétika története II. rész

Szegedi Sporttörténelem: Az atlétika története II. rész

Olimpikonok nevelkedtek Szegeden

Tóth Norbert
Szerző: Tóth Norbert
15 órája
Szegedi Sporttörténelem: Az atlétika története II. rész

A Szegedi sporttörténelem című cikksorozatunk a huszadik és a huszonegyedik század legjelentősebb és legemlékezetesebb sporteseményeit, sportsikereit és Szeged legpatinásabb sportklubjainak történetét dolgozza fel. A szegedi atlétika történetét folytatjuk.

Az SZVSE pálya 1980-ban. (Fotó: Fortepan)

 

Szegeden alapították az ország első sportiskoláját

A szegedi minőségi sport első számú utánpótlását a város iskolái biztosították. Az úttörő olimpiákon, a középfokú tanintézetek, vagy az egyetemek, főiskolák bajnokságain feltűnt tehetségek sportolói pályafutásukat legtöbbször szegedi egyesületekben folytatták.

A Radnóti Miklós Gimnázium kosárlabdázói, tornászai, atlétái, női röplabdásai a középiskolás bajnokságok kiemelkedő szereplői voltak. A Rózsa Ferenc és a Tömörkény István Gimnáziumban, a vasútforgalmi, gépipari, építőipari technikumokban, később szakközépiskolákban ugyancsak eredményes és élénk sportélet folyt. A főiskolák, egyetemek sportjának színvonalát az ott tanuló élsportolók biztosították.

Az ország első sportiskoláját 1957-ben Szegeden alapította meg fél tucat lelkes testnevelő tanár, és először három szakosztály, a kosár, a torna és az atlétika kezdte meg munkáját, majd 1960-ban ezt követte a röplabda, a cselgáncs és a vívó szakosztály.

A sportiskolában olyan kiváló edzők tevékenykedtek, mint Kertész Ferenc és Lang Elemér, az első tanítványok közül a két magasugró leány Gelei Éva és Várkonyi Ágnes eredményei emelkedtek ki. A 200 fős sportiskola fenntartását 1973-ban a SZEOL vette át.

 

A szegedi atlétika megkerülhetetlen alakja

Az 1945 után újrainduló szegedi atlétika egybeforrt a Szegedi Vasutas és Kakuszi Ferenc nevével. Kakuszi fél évszázadot töltött az atlétika szolgálatában, tehetségek egész sorát nevelte a vasutas klubban. Maratoni csapatuk a 40-es évek második felében háromszor nyert országos bajnokságot. Az 1950-es években már 12 atlétikai szakosztály működött a városban, köztük az SZVSE mellé felzárkózott egyetemi klub, a Szegedi Haladás, illetve SZEAC.

Kakuszi egészen 1975-ig vezette a vasutas atléták edzéseit. Tanítványai közül kiemelkedett a középtávfutó Bárkányi István, a magasugró Gelei Éva, a három olimpiát is megjárt diszkoszvető Tégla Ferenc, vagy a Kakuszi teremtette gyalogló iskola legjobbja, Antal Andor, aki a mester visszavonulását követően utóda lett a szakosztálynál.

Tégla Ferenc atléta, magyar bajnok, háromszoros olimpikon.

 

Szegedi versengés országos szinten

A két szegedi szakosztály, a vasutasok és az egyetemiek között két évtizedig nemes versengés folyt az országos atlétikai pontversenyben. Az SZVSE-ben az 1979–80-as évadban 110, míg a SZEOL-ban 170 atléta versenyzett.

Kakuszi Ferenc mellett a szegedi atlétika sokat köszönhet, azoknak a testnevelő tanároknak, akik szinte egész életüket a salakpályákon töltve sikeres atléták sorát nevelték, Tari János, Zsedényi István és Kertész Ferenc ilyen edző volt.

A Szegedi Spartacus atlétikai szakosztálya elsősorban hosszútávfutóival hívta fel magára a figyelmet. Az egyesület nevéhez fűződik 1957-ben a Szegedi Nemzetközi Maratoni futóverseny elindítása. 1990-ben 34. alkalommal Szegedi Nemzetközi Barátság Maraton néven tartották meg az immár Európa hírű versenyt.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.