Sport

Lépésről lépésre haladna az élvonalba a Szeged-Csanád GA új edzője

Lépésről lépésre haladna az élvonalba a Szeged-Csanád GA új edzője

2020. május 7., csütörtök
Lépésről lépésre haladna az élvonalba a Szeged-Csanád GA új edzője

Rövid idő alatt a Dunaújvárossal és a Zalaegerszeggel is kiharcolta az élvonalba jutást dr. Dobos Barna, a Szeged-Csanád GA kedden kinevezett új vezetőedzője. Az 50 éves szakember a Szegedet is szeretné az első osztályba juttatni, de a klubbal közösen lépésről lépésre haladna az úton. A tréner a SzegedMa.hu-nak nyilatkozott először a kinevezése után.

— Egy gyors sporttörténelmi kérdéssel kezdjük. Mikor szerepelt utoljára az NB I-ben szegedi labdarúgócsapat?

— Ennek nem néztem még utána, de ha jól emlékszem, akkor 1999-ben volt ez. Arra emlékszem, hogy Bita László, aki most Dunaújvárosban dolgozik és a szintén korábban a Dunaferrben is játszó Ruppert Gábor is játszott abban a csapatban

— Hibátlan a válasz. A kérdés azért is aktuális, mert a Szeged-Csanád GA kispadjára azért szerződtették, hogy élvonalba juttassa a csapatot. Valóban ez a cél?

— Valóban van egy ilyen cél, és nekem is az a tervem, hogy a Szeged minél rövidebb idő alatt az első osztályba kerüljön. A klubnál úgy fogalmazták meg a célokat, hogy lépésről lépésre kell haladni, ugyanúgy, ahogy az elmúlt időszakban történt. Ezt mutatja az is, hogy az idei - csonka - szezonban biztos volt bennmaradás, sőt még feljebb is léphettek volna a táblázaton. A Szent Gellért Fórum egy ékszerdoboza lett Szegednek és az országnak is. Ezekkel a lépésekkel jó irányba halad a klub és tervben vannak további fejlesztések is. Emellett szeretnénk szakmailag is fejlődni és a csapatot is erősíteni.

— Mi volt vonzó a szegediek ajánlatában?

— Fejlődő klub lett a Szeged, megfelelő háttérrel és infrastruktúrával. Ezek kellenek ahhoz, hogy reális esélyünk legyen NB I-be jutásra. De lépésenként kell haladnunk, először a másodosztály élmezőnyébe szeretnénk kerülni. Ezt nagyban befolyásolja többek között a játékosállomány.

Gyógyszerész- és közgazdász diplomát szerzett, mégis a futball az elsődleges Dobos Barna életében. Igaz, mielőtt aláírta a szerződését Szegeden, visszatért a családi patikába dolgozni. - Mindenképpen szerettem volna egy szakmát magamnak, így jött először a pénzügyi vonal és azt végeztem el elsőnek. A gyógyszerészet pedig onnan jött, hogy édesanyám gyógyszerész és van egy családi patikánk. Ezért végeztem el a Semmelweis Egyetem gyógyszerésztudományi karát Gyógyszertárakban nőttem fel anyukám miatt és nagyon megszerettem ezt a szakmát. De nekem alabdarúgás az életem, abban is fejlesztem magam nap mint nap, így a gyógyszerészet háttérbe szorul. Viszont ha volt időm, akkor bementem a patikába és segítettem. Most, a járványhelyzetben is besegítettem, hogy az idősebb dolgozókat tehermentesíteni tudjuk. Az, hogy aláírtam a szerződésemet Szegedre, okoz is egy kis problémát, mert meg kell oldani a helyettesítésemet, mivel a labdarúgás és a gyógyszerészet nem megy együtt - mondta a szegedi vezetőedző.

— Azt se feledjük el, hogy a keret március közepe óta nem játszott meccset és csak egyénileg tudtak készülni a járványhelyzet miatt. Hogyan lehet megoldani, hogy a szezon kezdetére formába lendüljön mindenki?

— Ez egy speciális időszak és ilyet sem én, sem más nem csinált végig. Már munkához láttunk, elkezdtük a felkészülést a következő szezonra, az első feladatunk az, hogy megtervezzük a munkát a bajnokság kezdetéig. Ezt nehezíti, hogy nincs biztos információnk arról, hogy mikor kezdődik a bajnokság, így egyelőre az augusztus eleji időpontot tudjuk belőni, de figyelnünk kell a változásokat. Meg kell néznünk, hogy a játékosokra milyen hatással volt a hosszú kihagyás, mert általában az otthoni munka nem helyettesíti a csapattréningeket. Előfordulhatnak visszaesések, de ezeket személyre lebontva tudnunk kell és a pontos képet ismerve kell majd megtervezni és elkezdeni a munkát. Emellett ebben a speciális időszakban szükség van egy egészségügyi háttérre is és ennek a szervezését is megkezdtük.

— Említette, hogy a játékoskeretben is változások lesznek. A játékosmozgást befolyásolhatja koronavírus-járvány?

— Itt is megkezdtük a munkát, de ebben az esetben is igaz az, hogy lépésről lépésre kell haladnunk. A vezetőséggel átnéztük a keretet, megnéztük, hogy hogyan szeretnénk erősíteni. Ez a speciális helyzet pozitív és negatív értelemben is befolyásolhat, de előre megjósolni nem lehet és előre megítélni is nagyon nehéz, hogy mi történik majd. Folyamatosan figyelni kell a piacot, szervezni a dolgainkat és a lehető legjobbat kihozni. A vírus miatt napról napra változhat minden, nekünk pedig mobilnak kell lennünk, hogy igazodni tudjunk a változó szabályokhoz.

— Változik a szakmai stáb összetétele?

— Először fel kell mérnem, hogy a klubban ki milyen feladatot végez, minden területet szeretnék lefedni, hogy a lehetőségekhez mérten a lehető legjobban tudjuk felkészíteni a játékosokat. Ahogy elindul a munka, utána tudom majd megmondani, hogy hova kell esetleg ember, de a munkát a jelenlegi stábbal kezdjük el. Most annyiban érdekes a helyzet, hogy tulajdonképpen szezon közben kerültem ide, bár már vége a bajnokságnak. A szerződések június 30-ig élnek, ami azért szerencsés, mert ha az egészségügy megengedi, el tudjuk kezdeni a munkát, és ez jó időszak lehet arra, hogy mindent a helyére tegyek.

— Magas nézőszám mellett komoly szurkolói háttérre van a Szeged-Csanád GA-nak. Mivel a bajnokság várhatóan zárt kapuk mellett kezdődik majd, ez Szegeden komoly hátrány lehet.

— Alig több mint egy napja vagyok a Szeged vezetőedzője, de már ennyi idő alatt is nagyon sok biztatást kaptam. Nemcsak a családomtól, barátaimtól, hanem olyan szegediektől, akiket még nem is ismerek. Ilyen tekintetben már most érzem a támogatást. Beszéltünk a gazdasági, infrastrukturális, szakmai háttérről, a játékosállományról, ami mind szükséges a jó eredmény eléréséhez, de a szurkolóknak is mellettünk kell állniuk, hogy elérjük a céljainkat. A nézők szeretete, biztatása nagyon sok pluszt jelent, nem véletlen mondják, hogy hazai pályán plusz egy játékost jelentenek. A feljutáshoz mindennek össze kell állnia és türelemmel kell együtt dolgoznunk.

Dobos Barna 1970. május 12-én született Móron. A Baracs SE csapatánál kezdte edzői munkáját 2002-ben, majd 2005-től 2012-ig utánpótlásedzőként dolgozott a Dunaújváros, a Videoton és a Puskás Akadémia korosztályos csapatainál. 2012-ben vette át a Dunaújváros NB III-as felnőttcsapatát, amellyel 2013-ban megnyerte a bajnokságot és egyből feljutott az NB II-be, majd a következő szezonban újra bravúrt hajtott végre, hiszen másodikként végezve visszavezette a Dunaújvárost az NB I-be. 2018 szeptemberében a másodosztályú Zalaegerszeg vezetőedzője lett, ahol csapatával ismét kiharcolta az élvonalba jutást. A tavaszi szezonban közös megegyezéssel távozott a zalai klubtól.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.