Minden magyar eredmény egy helyen az olimpia szombati versenynapjáról.
Major Veronika bronzérmet nyert a női sportpisztolyosok szombati fináléjában.
A keszthelyi sportlövő a pénteki alapversenyből olimpiai csúcsbeállítással első helyen jutott döntőbe, majd a szombati fináléban ismét fantasztikusan teljesített és 31 ponttal szerezte meg a harmadik helyet. Major Veronika húsz év után, Igaly Diána (skeet) athéni aranyát követően nyert olimpiai érmet magyar sportlövőként, egyúttal a párizsi magyar csapat hatodik dobogós helyét szerezte meg.
A már biztos negyeddöntős magyar női kézilabda-válogatott 30-26-ra kikapott Hollandiától az olimpia szombati versenynapján, a csoportkör utolsó fordulójában.
A szombati program első találkozóját megelőző este a magyar szakmai stáb két helyen is változtatott a kereten: a kapus Janurik Kinga helyére Szemerey Zsófia került, míg az irányító Debreczeni-Klivinyi Kingát a balátlövő Kácsor Gréta váltotta.
A korai kezdés kissé meglátszott a csapatokon, mindkét oldalon sok volt a technikai hiba, az eladott labda, a rossz lövés. Fej fej mellett haladtak a csapatok (5-5) - főként a szélsőjáték és a beálló-kapcsolat működött magyar oldalon -, amikor emberelőnybe került a magyar válogatott, de nem sikerült előnyt szereznie a két perc alatt.
A hollandok ezután pillanatok alatt elléptek, Golovin pedig időt kért és Böde-Bíró helyett Szemerey állt a kapuba, a játék képe azonban nem változott (8-12). Aztán a hollandok mégis gyorsan leadták biztos vezetésüket, két rossz passzt két ziccerrel büntettek a magyarok (12-13), Johansson pedig azonnal időt kért. Győri-Lukácsot küldték ki két percre a Bonaventura-ikrek, a különbség pedig visszaállt (14-18). Böde-Bíró visszatért a kapuba, és legfőképpen az ő védéseinek köszönhetően a rivális csak hárommal vezetett a szünetben.
A fordulást követően az első öt percben nem szerzett gólt a magyar csapat, Győri-Lukács két ziccert is elrontott, Kljuber büntetőből törte meg a rossz sorozatot. Mindeközben a hollandok is csúnyán beragadtak, a kapusok szinte mindent fogtak, a második játékrész egyharmadában mindössze négy gól született (18-21). Pásztor kiállítása után Böde-Bíró hetest védett, az emberhátrány alatt pedig szinte végig a magyarok támadtak, ráadásul egy hollandnak is ki kellett ülnie "pihenni". Kapus nélkül támadtak magyarok, de Klujber eladta a labdát és kapott gól lett belőle. Szöllősi-Schatzl egy percen belül kétszer is betalált a szélről (22-23), majd egy rövid időre megállt a játék, mert Albek ütközött szerencsétlenül össze a hollandok - Győrből elszerződő - kapusával, Duijndammal, aki a földön maradt és ápolásra szorult. A hollandok cserekapusa, Ten Holte sorozatban három védéssel érkezett meg a meccsbe, így a magyarok nem tudták kihasználni a rivális pillanatnyi megingását támadásban. Öt és fél perccel a vége előtt (24-26) Albeket kiállították, a hollandok pedig néggyel elléptek (24-28). A magyarok 125 másodperccel a befejezés előtt emberelőnybe kerültek, de a holland cserehálóőr újabb bravúrjával már az első zárkózási próbálkozás elhalt, így az utolsó percre már nem maradt esély az egyenlítésre.
Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttese így a csoport harmadik vagy negyedik helyezettjeként kap ellenfelet, és Lille-ben a norvég, dán, svéd hármas valamelyikével szemben folytatja szereplését kedden. A magyarok előbb 31-28-ra kikaptak a címvédő, házigazda és világbajnok franciáktól, majd 25-24-re nyertek Brazília ellen, kedden 31-31-es döntetlent játszottak Angolával, csütörtökön pedig 27-24-re legyőzték a spanyolokat.
Női kézilabda, olimpiai torna, csoportkör, 5. (utolsó) forduló
Hollandia-Magyarország 30-26 (19-16)
Dél-párizsi 6-os Aréna, v.: C. Bonaventura, J. Bonaventura (franciák)
Magyarország: Böde-Bíró - Szöllősi-Schatzl 4, Kuczora 2, Vámos 1, Füzi-Tóvizi 2, Klujber 5, Győri-Lukács 5, cserék: Simon 3, Márton, Papp, Kácsor, Pásztor 3, Albek 1, Szemerey
a holland csapat gólszerzői: Abbingh 7, Malestein 6, Van der Heijden, Van der Vliet 4-4, Polman, Housheer 3-3, Van Wetering 2, Nusser 1
lövések/gólok: 45/30, illetve 53/26
gólok hétméteresből: 4/2, illetve 2/2
kiállítások: 6, illetve 8 perc
Pétervári-Molnár Bendegúz negyedik helyen csapott célba a férfi egypárevezősök szombati C döntőjében, ezzel 16. helyen zárta. Az olimpia egyetlen magyar evezőse, aki Rio de Janeiróban 14., Tokióban pedig 10. volt, kedden a negyeddöntője után úgy fogalmazott: túl régóta versenyez, túl sok rajta a stressz, ezért egy évet kihagy, hogy felfrissülve kezdhesse majd a felkészülést a Los Angeles-i játékokra.
A magyar válogatott 4-1-re kikapott Olaszországtól a cselgáncsozók ssapatversenyében, így kiesett. Magyarország először indulhatott a három-három férfi és női dzsúdóst felvonultató küzdelemben. Ez azután vált bizonyossá, hogy a nemzetközi szövetség (IJF) szabadkártyát adott Pongrácz Bencének, így hétfős lett a magyar válogatott, ami a csapatversenyben is részvételi jogot jelentett, mert az adott súlycsoportokban - férfi 73, 90 és +90 kg, női 57, 70, +70 kg - tudott versenyzőt kiállítani. A Mars-mező Arénában a 16 közé jutásért Olaszország volt az ellenfél, amelytől a májusi világbajnokságon 4-0-ra kikapott a magyar együttes és ott a hetedik helyen végzett.
Az első párban (+90 kg) Vég Zsombor az idei zágrábi Európa-bajnokságon bronzérmes Gennaro Pirellivel mérkőzött. A 22 éves magyar cselgáncsozó bátran támadta ellenfelét, aki azonban egy vazaarival jobbnak bizonyult. Következett a női 57 kg-ban Pupp Réka, aki ötödik helyével a magyar csapat legjobb eredményét érte el Párizsban. A kétszeres Európa-bajnoki harmadik Pupp és Veronica Toniolo összecsapása az aranypontig tartó hosszabbításba torkollott, ott pedig három perc elteltével az olasz versenyző egy szép dobásért ippont kapott.
Férfi 73 kg-ban Pongrácz Bence nem számított esélyesnek a kétszeres világbajnoki ezüstérmes Manuel Lombardo ellen, mégis váratlan véget ért a küzdelem. Az olasz dzsúdós egyik dobásánál Pongrácz a fejére esett, amit a bírók önveszélyes technikának minősítettek és leléptették. Női 70 kg-ban Özbas Szofira várt a feladat, hogy "meccsben tartsa" a csapatot. Ezt meg is tette, a hosszabbításban vazaarival győzött a holland születésű, de idén áprilistól már olaszként versenyző Kim Polling ellen. Férfi 90 kg-ban az olimpiai bronzérmes Tóth Krisztián a nála egy fejjel magasabb Christian Parlatival találkozott és hiába űzte ellenfelét, ipponnal vereséget szenvedett. Ez azt jelentette, hogy Olaszország 4-1-re nyert, Magyarország kiesett. Az utolsó pár meccsét - női +70 kg: Gercsák Szabina-Asya Tavano - már nem rendezték meg.
Az 50 méteres gyorsúszás előfutamában ugrott medencébe a magyar úszó.
Senánszky Petra a nyolcadik helyen csapott célba 25.21-el, ezzel nem jutott tovább, összesítésben 24. lett.
Szombaton újabb nagyobb magyar küldöttség utazott el a párizsi olimpiára, a Wizz Air-gép fedélzetén több olimpiai bajnok is utazott.
Útnak indultak a két kajak négyes tagjai, köztük a kétszeres ötkarikás bajnok Csipes Tamara és a Tokióban K-1 200 méteren győztes Tótka Sándor. A kajak-kenu válogatott másik fele vasárnap utazik, a sportági versenyek kedden kezdődnek a Vaires-sur-Marne-i pályán.
A szombati magyar küldöttség tagja volt az olimpiai ötödik tekvondós, Salim Omar is, továbbá úszó és atléta is helyet foglalt a járaton.
Mivel a magyarországi időzónához képest Franciaországban nincs időeltolódás, mindenki igyekszik a neki megszokott helyszínen megoldani a felkészülés finisét, nincs szükség különösebb akklimatizációra, ezért a sportolók a versenyük előtt csak pár nappal utaznak Párizsba.
"Többen korábban tesztversenyen ismerkedhettek a helyszínekkel, körülményekkel, így tettek többek között a kajak-kenusok is, akik nem az olimpiai faluban, hanem a versenypályához közel foglaltak maguknak szállást" - írta a Magyar Olimpiai Bizottság honlapja.
Betlehem Dávid országos csúccsal a nyolcadik helyen jutott döntőbe, Sárkány Zalán pedig 11. lett 1500 méteres gyorsúszás előfutamában.
A 20 éves magyar versenyző, aki nyíltvízi úszásban is indul a francia fővárosban 14:45.59 perces idővel teljesítette az előfutamban a leghosszabb medencés távot, ezzel Kis Gergő 2011-es rekordját (1:45.66) adta át a múltnak.
Sárkány 400 és 800 méter gyorson is egyéni csúcsot úszott, mindkét számban 14. lett. Az Egyesült Államokban tanuló és versenyző, de nyáron a veszprémi nyíltvízi klasszisokkal készülő 20 éves magyar úszó eddigi legjobbját (14:53.19) ezúttal is megjavította, 14:52.42 perces idővel csapott célba, amivel összesítésben 11. lett.
A szám döntőjét vasárnap 18.37-kor rendezik.
Vereséget szenvedett a magyar női kardválogatott a negyeddöntőben, így a folytatásban a legjobb esetben az ötödik helyen végezhet az olimpián. A világbajnok csapatban a szabályok szerint azok kezdtek, akik az egyéni versenyben vívtak, így Márton Anna, Pusztai Liza és Szűcs Luca lépett pástra, de később Pusztai helyére beállt Battai Sugár is. A magyar együttes 45-37-re kapott ki az Emura Miszaki, Takasima Risza, Fukusima Sihomi japán triótól.
Az 5-8. helyért sorra kerülő szakaszban az első mérkőzésen az olasz csapat lesz az ellenfél 14.30-kor.
Az ötödik helyért vívhat szombati utolsó pástra lépése alkalmával a magyar női kardválogatott a párizsi olimpián, mivel a negyeddöntőben elszenvedett vereségét követően a második mérkőzésén magabiztosan győzött.
Márton Anna, Szűcs Luca és Battai Sugár vívott az olaszok ellen, a szabályok szerint az első összecsapáson lecserélt Pusztai Liza a folytatásban már nem léphet pástra. A magyarok jó teljesítményt nyújtva 45-35-re nyerték a mérkőzést.
Az ellenfélnél ugyancsak megvolt a csere már az ukránok elleni negyeddöntőben, ott Michela Battiston, Martina Criscio, Chiara Mormile kezdett, de utóbbi helyére hamar beállt Irene Vecchi.
A magyar csapat az utolsó mérkőzésén az amerikaiakkal vív majd 16.10-től.
A magyar férfi vízilabda-válogatott 9-8-as vereséget szenvedett az ausztrál pólósok ellen.
Részletek:
Vereség a helyosztón az amerikai együttestől.
A magyarok Márton Anna, Szűcs Luca, Pusztai Liza, Battai Sugár összeállításban a negyeddöntőben meglepetésre 45-37-re kikaptak a japánoktól, így az alsó ágra kerültek.
Ott előbb 45-35-re megverték az olaszokat, végül 45-39-re alulmaradtak a tengerentúliakkal szemben.
Az ökölvívás 66 kilogrammos súlycsoportjában zajlott a küzdelem.
A boksz történetének első magyar női olimpikonja a negyeddöntőben azzal a világbajnoki ezüstérmes algériai Imane Heliffel szemben szállt ringbe, aki biológiailag férfi. Helifet tavaly a nemzetközi sportági szövetség kizárta a világbajnokságról, mert az elvégzett nem teszt nem hozott megfelelő eredményt, túl magas volt a tesztoszteron-szintje.
Botrányosan ért véget az olasz Angela Carini és az algériai Iman Helif második fordulós összecsapása, miután az olasz hölgy két nagyobb ütés után térdre rogyott és sírva fakadt, azt kiabálva, hogy ez igazságtalan, majd nem volt hajlandó kezet fogni az ellenfelével, amikor a bíró az algériait hirdette ki győztesnek.
Az első és második menetet is az algériai nyerte a pontozók szerint. Ennek ellenére Luca komolyan felvette a harcot. "Bízni kell magadban Luca, ütni kell" - hangzott el Luca edzőjétől az utolsó menet előtt.
A harmadik menetet is az ellenfélnek ítéltek a pontozók, így egyhangú pontozással Hámori Luca alul maradt, búcsúzott és ötödik helyen végzett az olimpián.
Valter Attila szenzációs versenyzéssel a negyedik helyen ért célba az országúti kerékpárosok férfi mezőnyversenyében a párizsi olimpián, az aranyérmet a duplázó belga Remco Evenepoel nyerte meg. A Visma-Lease a Bike magyar bajnok bringása végig kiválóan helyezkedett a mezőnyben, végül hatalmasat hajrázva tekert be negyedikként a 273 kilométeres viadalon. Evenepoel az időfutam után lett a mezőnyversenyben is aranyérmes a francia fővárosban.
A 22 éves sprinter remekelt a pénteki előfutamban, nemcsak nagyszerű hajrával szerezte meg az automatikus továbbjutást jelentő harmadik helyet, hanem egy századdal megjavította saját országos csúcsát, ami így már 11.10 másodperc.A kétszeres U23-as Európa-bajnoki ezüstérmes Takács Boglárka 60 év után az első magyar női sprinter, aki elődöntőt futhatott olimpián. Elődje, Markó Margit az 1964-es tokiói játékokon szerepelt és végül a 11. helyen végzett. A most 80 éves volt atléta a magyar szövetség honlapján azt üzente a Honvéd versenyzőjének, hogy "folytassa csak így, legyen az elődöntőben nyugodt, és akkor még tovább javíthat".
A teltházas Stade de France-ban Takács Boglárka az első elődöntős futamba került, mind a háromból az első kettő jutott a fináléba, és a további két legjobb idővel rendelkező. Az erőviszonyokat jól jellemzi, hogy a kilenc futó közül hat 11 mp-en belüli egyéni csúccsal büszkélkedhetett, köztük a vb-ezüstérmes elefántcsontparti Marie Josée Talou-Smith (10.72 mp), a hatszoros Európa-bajnok, a brit 4x100-as váltóval kétszeres olimpiai második Dina Asher-Smith (10.83 mp) vagy a fedett pályán világbajnok svájci Mujinga Kabundji (10.89 mp). Ismét egy futamba került a magyar versenyzővel a váltóval Budapesten is világbajnok Melissa Jefferson, aki az amerikai válogatón 10.80-at ért el.
Takács a kilences pályán nem kapta el jól a rajtot, a táv második felét már jobban megfutotta, és 11.26 mp-cel a hetedik helyen ért célba. A futamot Jefferson nyerte 10.99-cel megelőzve Talou-Smith-t (11.01).
Takács Boglárka vasárnap ismét rajthoz áll, a délelőtti programban a 200 méter előfutamában. Rajta kívül Gyurátz Réka a női kalapácsvetés selejtezőjében lesz érdekelt, délután Molnár Attila is bemutatkozik 400 méteren, majd 20.30 órától következik a férfi kalapácsvetés döntője Halász Bencével.
A 100 méter pillangó fináléjában az első helyen csapott célba Milák Kristóf.
Részletek:
A vitorlázó Vadnai Jonatán a nyolcadik helyre lépett előre a szombati versenynap után a párizsi olimpián, Érdi Mária viszont továbbra is gyengébben szerepel.
Az ILCA (korábban Laser) hajóosztályban az Európa-bajnoki ezüstérmes Vadnai Jonatán közvetlenül az élmezőny mögött ért célba ötödikként az ötödik futamban, majd 12. lett, ami azt jelenti, hogy összetettben a 17. helyről a nyolcadikra ugrott, azaz jó eséllyel pályázik az éremversenyre.
A világ- és Európa-bajnok Érdi Máriának továbbra sem megy, 14., 25. és 24. hellyel folytatta szereplését, és hat futam után a 25. helyet foglalja el a 43 hajót számláló mezőnyben.
A tervezett menetrend szerint hétfőig tíz futamot rendeznek Marseille-ben, majd másnap következik a legjobb tízet felvonultató éremverseny.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.