A HECSMSZ ügyvezető elnöke számolt be lapunknak
Horgász cikksorozatunk e hétvégi részében a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetségének ügyvezető elnökével, Oláh Szabolccsal készült beszélgetésünk olvasható, aki összegezte a vármegye tavalyi horgász évét, illetve előre tekintve beszámolt az idei év fontosabb változásiról és eseményeiről.
Oláh Szabolcs a tavalyi év halgazdálkodásának témakörében kiemelte, hogy a szárazság szempontjából mérsékeltebb év volt az előző évhez képest; az őszi időszakra a vizek vízháztartása kevésbé értek el, a 2022-es évben tapasztalt kritikus állapotokat. Hangsúlyozta, hogy a Szövetség gazdálkodása alá tartozó horgászvizek közül a kritikus vizek esetén is igyekeztek a lehetőségeket kihasználva a halak számára kedvező környezetet biztosítani, az állandó vízszintet fentartani.
Pozitívumként jegyezte meg, hogy a Körtvélyesi-holtágon a fadeszkás zsilip helyett már egy modern műtárggyal történhetett vízvisszatartás, mely a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságának élőhely-rehabilitációs programja keretein belül került megépítésre, valamint a Maty-éri víztározó és a Salakos csatorna vizek vízpótlásai a Magyar Országos Horgász Szövetség támogatásával.
Előbbit egy együttműködési megállapodás keretein belül, utóbbit a MOHOSZ Vis maior II. típusú események kármegelőzési és kárenyhítési támogatása jogcímen kiírt támogatásokkal valósulhattak meg.
Az ügyvezető elmondta, hogy a 2023-as horgászévre tervezett haltelepítések (döntően ponty) a halgazdálkodási terveknek megfelelően teljesültek, figyelembe vették a vizek élőhelyi sajátosságait és azok horgászlátogatottságát is. A horgászok által legkedveltebb halfaj a ponty állománypótló-, illetve állományjavító telepítései több korosztályban (előnevelt, egy-két- háromnyaras) a Tisza esetében 22 tonnát meghaladó, a zárt horgászvizek esetében 45 tonnát meghaladó összmennyiségben került telepítésre.
Kiemelte 2023-ban több haltelepítés a MOHOSZ támogatása mellett valósulhatott meg, például az őszi szürkeharcsa és kétnyaras tiszai pontytelepítések, valamint a zárt vizek ponty-törzsállományát erősítő extra méretű, 8 kilogramm feletti pontyok telepítései.
Hangsúlyozta, hogy a Gyálai-holtágon több mint 12 tonna ponty került telepítésre, ami bőven meghaladta az előző években telepített éves mennyiségeket.
A pontyok mellett különböző ragadozó halfajok telepítései is sikeresen megvalósultak, szürkeharcsából közel 4 tonna egynyaras növendék került kihelyezésre a folyószakaszokba; csukából elsősorban a zárt vizekbe több száz ezer darab ivadéka került; azonban megjegyezte, hogy 2023-ban a beszerzési lehetőségek miatt kevesebb süllő és balin ivadék került a vizekbe.
A tervezett haltelepítéseink közül egyedül a keszegfélék (dévér, karika, satöbbi.) csúszott át az idei évre, bízom benne hogy várhatóan a kora tavaszi időszakban megvalósulhatnak az elmaradt telepítések.
A halőrzés vonatkozásában több esettel kellett foglalkoznunk az előző évhez képest, sajnos továbbra is gyakori az engedély nélküli horgászat, a méreten aluli halak megtartása, valamint a kifogott halak be nem jegyzése.
A ügyvezető a haltelepítés és a halőrzés mellett kiemelt feladatoknak tekinti, az idegenhonos halfajok térnyerésének visszaszorítását, valamint a vándorló halfogyasztó madarak riasztását, gyérítését.
2023 februárban az Atkai-holtágból 5 tonna feletti mennyiségű busát fogtak, majd november, december hónapokban két, törpeharcsával igen “fertőzött” holtágból összesen négy és fél tonna átlagosan 7 dekás törpeharcsát halásztak le. Oláh Szabolcs megjegyezte, hogy kísérleti célból, 20 darab törpeharcsa varsát helyeztek el a Maty-éri víztárózóban, ami összesen 730 kg törpeharcsát fogott ki.
Érdekes, hogy a horgászversenyek és a hétköznapi fogásokban nem jelentkezett e mennyiségre utaló darabszám, bízom benne hogy a 2019-es vízfeltöltés óta felcseperedett törzsállomány java részét megfogtuk.
Oláh Szabolcs a jövőre vonatkozóan kiemelt feladatként tekint a horgászvizek halállományainak pótlására, gyarapítására, valamint napirenden tartja az inváziós idegenhonos halfajok terjedésének visszaszorítását, hangsúlyozta: elsősorban a zárt vizekben okoz halgazdálkodási problémát az elöregedő. nagy egyedsúlyú busaállományok melyek gyérítése elengedhetetlen, fontosnak gondolja továbbá a folyóvizekben élő busaállományok célzott kifogását is, azonban a helyes halászati technológia, valamint a kifogott halak sorsa még megoldást kíván.
Az idegenhonos halfajok mellett, a téli időszakban kiemelt halvédelmi feladat a vándorló nagy kárókatonák gyérítése is. Az ügyvezető elmondta e sörétes lőfegyverrel történő riasztási, valamint gyérítési tevékenységnek szigorú szabályai vannak, minden esetben a természetvédelmi hatóság engedélyével, az érintett vadásztársaságok, nemzeti park igazgatóságok bevonásával történik.
Számos médiában számos információ látott napvilágot a Magyar Horgászkártya megújításával kapcsolatosan. A Magyar Horgászkártya célja a horgászok egységes informatikai rendszerben történő nyilvántartása. A MOHOSZ Horgász Informatikai Rendszere 2018-tól került bevezetésre, mely azóta lehetővé teszi a horgászok nyilvántartását, a fogások rögzítését, az online területi jegy váltását, az esetleges eltiltások érvényesítését stb.
A rendszerben aktív horgásznak minden 5 év után meg kell újítania a kártyáját, jelezve ezzel horgászaktivitását. A 2018-2019 években kiváltott kártyák érvényessége lejár emiatt a megújítás elengedhetetlen.
Minden magyar felnőtt horgásznak 5 éves időszakra érvényes kártyával kell rendelkeznie, mely feltétele az állami horgászjegy váltásának. Az érvényes kártya tulajdonosának élő horgászbiztosítást nyújt, mely horgászbaleset esetén nagy segítség lehet
- jegyezte meg az ügyvezető.
A Magyar Horgászkártya 2024-től már állami okmánynak minősül. A változás 2024-től, hogy kártya megújításakor, illetve igénylésekor az horgászok átesnek egy központi azonosításon, az általuk megadott adatokat összeveti a rendszer a Belügyminisztérium személy- és lakcímnyilvántartásával. Amennyiben egyezik a kettő, és a horgász igazoltan be is fizeti a díjat, máris létrejön a horgászkártya digitális változata, és a HORINFO szakrendszer engedélyezi a 2024-es horgászokmányok kiváltását.
A kártyaigénylés akár otthonról, online formában, vagy a horgászszervezeti értékesítési pontoknál is intézhető. Természetesen a kártya később fizikai formában is postázásra kerül a megadott lakhelyre vagy a horgászszervezet részére.
Kérdésünkre az ügyvezető elmondta, hogy a 2024. évi szövetségi vizekre érvényes területi horgászjegyek átlagosan 10%-os mértékkel kerültek emelésre, az egyesületi tagdíj minimum, valamint az állami horgászokmány és szövetségi hozzájárulás díjaiban nem történt változás.
Az ügyvezető hangsúlyozta, hogy a területi jegy árának 10% mértékű emelése elsősorban az infláció okozta gazdasági hatások, a tervezett haltelepítési mennyiségek növelése, a munkabérek tervezett emelése miatt volt szükségszerű. A kiadott területi jegyekben változás nem történt.
A szabályok:
Célunk a 70 cm feletti pontyok védelme, különösen a tiszai nyurga tájfajta védelme.
Az ügyvezető megjegyezte, hogy a 2024. évi vármegyei versenyek pontos dátumai még tervezés és helyszíni egyeztetés alatt van, várhatóan február 15-ig véglegesülhet a naptár.
Több mint valószínű, hogy a HECSMSZ Egyéni Bajnokság a Maty-éri víztározón kerül lebonyolításra.
Az ügyvezető kiemelten 2024-ben számos országos bajnokság színtere lesz a maty-éri evezőspálya, kiemelte idén ősszel ismét horgászvilágbajnokság kerül megrendezésre a maty-éri pályán.
Október 4-én és 5-én III. Masters és az I. U25 Feeder Világbajnokság helyszíne a Maty-ér lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.