Sport

A szegedi futball nagyjai: Dr. Bánfi Ferenc

A szegedi futball nagyjai: Dr. Bánfi Ferenc

Gyerekkori szerelem számára a labdarúgás

Tóth Norbert
Szerző: Tóth Norbert
9 órája
A szegedi futball nagyjai: Dr. Bánfi Ferenc

Egy új sorozat indult a SzegedMa oldalán. Sahin-Tóth Dezső, a DAFC Szeged Körzet Központ alapítójának munkássága révén tekintünk vissza a szegedi labdarúgás kiemelkedő alakjainak pályafutásaira. Az ezüstérmet szerző Dózsa SE játékosa, Dr. Bánfi Ferenc mesélt karrierjéről.

A Dózsa SE NB II-es ezüstérmes csapata.

 

Mikor és hogyan találkozott a labdarúgással Bánfi Ferenc?

Mióta az eszemet tudom, rajongtam a labdarúgásért. Ez gyerekkori szerelem

- mondta. Édesapja is futballista volt Balástyán, az akkori járási harmadosztályban játszott. A foci pályánál laktak, édesanyaja volt a szertáros, édesapja pedig egy időben a mindenes: edző, centerhalf, gondnok. 

Reggeltől estig rúgtuk a bőrt, a pályán „laktunk” barátaimmal. Télen a 16-os területéről ellapátoltuk a havat, hogy tudjunk focizni! Nem lehetett olyan időjárás vagy más körülmény, ami miatt leálltunk volna.

 

Ahogyan a Szegedi Dózsához került

Ügyes, jó mozgású gyereknek tartották, így tizenkét éves korában, 1969-ben édesapja elvitte Budapestre, a Központi Sportiskolába, ahová fel is vették. 

Nagy volt az öröm, de nem tartott sokáig, mert nem volt hol laknom. Szekeres, aki volt a SZEAC és a szegedi Dózsa játékosa is, vitt el a Hunyadi térre a serdülő csapathoz próba játékra. Király Józsi bácsi az edző azt mondta maradjak.

- emlékezett vissza Bánfi Ferenc, aki így került Szegedre, ahol a keresztanyjáék fogadták be, náluk lakott. Iskolát is váltott, a Béke utcában folytatta tanulmányait.

Falusi iskolából kerültem a nagyvárosiba, és egy sportegyesületbe. Inamba szállt a bátorság, de hamar megküzdöttem a környezetváltozás nehézségeivel. Nagyon szerettem Józsi bácsit. Ma is magam előtt látom, ahogy tekerte a biciklit, mindig azzal járt. A nadrág szára fa ruhacsipesszel szűkre fogva, hogy az ne érjen a lánchoz és egy, az-az egy foci felfogatva a csomagtartóra. Mi pedig futottunk utána Béke telepre, ahol egy valamikori elhanyagolt pályán edzettünk. Ez volt a bemelegítés. Ott aztán két csapatra osztott bennünket, közénk dobta a labdát és azt rúgtuk másfél órán keresztül

- mesélte.

 

Az első Dózsás emlékek

Sok más gyerekhez hasonlóan én is híres focistának készültem. Imádtam és ma is imádom a focit. A Dózsában megtaláltam a második otthonomat. Ződi Misi bácsi a szertáros mindig megkülönböztetett figyelemmel és szeretettel volt irántam. Ez a szeretet abban is megnyilvánult, hogy az első stoplis focicsukát - amit a nagyok már nem használtak - úgy választotta ki részemre, hogy az pontosan illeszkedett a lábam méretéhez. Azt mondta, hogy ez nekem való, a kutyaütőknek pedig jó lesz a lábuknál nagyobb, kicsorbult stoplis cipő is. Király Józsi bácsi időnként Pick szalámit hozott, amit edzés után egy-egy szelet kenyérre szétosztva ettük meg az öltözőben. Ez a családi légkör alapozta meg a Dózsához kötődésemet

- osztotta meg emlékeit.

Bal lábas játékosként ritkaságnak számított Bánfi Ferenc, a serdülő csapatban a bal összekötő posztján játszott. Érdekes, hogy ez a poszt a centerrel váltakozva megmaradt pályafutása végéig. Hamar felfigyeltek rá, volt városi és megyei serdülő és ifi válogatott. Időközben megtanult elfogadható, de nem jó szinten jobb lábbal is uralni a labdát.

 

Bánfi Ferenc pályafutásának főbb állomásai

Elmondása szerint az első jelentős változás akkor következett be számára, amikor dr. Reményik László lett az ifi csapat edzője. Tőle sokat tanult és élvezte a megkülönböztetett figyelmet. A második nagyon jelentős momentum az volt számára, amikor 16 évesen bemutatkozhatott az akkori NB III-as felnőtt csapatban.

 Zallár Andor az akkori vezetőedző hívott be a keretbe a Magyar Népköztársasági Kupa sorozatban az NB I-es Békéscsaba elleni mérkőzésre. Óriási megtiszteltetésnek éreztem, hogy leülhettem az első csapat kispadjára és persze nagy izgalommal vártam, hogy pályára léphessek. Ez a pillanat 2:2-es állásnál elérkezett a második félidőben. A játékba lépésemet követően valóra vált a minden fiatal csatár álma és egy távoli lövéssel bevettem az ellenfél kapuját, amely egyben a csapat győzelmét és továbbjutását jelentette. Akkor azt hittem, hogy egyszer NB I-es játékos és válogatott leszek.

A következő változás is Reményik doktorhoz kötődik. Ő vitte fel az első csapat keretébe, amikor a Dózsa vezetőedzője lett. Nem sokkal később egy időre elhagyta az egyesületet:

1976-ban az érettségit követően 1 évre kölcsön adtak az akkor az NB III-ba feljutó Szentesi Vízmű csapatához. Ott remekül éreztem magam, fiatal korom ellenére alapember voltam, a mérkőzéseket végig játszottam. Sok tapasztalatot szereztem.

Azonban ott nem vert gyökeret Bánfi Ferenc.

1977 februárban a mezőtúri Honvéd Szabó Lajos SE-hez vonultam be két év sorkatonai szolgálatra. Ott rúgtam a labdát előbb NB III-ban, majd pedig NB II-ben. Leszerelésemet követően pedig 1979-ben haza tértem a Dózsához, ahol egy év kivételével visszavonulásomig 1982-ig fociztam

- részletezte.

 

Fiatalon hagyta abba a labdarúgást

Gyerekkori álmom volt, hogy rendőr leszek és ez 1980-ban teljesült. A labdarúgásnál jobban talán csak a hívatásomat szerettem és ezért döntöttem úgy, hogy annak és a tanulásnak adok elsőbbséget.

Előbb a Rendőrtiszti főiskolát végezte el, majd pedig a József Attila Tudomány Egyetemen szerzett Summa cum laude minősítéssel jogi diplomát. 2006 óta nyugállományú rendőr vezérőrnagyként éli napjat Bánfi Ferenc.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.