Minden fontos magyar eredmény és olimpiai hír egy helyen, az utolsó előti versenynapról.
Az első magyar vízre szálló a szombati napon a női kajak egyes 500 méteres táv harmadik futamában Gazsó Alida Dóra volt. A négyesben bronzérmet, párosban ezüstérmet nyerő olimpiai újonc kitűnően felépített pályát ment, féltávnál kezdett eltávolodni a mezőnytől és volt annyi előnye, hogy az utolsó métereken már a kora délutáni döntőkre is tartalékolhatott egy keveset. Nem forgott veszélyben egy pillanatig sem az első helye és továbbjutása.
A negyedik, utolsó női kajak egyes 500 méteres futamban Csipes Tamara a rajt után azonnal az élre állt, stílustanulmányba való evezéssel fokozatosan növelte előnyét, és csakúgy, mint Gazsónak, neki sem forgott veszélyben sem az első helye, sem a döntőbe jutása. Még nagyobb különbséggel nyert, mint a másik magyar és összesítésben a második helyen jutott a fináléba a szám tokiói ezüstérmese.
Férfi kajak egyes 1000 méteren a szám címvédője, Kopasz Bálint rendkívül a második helyen haladt a portugál Fernando Pimenta mögött, féltáv után pont annyit erősített, hogy első helyre kerüljön. A továbbjutása egyetlen pillanatig nem forgott veszélyben az algyői versenyzőnek, pont annyit adott ki magából, ami ahhoz volt szükséges, hogy dominálja az utolsó 500 métert és megnyerje a futamot.
Női kenu 200 méteren a szegedi Kiss Ágnes a tőle elvárható eredményt hozta, 100 méterig jól tartotta magát, ott azonban a kétszázas specialisták elmentek mellette, nem jutott döntőbe, a B döntőben lapátolhat délután.
Takács Kincsőtől sem volt elvárható a döntő, de több esélye volt rá, mint Kissnek. A rajt után a magyar lány a mezőnyben utazott, az utolsó 80 méteren azonban hatalmas hajrát nyitott és bravúros versenyzéssel, néhány centivel bejutott a futam döntőjébe.
A 76 kilogrammos súlycsoportban szereplő Nagy Bernadett szombaton kikapott indiai ellenfelétől a nyolcaddöntőben, így már csak a vigaszági folytatásban bízhat az olimpia birkózóversenyén. A kétszeres Európa-bajnoki bronzérmes magyar sportoló az U23-as világbajnok indiai Reetika Reetika ellen vívta karrierje első ötkarikás mérkőzését, melyet alig öt perc alatt 12-2-es technikai tussal veszített el.
Az UTE 23 éves birkózója a vigaszágban még reménykedhet, amihez az indiainak döntőbe kell jutnia.
A szabadfogású bírkózók 65 kilogrammos mezőnyében Muszukajev Iszmail döntő fölénnyel, technikai tussal jutott be a nagyeddöntőbe kirgíz ellenfelével szemben, ahol egy mexikói, vagy azeri bírkózó vár rá.
A rajtból mind a két magyar jól jött el, Csipes Tamara rögtön az élre állt, 200 méternél fél hajóval vezetett, Gazsó Alida Dóra a mezőnyben lapátolt. Féltávnál robbantott Lisa Cerrington és fél távnál megérkezett Csipes mellé. A táv második felében a magyar lány igyekezett tartani a lépést az Új-zélandival, aki azonban még egyet robbantott és magabiztosan védte meg címét, de igaz ez Csipes Tamara ezüstérmmére is, a második helye nem volt veszélyben, ugyanúgy ahogy Tokióban három éve. Gazsó Alida Dóra szépen versenyezve pontszerző hatodik helyen ért célba.
Minkét magyar jól rajtolt a kajak egyes 1000 méteres döntőben, 250 méternél, a portugál Pimenta ment az élen, a cseh Dostal volt a második, Kopasz Bálint a harmadik, de egy hajón belül, Varga Ádám tőle leszakadva háromnegyed hajóval követte. Féltávnál Kopasz felzárkózott az élen álló kettőshöz, Varga Ádám negyedik volt be egy hajóval lemaradva. A 250 méteres mérőpontnál Dostal vezetett, Kopasz a második volt. Az utolsó kétszáz méteren Kopasz nem tudott megújulni, nem úgy Varga, aki méterről-méterre jött előre Kopaszra, akit meg is előzött, a végén ugyan megközelítette a cseh Dostalt, de megelőzni már nem tudta. Varga Ádám tokióhoz hasonlóan ezüstérmes lett, Kopasz Bálint arany után bronzérmet nyert.
A szabadfogásúak 65 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Muszukajev Iszmail második mérkőzésén is sima győzelmet aratott azeri riválisa felett, így bejutott az esti elődöntőbe szombaton az olimpia birkózóversenyén. Az FTC világbajnoki címvédője a kirgiz Ernazar Akmatalijev elleni technikai tusos siker után az azeriek tokiói ezüstérmesével, a háromszoros világbajnok Haji Aliyevvel mérkőzött és a második menetben mutatott klasszis teljesítménnyel 10-3-ra verte.
A tokiói játékokon ötödik, kabardföldi származású klasszis a 18.15-kor kezdődő esti program második mérkőzésén lép szőnyegre a fináléért.
Takács Kincső a nyolcadik helyen végzett a női kenu egyesek 200 méteres versenyében, Kiss Ágnes a B döntőben harmadik, összesítésben 11. lett. Takács a rajt után lemaradt az élen haladóktól, és később sem tudott feljebb zárkózni, nyolcadik lett. Ezzel eldőlt, hogy a magyarok négy ezüst- és három bronzéremmel zártak, aranyat - az 1976-os olimpia óta először - nem sikerült szerezniük. A győzelmet a szám korábbi világbajnoka, a kanadai Katie Vincent szerezte meg, aki egy századmásodperccel előzte meg a címvédő amerikai Nevin Harrisont, és 44.12 másodperccel minden idők legjobb idejét evezte. Harmadikként a világbajnoki címvédő kubai Yarisleidis Cirilo Duboys ért célba.
A 19 éves szegedi Kiss Ágnes, aki Nagy Biankával pénteken negyedik lett párosban 500 méteren, lemaradt a fináléról, de a B döntőben szépen evezve harmadikként ért célba.
A magyar női vízilabda-válogatott 11-11-es rendes játékidőt követően ötméteresekkel 4-1-re győzte le Olaszországot, ezzel olimpiai ötödik.
Részletek:
Hüttner Csaba szövetségi kapitány kijelentette, büszke a magyar kajak-kenu válogatottra, amely négy ezüst- és három bronzérmet szerzett a párizsi olimpián.
Ha arról beszélünk, hogy mindig csak az arany számít, akkor rosszabb a mérleg, ugyanakkor hét érmet szereztünk tíz versenyszámból, és soha nem volt magyar csapat minden számban döntőben egy olimpián
- értékelte a csapat teljesítményét Hüttner.
Kiemelte, mindenki kihozta magából a maximumot.
Azt gondolom, aki benne van ebben a sportágban, láthatja, hogy évről évre hogyan erősödik, és miken múlik egy aranyérem vagy pontszerző hely. Nagyon büszke vagyok erre a csapatra, és azt gondolom, mindenki kihozta magából a maximumot.
A lebonyolításról elmondta, ha két órán belül döntő van, nem elfogadható, ha valaki negyven perccel többet pihen a másiknál - utalt ezzel Csipes Tamara esetére.
Ez nem éppen sportszerű játék, főleg mert ebben a mezőnyben négy vagy öt világklasszis volt. Ettől függetlenül Lisa Carrington bizonyította, hogy ennek a sportágnak kiemelkedő klasszisa, mert minden számban ő nyert.
Hangsúlyozta, minden szakág kiválóan teljesített.
A férfi és a női kenupárosunk is szerezhetett volna érmet. Kiss Ágnes úgy jött az olimpiára, hogy nem is indult felnőtt világversenyen, csak az Európa Játékokon tavaly. Ő kicsit többet várt magától, és ez - azt gondolom - rányomta a bélyegét a teljesítményére. De nagyon közel voltak az éremhez. A férfi páros pedig balos kormányos és nagyon erős jobbos szélben versenyzett, a mostani időben biztosan érmes lett volna. Ezt bizonyították év közben az edzéseken és a versenyeken is.
A szabadfogásúak 65 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Muszukajev Iszmail az elődöntőben simán kikapott iráni ellenfelétől, így vasárnap a bronzéremért léphet szőnyegre a párizsi olimpia birkózóversenyén.
Az FTC világbajnoki címvédője a délelőtti programban a kirgiz Ernazar Akmatalijevet technikai tussal, az azeriek tokiói ezüstérmesét, a háromszoros világbajnok Haji Aliyevet pedig 10-3-ra győzte le, az esti elődöntőben pedig a 2022-ben vb-győztes iráni Rahman Musza Amuzadhalilivel csapott össze és kevesebb mint egy menet alatt, technikai tussal (10-0) veszített.
A tokiói játékokon ötödik, kabardföldi származású klasszis a játékok zárónapján 12 óra körül lép szőnyegre a helyosztón, melyen a vigaszágról kap ellenfelet.
Szép Balázs a 10., Bőhm Csaba pedig a 13. helyen végzett a férfi öttusázók versenyében.
Szép a csütörtöki körvívásban 18 ellenfelét győzte le és 17-től kapott ki, ezzel az eredménnyel a szombati finálét a 12. helyről kezdte meg a Versailles-i kastély parkjában. Lovaglásban szintidőn belül hibátlanul teljesített, bónuszvívásban nem szerzett plusz pontot, a 200 méteres úszásban pedig 2:05.83 perccel a 15. időt érte el. A lövészetekkel megszakított 5x600 méteres futást kilencedikként kezdte meg, és nagy versenyben a tizedik helyen ért célba.
A világbajnoki címvédő Bőhm Csabának nem sikerült a körvívás, 13 győzelmet aratott, miközben 22 ellenfelétől vereséget szenvedett. Ez után már az is szép teljesítmény volt tőle, hogy döntőbe jutott, a finálét viszont csak a 18. helyről kezdhette meg. A lovaglásban két akadályt vert le, a bónuszvívásban ő sem szerzett pontot, úszásban 1:58.94-gyel a harmadik leggyorsabb volt. A kombinált számnak a 17. helyről vágott neki és négy pozíciót tudott javítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.