Itt kezdte pályafutását minden idők legjobb szegedi labdarúgója, "Csikar"
A Szegedi sporttörténelem című cikksorozatunk a huszadik és a huszonegyedik század legjelentősebb és legemlékezetesebb sporteseményeit, sportsikereit és Szeged legpatinásabb sportklubjainak történetét dolgozza fel. A Móravárosi-Kinizsi Sportkör történetébe vágunk bele.
Móraváros a 19. század első felében alakult. Nevét a város egykori főbírájáról, Móra Balázsról kapta. 1827-ben kezdték felparcellázni a területet, ahová a város szegényei költöztek. Az itt lakók kubikusok, téglagyári és kendergyári munkások, valamint napszámosok voltak. Innen indult ki a szegedi munkásmozgalom.
1929-ben alakult meg a Móravárosi TE labdarúgó egyesület. A klub színe a piros - fehér. Címerében a focilabda mellet Kinizsi Pál kardja a fő motívum.
Az 1931/1932-es bajnoki szezont a csapat a Délmagyarországi LASZ alosztály, II. osztály, Déli csoportjában kezdte meg, ahol a nyolc csapatból az első helyen végzett és ezzel automatikusan feljutott az első osztályba, ahol két szezon kivételével (1938/1939 és az 1939/1940) 16 éven keresztül a legmagasabb megyei osztályban szerepelt többnyire a középmezőnyben vagy a középmezőny végén.
Az 1948-es évtől kezdve a klub Móravárosi ÉDOSZ néven szerepelt és 1949-ben beleolvadt a klubba a Szegedi Húsos SC, majd a következő esztendőben egyesült a Szegedi Lendülettel és egy éven keresztül Szegedi ÉDOSZ néven szerepelnek a bajnokságban.
A Nemzeti Bajnokság III. Osztályában szerepeltek három szezonon át, egészen 1951-ig. Egy 2. helyezést és egy 3. helyezést érnek el a nemzeti bajnokságban.
1951-1957 között Szegedi Kinizsi néven vettek részt a megyei I. Osztályban, majd ezt követően '75-ig Móravárosi Kinizsi néven futottak a Csongrád Megyei I Osztályban, egy szezon kivételével (ekkor az NB III., Délkeleti Csoportban szerepeltek, ahol utolsó előtti helyen végeztek).
Egy rövid cikk az akkori újságokból (1969.december 6., szombat.):
"Móravárosi bajnokok. „Szeged városának nagy múltú kisegyesülete a Móravárosi Kinizsi. A móravárosiaknak mindig labdarúgócsapatuk volt a legismertebb, sok tehetséges játékos kezdte el sportpályafutását a Cserepes sori pályán. valamikor Kispéter Mihály és Sándor Károly is ott játszott, onnan indulva el egészen a válogatottságig. A Kinizsi idén a megyei II. osztályban szerepelt, ahol Szőcs Lajos edző vezetésével megszerezte a bajnoki címet, és most visszakerült az I. osztályba."
Változatos volt a szereplés. Hol a dobogón, hol a középmezőnyben végzett a csapat, de meghatározó szereplője volt a Csongrád Megyei labdarúgásnak. 1975. évtől követően a főszerepet továbbra is felvállalta, viszont már Szegedi Kinizsi Húsos néven. Főképp a megyei I. osztály végéhez tartoztak.
24 éven keresztül a Csongrád Megyei I. osztályában szerepeltek megszakítás nélkül, majd az 1989-es évtől kezdve Móravárosi Kinizsi SE néven. 1999-ben minden várakozás nélkül megszűnt a csapat létezni.
A labdarúgó pálya a Cserepes soron volt megtalálható a kezdetektől kezdve. A sor végén valamikor földes-salakos-gazos futballpálya terült el, aminek a helyére a nyolcvanas évek végén, pontosabban 1989-ben KGST-piacot telepítettek: ez az év volt a Móravárosi Kinizsi első labdarúgó pályájának a halála.
Ezt követően 10 kerek esztendőre a csapat átköltözött a Horgosi úton lévő pályára, ami egyébként a PICK tulajdona volt. Ezt a pályát használta a Móraváros labdarúgó csapat 1999-ig.
A klub történelmét két kimagasló, a magyar labdarúgásban is nagy sikernek örvendő személyek határozták meg, és emelték a hírét a mennyekig. Az első ilyen játékos Sándor Károly, alias "Csikar", a második pedig Kocsis Lajos volt.
Sándor Károly és Kocsis Lajos pályafutásáról, valamint a Móravárosi Kinizsi SE további történetéről a sorozat következő részében írunk.
Nyitókép: Fortepan
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.